Dlaczego na mojej skórze pojawiają się siniaki?

Witam. Od czasu do czasu pojawiają mi się bezurazowe siniaki, szczególnie na dłoniach i rękach. Sprawa wygląda tak, że wyjdzie mi kilka siniaków, nie bolą a jestem pewna, że się nie uderzyłam one poprostu same się pojawiają. Mija jakiś czas teraz są to 3 miesiące i ponownie widzę siniaki bezurazowe. Jestem przewrażliwiona i ciągle obserwuję swoje ciało. Doczytałam, że takie siniaki świadczą o białaczce i mnie to przeraziło. Kolejnymi objawami, które by się zgadzały jest świąd skóry. Często mnie swędzi szczególnie ręce. Węzły chłonne raczej nie są powiększone, ale te siniaki mnie denerwują szczególnie kiedy przeczytałam o białaczce i wiele objawów odpowiada tym, które mam. Moje pytanie dotyczy częstotliwości pojawiania się siniaków przy białaczce. Jestem panikarą a nawet hipochondrykiem, panicznie boję się porobić badania z obawy o wyniki. Wiem, że to konieczne ale strach jest silniejszy. Proszę mi tylko odpowiedzieć czy moje objawy świadczą tylko o białaczce czy może być też inna przyczyną. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie można tylko na podstawie opisu Pani dolegliwości potwierdzić czy wykluczyć tak poważnych schorzeń, jak białaczka, czy tak błahych w porównaniu z nowotworem, jak anemia. Mimo iż panicznie się Pani boi badań, jak sama Pani to deklaruje, to niestety bez nich trudno domniemywać przyczyny powstawania siniaków. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-siniaki-przy-podejrzeniu-bialaczki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-pojawianie-sie-siniakow-na-nogach-u-24-latki.

Siniaki to nic innego jak mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych. W przypadku gdy pojawiają się bez wyraźnego powodu można m.in. domniemywać kruchość naczyń krwionośnych, które są bardziej podatne na urazy. W takim wypadku warto suplementować witaminy C i K – może Pani także stosować preparaty zawierające rutynę czy wyciąg z kasztanowca. Mają działanie uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne.

Inną przyczyną powstawania siniaków jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w dłuższej perspektywie – ibuprofenu czy diklofenaku. Proszę zapoznać się z tą infografiką, odnajdzie Pani w niej więcej hipotetycznych przyczyn nadmiernego tworzenia się na skórze siniaków: https://portal.abczdrowie.pl/samoistnie-pojawiajace-sie-siniaki-moga-byc-grozne-sprawdz-o-czym-swiadcza.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-siniaki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.