Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 2 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie endokrynologiczne: Pytania do specjalistów

Czy powinnam jednak przerwać stosowanie leku?

Dzień dobry, Od 2 tygodni stosuję żel Papilocare, jednak ze względu na rozpoczęcie leczenia hormonalnego miesiączka pojawiła się o 6 dni wcześniej- czy powinnam przerwać stosowanie leku, czy kontynuować, by zachować ciągłość 21 dni, pomimo miesiączki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może pomóc na mój rozmiar penisa?

Witam , mam 18 lat i pisze z problem jakim jest mój penis , uważam że jest po prostu za mały ( ma 7 cm w spoczynku i 11cm we wzwodzie) czy może być to spowodowane dużą ilością stresu w... Witam , mam 18 lat i pisze z problem jakim jest mój penis , uważam że jest po prostu za mały ( ma 7 cm w spoczynku i 11cm we wzwodzie) czy może być to spowodowane dużą ilością stresu w okresie dojrzewania , chciałbym także dodać że nigdy nie miałem " mokrych snów " czy " porannej niespodzianki" włosy łonowe nawet broda występują ( mój rodzic ma czym się pochwalić, także stąd moje pytanie czy może leczenie hormonalne mogłoby pomoć?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przez ten lek test mógł pokazać fałszywy wynik?

Dzień Dobry Czy Aromek może pokazać fałszywie dodatni test ciążowy?. Moja sytuacja cykl stymulowany aromkiem plus luteina. Test negatywny, miesiączka przyszła przed odstawieniem luteiny. Odstawiłam luteinę znowu brałam Aromek w "kolejnym cyklu". 10, 11 dzień cyklu krwawienie przestraszyłam... Dzień Dobry Czy Aromek może pokazać fałszywie dodatni test ciążowy?. Moja sytuacja cykl stymulowany aromkiem plus luteina. Test negatywny, miesiączka przyszła przed odstawieniem luteiny. Odstawiłam luteinę znowu brałam Aromek w "kolejnym cyklu". 10, 11 dzień cyklu krwawienie przestraszyłam się co to za krwawienie skoro dopiero co skończyła się miesiączka. Wykonałam test, który wyszedł dodatni. Boje się cieszyć czy dodatni test to może być Aromek ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy moje samopoczucie może mieć podłoże endokrynologiczne?

Dzień dobry, jestem Aleks i mam 25 lat. Od dłuższego czasu leczę się na depresję (leczenie farmakologiczne). Niestety efekty tego leczenia są dość słabe. Moje dolegliwości natury psychicznej pojawiły się gdy zacząłem dojrzewać i w zasadzie trwają do teraz. Lekarz... Dzień dobry, jestem Aleks i mam 25 lat. Od dłuższego czasu leczę się na depresję (leczenie farmakologiczne). Niestety efekty tego leczenia są dość słabe. Moje dolegliwości natury psychicznej pojawiły się gdy zacząłem dojrzewać i w zasadzie trwają do teraz. Lekarz psychiatra zasugerował, że warto sprawdzić jak sytuacja wygląda po kątem endokrynologicznym, szczególnie ze względu na słabą odpowiedź na farmakoterapię jak i moment kiedy moje problemy zaczęły się pojawiać. Moje objawy obejmują: - obniżony nastrój, - apatię i brak motywacji, - brak siły fizycznej, - długi okres regeneracji po podjętym wysiłku, - wolno gojące się rany, - senność, - kłopoty z koncentracją i pamięcią, - zaburzenia libido i erekcji, - nerwowość, - płytki i mało wydajny sen. Wyniki badań: Krzywa glukozy (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach): 89,6mg/dl, 125,5mg/dl, 95,7mg/dl Krzywa insuliny (na czczo, po 1 godzinie, po 2 godzinach): 10,8uIU/ml, 101uIU/ml, 44,2uIU/ml FSH: 4mIU/ml LH: 6,2mIU/ml Progesteron: 0,55ng/ml Prolaktyna: 12,8ng/ml DHEA-SO4: 163ug/dl Testosteron: 312ng/dl Kortyzol: 23,9ug/dl Estradiol: 18,6pg/ml Testosteron wolny: 15,16pg/ml Czy moje samopoczucie może mieć (w pełni lub po części) podłoże endokrynologiczne? Jeżeli tak, jakie są możliwości leczenia?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Magdalena Klekotko
Mgr Magdalena Klekotko

Czy można wykonać zabieg dermatologiczny stosując Epiduo?

