Czy endometrium ma prawidłową grubość?
Witam byłam dzisiaj na badaniu USG i endometrium wyszło mi 18 mm , jestem 3 dni przed okresem czy jest to prawidłowa grubość jak na tą fazę cyklu ?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
grubość endometrium, czyli błony śluzowej macicy, zależna jest od kilku czynników. Między innymi znaczenie ma wiek kobiety, faza cyklu miesiączkowego oraz fakt, czy kobieta jest w ciąży.
U kobiet miesiączkujących grubość endometrium powinna wynosić od 7 do 15 mm – w pierwszej fazie cyklu to najczęściej 7-9 mm, natomiast w drugiej fazie wartość nie powinna być większa niż 15 mm. Przekroczenie tego progu może nastąpić w przypadku ciąży lub oznaczać może przerost endometrium. Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/endometrium-endometrioza-zapalenie-blony-sluzowej-macicy-rak-endometrium.
Jeśli więc prowadzi Pani aktywne życie seksualne warto by było wykonać test ciążowy z moczu bądź krwi. W przypadku wykluczenia ciąży wartość tę należałoby omówić z lekarzem wykonującym badanie.