Czy tabletki Elin mają związek z gorszym samopoczuciem?

Dzień dobry, od 7 lat stosuję tabletki antykoncepcyjne Elin. Od dłuższego czasu źle się czuję - zawroty głosy, brak koncentracji, zmęczenie, niskie libido, zmiany na skórze (brązowe przebarwienia np. na nogach, gładkie niesymetryczne, wyglądające na hormonalne po wykluczeniu chorób wątroby), ból piersi nawet na początku opakowania tabletek. Miałam robione wszelkie badania na wątrobę, cukrzycę, cholesterol itp. Wszystkie wyniki są bardzo dobre. Jedynie miałam trochę niską ferrytynę, ale już jest również w porządku. Leczę się na niedoczynność tarczycy (Euthyrox 50N) - wyniki tarczycowe w normie (tsh na poziomie 1,7 od kilku lat). Czy takie samopoczucie może być spowodowane tabletkami antykoncepcyjnymi? Nagle po 7 latach zaczęłam się źle po nich czuć i zaczęły się pojawiać przebarwienia? Próbuję szukać odpowiedzi, wizytę u endokrynologa mam w sierpniu. Czy jeszcze do innego lekarza powinnam się udać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 32 LAT 1 tygodni temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opisane przez Panią dolegliwości mogą mieć związek ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej. W takiej sytuacji warto by było zmienić pigułki na inne bądź całkowicie zrezygnować z tej metody antykoncepcji.

Bardzo dobrze, że zapisała się Pani na wizytę do endokrynologa. Zaburzenia hormonalne również mogą przyczyniać się do takiego samopoczucia. Z pewnością warto ten temat przedyskutować także z ginekologiem oraz lekarzem ogólnym.

Inne pytania z tej tematyki można znaleźć pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przebarwienia-na-skorze-po-opalaniu-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zle-samopoczucie-po-tabletkach-antykoncepcyjnych-u-21-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-hormonami-po-dlugotrwalym-stosowaniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.