Czy przy codziennej kuracji Epiduo Forte żel 0,3% 2,5% można udać się na zabiegi w postaci: mikrodermabrazja diamentowej lub mezoterapi mikroigłowej? - jeżeli nie, to czy są zabiegi, które można połączyć przy leczeniu trądziku hormonalnego jednocześnie stosując nadal Epiduo Forte?

Czy mam leczyć się hormonalnie?

Od 15 r.ż. mam podwyższony wynik TSH. Badania ponawiam co kilka miesięcy. Co dziwne, poziom TSH od tych kilku lat stale waha się pomiędzy poziomem 5.00 - 7.50 (norma <3.45 ulU/ml) i nie wykazuje tendencji wzrostowej. aTPO, aTG w... Od 15 r.ż. mam podwyższony wynik TSH. Badania ponawiam co kilka miesięcy. Co dziwne, poziom TSH od tych kilku lat stale waha się pomiędzy poziomem 5.00 - 7.50 (norma <3.45 ulU/ml) i nie wykazuje tendencji wzrostowej. aTPO, aTG w normie. FT4 w normie (przy wzroście TSH spada do ok. 13.00 pmol/l, przy spadku TSH wzrasta do ok 16.00 pmol/l), FT3 w normie, zazwyczaj ok. 5.00 pmol/l (przy wzroście TSH, poziom FT3 lekko wykracza ponad górną normę). USG tarczycy bez widocznych zmian, obj. lewego płata - 5.3ml, prawego - 4.6ml (wykonane w wieku 17-lat). Jeżeli ma to jakieś znaczenie - zauważyłem, że najwyższy poziom TSH 6.00-7.00, mam w okresie zimowym, a najniższy 5.00-6.00 w okresie letnim. Spotkałem się z diagnozą, że podwyższony poziom TSH może nie być spowodowany chorobą tarczycy. Dlatego też wykonałem szereg innych badań: morfologia, OB, mocz, glukoza, insulina, kreatynina, wapń, potas, żelazo, ferrytyna - w normie, cholesterol całkowity - 101 mg/dl, witamina D3 - 15.29 ng/ml, kortyzol - 199.00 ng/ml. Poza tym echo serca w normie, tomografia głowy bez widocznych zmian, holter ciśnieniowy lekkie wahania ciśnienia w ciągu dnia (średnie ciśnienie - 122/70, najwyższe popołudniu - 145/110, najniższe podczas snu - 70/35). Endokrynolog sugerował dalszą diagnostykę i nie rozpoczynanie leczenia hormonalnego póki poziom TSH nie przekroczy 8.00-9.00. Głównymi zaleceniami było zmiana stylu życia. Niestety od tych kilku lat zmagam się z kilkoma dolegliwościami, które uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie i zwiększenie aktywności fizycznej, są to m.in. - zawroty głowy "poczucie bycia w ruchu", chroniczne zmęczenie, bardzo zimne kończyny dolne, sporadyczna bezsenność, problemy z koncentracją i z przybraniem na wadze (lekka niedowaga). Czy rozpoczęcie leczenia hormonalnego w moim przypadku jest zasadne i zlikwiduje uciążliwe objawy?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co należy zrobić w przypadku gdy leczenie nie pomaga?

Szanowni Państwo, mam zdiagnozowaną niewydolność ciałka żółtego . Biorę od 2 miesięcy lek o nazwie Mastodynon. Niestety nie pomaga mi. Lekarz powiedział,że jeśli mi ten lek nie pomoże, wówczas będę musiała brać leki hormonalne. Tych się obawiam. Proszę o poradę. Z poważaniem ,
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć ten napadowy rumień?

