Dlaczego pojawiają mi się samoistnie siniaki na nogach?

Dzień dobry, od kilku miesięcy pojawiają mi się samoistne siniaki na nogach, głównie na łydkach. Robiłam morfologię i badania na krzepliwość i wszystko jest w normie. Jaka może być tego przyczyna? Czy może być to związane z niedoborami witamin? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pojawienie się siniaków może mieć różne podłoże i świadczyć o tym, że w organizmie zaczyna rozwijać się proces chorobowy. Jedną z takich przyczyn może być hemofilia, która związana jest z obniżoną krzepliwością krwi. Samoistne pojawianie się siniaków, obserwuje się również u osób ze zdiagnozowaną anemią, zwaną inaczej niedokrwistością. Nieleczona anemia może prowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń, dlatego przede wszystkim powinna Pani skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zleci wykonanie odpowiednich badań np. pod kątem niedoboru żelaza czy witaminy B12. Również niedobór witaminy C, która jest odpowiedzialna za wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych, może powodować pojawianie się siniaków. Częste występowanie siniaków, może świadczyć także o chorobach nerek, wątroby czy kruchości naczyń. Naczynia można wzmocnić pijąc przez ok. 3 tygodnie napary ze skrzypu polnego lub fiołka trójbarwnego.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat siniaków dostępnymi na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/siniaki-na-nogach-przyczyny-powiazania-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/samoistnie-pojawiajace-sie-siniaki-moga-byc-grozne-sprawdz-o-czym-swiadcza

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów abczdrowie na pytania dotyczące podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-siniaki-sa-spowodowane-niedoborem-witamin

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-powstawania-siniakow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.