Esmya a powiększone endometrium

Dzień dobry jestem 58 letnia kobietą.Mam mięśniaka macicy 45 mm.lekarz ginekolog przepisał mi lek Esmya ,lek ten mam przyjmować przez 3 miesiące Po dwóch miesiącach przyjmowania w/w leku miałam wykonane USG,które wykazało zmniejszenie mięśniaka macicy, ale mam powiększone endometrium, które wynosi 13-14. przed przyjmowaniem leku esmya miałam endometrium 11.Chciałam uzyskać informację ,czy po zakończeniu leczenia lekiem esmya zmiany ustąpią / pogrubienie wyściółki macicy/. Czy leki które przyjmowałam spowodowaly następny problem. Czy jest to co niebezpiecznego czym należy się przejmować.Bardzo proszę o jakies informacje. Mam teraz wątpliwości czy zastosowanie leku esmya w moim przypadku było dobrą decyzją, bo jeśli teraz mam mieć poważny problem z powiększonym endometrium to zamieniłam jedną groźną zmianę w drugą... Czy problem może być spowodowany stosowaniem leku esmya, a czy jednak leży on gdzie indziej? Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Grubość endometrium 11mm u kobiet w okresie menopauzy (58l) jest obrazem bardzo niepokojącym. Raczej nie przejmowałbym się u Pani 4,5cm mięsniakiem, a zajął dalszą diagnostyką przerostu endometrium. Odnośnie esmyi to mogą być obserwowane zmiany w endometrium, które cofają się po zakończeniu terapii. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Jeśli chodzi o grubość endometrium to stosuje się następujące normy:

4-5 mm u kobiet po menopauzie, nie stosujących HTZ,
8 mm u kobiet po menopauzie, stosujących HTZ.
Grubość endometrium >12 mm sugeruje rozrost, który może prowadzić do rozwoju raka. Koniecznie jest wyłyżeczkowanie macicy w celu dalszej diagnostyki.
U Pani endometrium jest zbyt grube.

Jeśli chodzi o mięśniaki to powinno się leczyć przyczynowo. To wcale nie zawsze oznacza wycięcie macicy. Jeśli mięśniaki są małe i nie sprawiają kłopotów, zwykle się ich nie usuwa. Ale trzeba je regularnie kontrolować (najlepiej co pół roku), by sprawdzać, czy się nie powiększają. Zazwyczaj wykrywa się je przypadkowo w badaniu usg.

Duże mięśniaki, dające dolegliwości kwalifikuje się do resekcji. W niektórych prywatnych klinikach wykonuje się zabiegi polegające na punktowym niszczeniu mięśniaka poprzez uszkodzenie zaopatrujących go naczyń krwionośnych, takie jak embolizacja, termoterapia laserowa, mioliza, kriomioliza. Te metody leczenia nadają się jednak tylko w przypadku pojedynczych mięśniaków.

Istnieje też lek doustny octan uliprystalu. Jest on skuteczny, zmniejsza mięśniaki. można stosować do dwukrotnie u jednej pacjentki. Wkładki domaciczne z hormonami mogą zmniejszyć krwawienie. Dzieje się tak tylko w przypadku małych guzów.

Proszę zgłosić się do ginekologa i omówić dalsze leczenie i przede wszystkim diagnostykę przyczyn pogrubienia endometrium.