Czy mogę już się opalać po tych tabletkach?

Witam. Z powodu torbiela przez miesiąc brałam tabl antykoncepcyjne Axia Forte. Slyszalam ze po tabl anty nie powinno się opalac. Po odstawieniu minęło ponad 2 tyg czy moge juz się opalać? Czy.musze dłużej odczekać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opalanie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie jest wskazane ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia przebarwień. W przypadku tabletek Axia jednym z działań niepożądanych jest ostuda, mająca postać żółto-brązowych plam, głównie w okolicy twarzy.

Ryzyko to nie zmniejsza się wraz z odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, a wiąże się z normalizacją hormonów, która może trwać nawet do kilka miesięcy od zaprzestania przyjmowania pigułek. Bezpieczniej więc wstrzymać się z opalaniem.

Temat interakcji między antykoncepcją hormonalną w postaci tabletek a korzystaniem z solarium i opalaniem został poruszony w pytaniach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/korzystanie-z-solarium-przy-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przebarwienia-na-skorze-po-opalaniu-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.