Na co wskazują te objawy u 22-latki?

Witam, mam 22 lata w 2020r poroniłam w 7tc od tego czasu z narzeczonym staramy się o dziecko. Byłam na badaniach hormonalnych oraz na drożności jajowodow. W badanich hormonalnych wyszło, że mam lekkie pcos. Drożność jajowodow prawidłowa. Od 3 dni mecze się z mdlosciami, kręci mi się w głowie, dużo śpię oraz straciłam apetyt. Jestem w 25 dniu cyklu. Cykle wachaja mi się od 29 do 33 dni. Wczoraj byłam u ginekologa powiedział mi, że mam jak na ten dzień cyklu grube endometrium, że jest szansa albo jestem chora, ale z tego wszystkiego nie dopytałam co oznacza "że mogę być chora" kazał mi zrobić test ciążowy i jak wyjdzie nagatywny to mam go powtórzyć. Mi się wydaje, że na test ciążowy jest jeszcze za wcześnie. Więc moje pytanie co może oznaczać to że jestem chora i czy faktycznie jest jakaś szansa? Czy zmienić lekarza na bardziej konkretnego? Co mam teraz zrobić? Do czasu miesiaczki zwariuję z tyloma niewiadomymi...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

grubość endometrium ulega ciągłym zmianom. Zależne jest głównie od wieku kobiety, fazy jej cyklu miesiączkowego, a także faktu, czy jest w ciąży.

Prawidłowa wartość u zdrowej kobiety mieści się w normie 7-15 mm. W przypadku ciąży wartość ta może przekroczyć 15 mm i nie ma w tym nic niepokojącego. Stąd zapewne podejrzenie ginekologa, że jest Pani w ciąży.

Za grube endometrium może bowiem oznaczać wiele chorób związanych z układem rozrodczym i wymaga poszerzenia diagnostyki. Zazwyczaj taka sytuacja jest niepokojąca dla kobiet po menopauzie, gdyż może oznaczać nawet raka endometrium.

Proszę jednak nie stresować się na zapas i wykonać testy ciążowe, które potwierdzą bądź wykluczą ciążę, która jest najczęstszą przyczyną pogrubienia endometrium.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-endometrium-12-mm-jest-za-grube,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/grube-endometrium-a-ciaza-pozamaciczna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-grube-endometrium-oznacza-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.