Dzień dobry, Od 3 lat mam problem z napadowym rumieniem na twarzy.Twarz robi sie czerwona z jasnych przyczyn np. upał, zimno, stres, wysilek fizyczny ale czasami zupelnie niespodziewanie np. siedzę i spokojnie rozmawiam z kimś. Zaczerwienieniu towarzyszy uczucie napiętej... Dzień dobry, Od 3 lat mam problem z napadowym rumieniem na twarzy.Twarz robi sie czerwona z jasnych przyczyn np. upał, zimno, stres, wysilek fizyczny ale czasami zupelnie niespodziewanie np. siedzę i spokojnie rozmawiam z kimś. Zaczerwienieniu towarzyszy uczucie napiętej i gorącej skóry, pieczenia i pulsowania w miejscu zmian i skóra potrzebuje często 1 do 1,5 godziny żeby sie uspokoić. Mialem robione badania ANA i endokrynologiczne i wszystko bylo ok. Byłem leczony zarówno seria zabiegów światłem IPL jak i Laserem 533 nm. W końcu ktoś powiedział, że jeśli sa to naczynia krwionośne które są nadreaktywne a nie trwale otwarte to może być trudno coś z tym zrobić. Czy jest jakikolwiek sposób, żeby chociaż zmniejszyć dolegliwości (pieczenie,pulsowanie) które czuję w momencie zaostrzeń? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy mając mięśniaki w macicy można współżyć?

Witam czy mając mięśniaki w macicy 6cm i 2 cm można współżyc, włączone leczenie hormonalne progesteronem? Czy ciąża jest wtedy przeciwwskazania? Czy progesteron jak się przyjmuje zapobiega zajęciu w ciążę? Proszę o porade
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy taki parathormon wymaga leczenia?

Czy parathormon w wysokości 76pg/ml przy normie 15.-68.3 i prawidłowych wartościach wapnia i fosforu wymaga leczenia.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Fitoterapeuta spec medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata Fitoterapeuta spec medycyny naturalnej Mariusz Bek

Czy mam napewno PCOS?

Witam chciałam zapytać na temat pcos byłam na diagnostyce endokrynologicznej i na wypisie pisze że Dalsze leczenie w poradni ginekologicznej endokrynologicznej i poz dodatkowo mam takie coś napisane co to znaczy Stosunek FSH, do LH - nie jest prawidłowy,... Witam chciałam zapytać na temat pcos byłam na diagnostyce endokrynologicznej i na wypisie pisze że Dalsze leczenie w poradni ginekologicznej endokrynologicznej i poz dodatkowo mam takie coś napisane co to znaczy Stosunek FSH, do LH - nie jest prawidłowy, górnograniczny jest również testosteron - co może swiadczyć o podjerzeniu zespołu PCOS mam również zaburzenia miesiączkowania
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy konieczne jest zastosowanie tabletki po?

W raz z partnerką nie wiemy czy penis został wyjęty w odpowiednim momencie i czy nasienie nie dostało się do środka. Moja partnerka stosuję antykoncepcję hormonalną w kwestii leczenia i nie wiemy czy powinna sięgnąć po tabletkę dzień po dlatego piszę z zapytaniem co zrobić w takim przypadku?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy Tetralysal wymaga przyjmowania antykoncepcji?

Czy przez 3msc leczenia Tetralysalem konieczne jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, czy wystarczy prezerwatywa? Poprzednio po odstawieniu hormonów (Diane35 1,5 roku, później Atywia 1 rok) trądzik wrócił, boje się, że jak zakończę terapię antybiotykiem i odstawię ponownie hormony problem... Czy przez 3msc leczenia Tetralysalem konieczne jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej, czy wystarczy prezerwatywa? Poprzednio po odstawieniu hormonów (Diane35 1,5 roku, później Atywia 1 rok) trądzik wrócił, boje się, że jak zakończę terapię antybiotykiem i odstawię ponownie hormony problem będzie jeszcze większy. Od ginekologa dostałam przepisana antykoncepcje Yasminelle. Mam nieznacznie podwyższony cholesterol (5,11 mmol/l norma do 5,00 mmol/l) boje się pogorszenia wyników wątroby. Jeśli połączenie tych dwóch metod jest bezpieczne to w jakiej porze dnia przyjmować antybiotyk, a kiedy antykoncepcje? Przez pierwsze 2 tyg. stosowania antybiotyku mam przyjmować 2x tab. dziennie. Później raz dziennie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy mogę w tym czasie przyjmować również ten lek?

Witam. Aktualnie leczę trądzik spowodowany problemami hormonalnymi. Żadne leczenie nie przynosi efektów. Dodatkowo mam tocznia (niskie miano) stosuje leki przeciwzakrzepowe. Czy można podczas przyjmowania antykoagulantow stosować izotek?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy można stosować leki ziołowe podczas leczenia hormonalnego?

