Czy konieczna jest terapia hormonalna przy tym schorzeniu?
Dzień dobry, byłam wczoraj u ginekologa, który w USG wykrył u mnie asymetrię ścianek macicy (jedna grubsza od drugiej) czy istnieje inny sposób leczenia tego schorzenia niż terapia hormonalna? Czy faktycznie nieleczona wada może się powiększyć i prowadzić do niepłodności? Pozdrawiam.

KOBIETA, 23 LAT 6 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
Istnieją różne przyczyny występowania asymetrii ścianek macicy, stąd też różne sposoby leczenia tego schorzenia. Dlatego jego dobór jest indywidualny. Np. Jeżeli ta jest spowodowana endometriozą, jej leczenie odbywa się zazwyczaj za pomocą hormonów, które mają za zadanie wyrównać jej grubość. Niekiedy zdarza się również, że konieczne jest przeprowadzenie operacji – zazwyczaj w zaawansowanych przypadkach.
Nieleczona przypadłość rzeczywiście może prowadzić do problemów z płodnością, dlatego lepiej jej nie lekceważyć i warto zastosować się do wskazań specjalisty.
Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami udzielonymi na podobne pytania:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zgrubienie-na-sciance-macicy
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-endometriozy-bez-operacji