Jaka jest prawidłowa grubość endometrium?

Witam serdecznie! Zacznę od tego, że staramy się z mężem o dziecko. Moje cykle trwają 31-36 dni. Okresy są raczej krótkie (3-4 dni). Owulacja występuje ok. 22 dnia. W ostatnim miesiącu zaniepokoiła mnie wyjątkowo skąpa miesiączka, trwająca zaledwie 1,5 dnia. Wczoraj  byłam u ginekologa, który stwierdził, że jestem tuż przed owulacją - pęcherzyk dominujący o średnicy 21 mm (więc wnioskuję, że bieżący cykl będzie należał do tych dłuższych). Niepokoi mnie grubość śluzówki - 15 mm. Czy to nie jest za dużo? Ginekolog powiedział, że jest gruba, estrogenowa i że tym razem okres będzie na pewno obfity. Nie wspominał o tym, że prawidłowa śluzówka powinna mieć 8-10 mm. Co to może dla mnie oznaczać? Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

W okresie okołoowulacyjnym endometrium ma średnio 8 mm.W drugiej połowie cyklu osiąga ono grubość maksymalną, tj. ok. 16 mm.

Podczas miesiączki endometrium ulega złuszczeniu i cały cykl powtarza się. Jeżeli nastąpi zapłodnienie, nie dojdzie do złuszczenia, ale endometrium pozostaje grube. U niektórych kobiet grubość błony śluzowej osiąga większe wartości od przeciętnej i nie należy się tym przejmować, jeśli nie występują nasilone krwawienia i cykl jest w miarę regularny, tak jak ma to miejsce w Pani przypadku.

W obecnej sytuacji nie widzę podstaw do obaw. W Pani przypadku grube endometrium oznacza po prostu dobre warunki do implantacji i rozwoju zarodka.

Wyniki badań laboratoryjnych są w normie i nie budzą zastrzeżeń.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Endometrium to inaczej błona śluzowa macicy. Jej grubość różni się w zależności od wieku i fazy cyklu miesiączkowego.

W pierwszej fazie cyklu estrogeny stymulują rozrost śluzówki macicy, która zwiększa swoją grubość. Po owulacji progesteron sprzyja złuszczaniu się śluzówki macicy. Jeśli dojdzie do zapłodnienia endometrium nie ulega złuszczeniu. Cykl ten powtarza się w życiu kobiety około 300-400 razy.

Normy grubości endometrium wynoszą:

U dziewcząt przed okresem dojrzewania endometrium od 0,3 do 0,5 mm.
U kobiet miesiączkujących:
w okresie okołoowulacyjnym 7–9 mm, a w drugiej fazie cyklu do 15 -16mm
W okresie pomenopauzalnym grubość endometrium to od 5 – 8 mm, w przypadku stosowania HTZ.

Jeśli nie występują u Pani plamienia, a cykl jest regularny to wtedy nie ma u Pani powodów do obaw. W celu diagnostyki endometrium można jeszcze wykonać następujące badania: analizę hormonalną, USG macicy, ewentualnie histeroskopię - badanie polega na wprowadzeniu aparatu przez kanał szyjki i możliwości oglądania macicy od wewnątrz.

Jak długo staracie się Państwo o dziecko? Czy jest to już ponad rok? Jeśli tak, to warto udać się do lekarza. Na wizytę powinni zgłosić się oboje z partnerów. W 35 proc. problem niepłodności dotyczy kobiety, w 35 proc. mężczyzny, a w 20 proc. obojga partnerów.

W niektórych przypadkach podwyższony cholesterol może występować rodzinnie i znacznie przekraczać normę już w młody wieku. W takim przypadku może być konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego od razu.

W Pani przypadku endometrium wydaje się mieć prawidłową grubość więc raczej nie to jest  przyczyną niepowodzeń przy staraniu się o dziecko. Przyczyn takich może  być bardzo wiele. Najlepiej, aby cała diagnostyka przebiegała pod okiem jednego ginekologa, który pomoże w skompletowaniu badań i pokieruje na następne. Przyczyn niepowodzeń w staraniu się o dziecko może być wiele, ważne jest aby dobrze przeprowadzić diagnostykę.