Chciałbym się dowiedzieć czy podczas leczenia hormonalnego na menopauzę ,(biorę oestrogel)mogę jednocześnie brać tabletki ziołowe klimadynon
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak należy interpretować takie wyniki?

Witam, jestem kobietą 28 lat, badania wykonałam w 6 dc: 17 OH progesteron - 1,51 ng/ml, estradiol - 81,40 pg/ml, TSH - 2,146 qlU/ml, FSH - 7,43 mlU/ml, LH - 6,53 mlU/ml, prolaktyna - 8,0 ng/ml, Insulina - 6,80 mU/l,... Witam, jestem kobietą 28 lat, badania wykonałam w 6 dc: 17 OH progesteron - 1,51 ng/ml, estradiol - 81,40 pg/ml, TSH - 2,146 qlU/ml, FSH - 7,43 mlU/ml, LH - 6,53 mlU/ml, prolaktyna - 8,0 ng/ml, Insulina - 6,80 mU/l, testosteron - 42 ng/dl, DHEA-S - 222,1 qg/dl, erytrocyty - 5,09 10^12/L. Proszę o interpretację wyników.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę pominąć jedną dawkę leku?

Nie wiem czy rano wzięłam euthyrox, przyjmuję dawkę 37.5. Czy nic się nie stanie jeśli jeden dzień pominę dawkę leku? Czy na wszelki wypadek wziąć i ryzykować podwojenie dawki?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jakie badania należałoby jeszcze wykonać?

Dalsze badania przy PCOS - problemy endokronologiczne i dermatologiczne. Lekarz dermatolog po rocznych leczeniu zalecił mi zrobienie badań hormonalnych, jednak zrobienie ich na fundusz będzie wymagało długiego czasu oczekiwania, a laboratorium w szpitalu robi je również odpłatnie, za niewysoką cenę.... Dalsze badania przy PCOS - problemy endokronologiczne i dermatologiczne. Lekarz dermatolog po rocznych leczeniu zalecił mi zrobienie badań hormonalnych, jednak zrobienie ich na fundusz będzie wymagało długiego czasu oczekiwania, a laboratorium w szpitalu robi je również odpłatnie, za niewysoką cenę. Ginekolog z poradni stwierdziła prawy jajnik policystyczny, dużą obecność gazów (a dietę mam zdrową, ale często ubogą refluks, ale nie dostrzegam problemów gastrycznych), dużą obecność drożdży (przepisała Nystacynę 100 000j.m.x 10) i guzek w piersi (do sprawdzenia, aczkolwiek zasugerowała, że winą może być za mała ilość tłuszczy w diecie). Stwierdziła, że ostry ból lewego jajnika przy owulacji wynika z problemów jelitowych, a miesiączka co 2-3msc z PCOS. Odesłała do endokrynologa i onkologa. Z problemów endokrynologiczno-dermatologicznych borykam się z w miarę opanowanym MRSA . Mam bardzo łojotokową i suchą skórę, zaskórniki i krosty szybko się przenoszą na lędźwia, brzuch, uda - ciągle się pogarsza. Na głowie mam specyficzny łupież (suche płaty, nie sypią się; leki antybakteryjnie i przeciwgrzybicze nic nie robią), często z niego tworzą się niegojące się strupki, do tego szybko przetłuszczające się włosy, czasem coś podobnego do łupieżu pstrego na ciele. Mama miała dużo problemów ginekologicznych - torbiele, nadżerkę, trzy mięśniaki i dużo powikłań poporodowych. Ja nie rodziłam, nie biorę leków antykoncepcyjnych. Myślałam nad badaniem żeńskich hormonów (FSH, LH, Progesteron, Estradiol, Prolaktyna) Testosteron Ca 15.3. Na dodatek zdarza mi się omdlewać, najczęściej w dusznych miejscach lub zmęczeniu i strachu (np. przy widoku ran, krwi). Co należałoby jeszcze profilaktycznie zbadać żeby lekarz prywatnie nie odesłał mnie z prośbą o dalsze badania, a włączył od razu leczenie? Zuzanna, 20 lat
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak mogę zahamować swój wzrost?

