Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

to zależy od tego, jak grube jest endometrium, czyli błona śluzowa macicy. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym, endometrium w I fazie cyklu osiąga grubość 8-9 mm, po owulacji jest grubsze i przyrasta pod wpływem estrogenów i gestagenów, w oczekiwaniu na zapłodnioną komórkę jajową. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie, złuszcza się w postaci krwi menstruacyjnej. Następnie cykl się powtarza. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przerost-endometrium-przyczyny-diagnostyka-leczenie.

U niektórych kobiet grubość endometrium wykracza poza normy (ma więcej niż 15-16 mm). Taka sytuacja wymaga po pierwsze wykluczenia raka endometrium, a w następnej kolejności (jeżeli nie występuje atypia endometrium) – podjęcia leczenia hormonalnego. Nadmiernie wzrastające endometrium jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (pomiędzy estrogenami a progesteronem) i wymaga zastosowania leczenia hormonalnego w celu uregulowania gospodarki hormonalnej oraz grubości endometrium.

Więcej informacji w artykule pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/endometrium-endometrioza-zapalenie-blony-sluzowej-macicy-rak-endometrium.

Jest to leczenie skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne, więc nie ma Pani powodów do obaw. Być może zainteresują Panią odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-tak-grube-endometrium-tuz-po-miesiaczce oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-moze-swiadczyc-tak-grube-endometrium.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty