Jak leczy się pogrubione endometrium?

Dzień dobry, w 2021 roku przeszłam zabieg wyłyżeczkowania macicy. Krwawiłam z dróg rodnych. Znaleziono u mnie mięśniaka i polipa. Dodatkowo zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 1 i anemię - mam w dalszym ciągu duże braki żelaza. W zeszłym roku ginekolog zdiagnozował u mnie duży przerost endometrium. Otrzymałam ponownie skierowanie na wyłyżeczkowanie macicy. W listopadzie poddałam się zabiegowi. Wyniki były w porządku. Znaleziono lecz nie wycięto mi mięśniaka. Teraz znowu krwawię. Ginekolog stwierdził, że po prostu trzeba to obserwować. Cała jestem w nerwach z obawy, że to może być coś groźnego. Czy jest jakiś sposób farmakologiczny aby zmniejszyć grubość endometrium? Mam 53 lata, leki jakie przyjmuję stale to żelazo oraz insulina

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli przerost endometrium jest niewielki, to lekarz może zaproponować regularną obserwację (jak w Pani przypadku) oraz terapię hormonalną.

W przypadku, gdy zmiany są jednak duże, to konieczne jest wykonanie wyłyżeczkowania jamy macicy. Proszę więc porozmawiać o swoim przypadku z ginekologiem prowadzącym, a jeśli ma Pani jakieś wątpliwości, to można poradzić się innego specjalisty.

Życzymy dużo zdrowia!

Inne pytania o pogrubione endometrium umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-za-powiekszone-i-pogrubione-endometrium-odpowiadaja-hormony,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pogrubione-endometrium-po-okresie-u-53-letniej-kobiety,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czego-przyczyna-jest-pogrubione-endometrium.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.