Dzień dobry, mam 20 lat i około 182 cm wzrostu. Chciałam się spytać czy są jakieś lekarstwa, hormony, które zahamują wzrost albo najlepiej trochę go zmniejszą i czy jest to możliwe w takim wieku.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co zrobić w celu uwydatnienia męskich cech?

Witam. Mężczyzna 34 lat. Wyglądam jak chłopak, twarz 10-15 lat młodsza, jeszcze do niedawna proszono mnie o dowód przy kupnie alkoholu, skąpy zarost jedynie wokół ust i na brodzie, skąpy pod pachami, brak na klatce. Moje bmi to 19,7,... Witam. Mężczyzna 34 lat. Wyglądam jak chłopak, twarz 10-15 lat młodsza, jeszcze do niedawna proszono mnie o dowód przy kupnie alkoholu, skąpy zarost jedynie wokół ust i na brodzie, skąpy pod pachami, brak na klatce. Moje bmi to 19,7, przez 16 lat "przytyłem" tylko 1kg. W podstawówce zawsze byłem wyraźnie najmniejszy i chociaż osiągnąłem 1,71cm pozostałem chudy, po prostu twarz i ciało szkolnego wyrostka. Jedynie narządy płciowe: rozmiar owłosienie, funkcje są normalne, reszta ciała chłopięca, nie męska. Mam przez to kompleksy, traktowany przez innych facetów, szczególnie w pracy z wyższością, ironią jak "młokos", "młody" nawet przez młodszych ode mnie. Dla kobiet, nawet 20-tek jestem nie męski, z resztą sam widzę, że moje ciało i twarz przy ich kobiecych kształtach i rysach twarzy zupełnie nie pasuje. U dziewczyn w szkolnym wieku na odwrót: gdy podaje swój wiek to nie dowierzają, a potem rezygnują. Dodam, że psychicznie również nie czuję się męsko, bawiłem się zabawkami do 12rż., nigdy nie interesowałem się motoryzacją, piłką nożną czy majsterkowaniem, samochodem nie jeżdżę bo mam patologiczne zaburzenie orientacji przestrzennej. Mam również skłonność do depresji, lęku społecznego i prokrastynacji. Być może to czynniki genetyczne, ale nie znam nikogo z rodziny bliższej i dalszej, kto by wyglądał znaczniej młodziej, może moja mama, ale z mężczyzn nikt. Mój testosteron to 653ng/dl; shbg: 50,5 nmol/L. Brałem suplementy na testosteron, podwyższył mi się o 33%, czułem się znacznie lepiej, większa pewność siebie, asertywność wobec mężczyzn i kobiet, energia, czujność, i satysfakcja z wykonywanych rzeczy, lecz trwało to tylko parę miesięcy, coś zupełnie przeciwnego do SSRI gdzie było prawie zerowe libido, anhedonia, apatia i nadmierna senność, a SNRI dodatkowo zwiększały lęk i reakcję ciała na stres. Próbowałem minoxidilu na porost brody, lecz po 10 dniach siadło mi libido i wyraźna apatia. Nie było to placebo, bo znalazłem w necie, że niektórzy tak reagują na ten lek podobnie do finasterydu. Wszystko wróciło do normy po paru tygodniach przy wsparciu suplementami. Widziałem na Reddit metamorfozy gości, którzy brali testosteron, w ciągu roku stali się bardzo męscy zarówno z twarzy jak i sylwetki, ale brali dawki 400-600mg/tydzień. Również donosili o pozytywnym wpływie na lęk/depresje i brak energii. Próbowałem DHEA, bo wyczytałem, że w skórze metabolizowany jest do DHT, lecz dawka 200mg/dzień wyraźnie obniżyła mi libido. Czy mniejsza, lecz dłuższa suplementacja DHEA może sprawić, że moja twarz stanie się bardziej męska, pojawi się zarost? Czy mam szansę na leczenie u endokrynologa? Czy nie zostanę potraktowany tak, jak dawniej traktowane były np. osoby transseksualne (odesłanie do psychiatry/psychologa)? Obecnie przecież leczy się hormonalnie osoby, np. transseksualne, kobiety cierpiące na hirsutyzm albo mężczyzn na ginekomastię. Czy mam szansę na leczenie farmakologiczne celem uwydatnienia męskich cech twarzy/ciała i ew. zmian w psychice na bardziej męską?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Krystyn Czerniejewski
Lek. Krystyn Czerniejewski
Patronaty