Zapytaj lekarza

7 3 6 , 8 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego na mojej skórze pojawiają się siniaki?

Witam. Od czasu do czasu pojawiają mi się bezurazowe siniaki, szczególnie na dłoniach i rękach. Sprawa wygląda tak, że wyjdzie mi kilka siniaków, nie bolą a jestem pewna, że się nie uderzyłam one poprostu same się pojawiają. Mija jakiś czas teraz są to 3 miesiące i ponownie widzę siniaki bezurazowe. Jestem przewrażliwiona i ciągle obserwuję swoje ciało. Doczytałam, że takie siniaki świadczą o białaczce i mnie to przeraziło. Kolejnymi objawami, które by się zgadzały jest świąd skóry. Często mnie swędzi szczególnie ręce. Węzły chłonne raczej nie są powiększone, ale te siniaki mnie denerwują szczególnie kiedy przeczytałam o białaczce i wiele objawów odpowiada tym, które mam. Moje pytanie dotyczy częstotliwości pojawiania się siniaków przy białaczce. Jestem panikarą a nawet hipochondrykiem, panicznie boję się porobić badania z obawy o wyniki. Wiem, że to konieczne ale strach jest silniejszy. Proszę mi tylko odpowiedzieć czy moje objawy świadczą tylko o białaczce czy może być też inna przyczyną. Pozdrawiam.
KOBIETA, 31 LAT 3 miesiące temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety nie można tylko na podstawie opisu Pani dolegliwości potwierdzić czy wykluczyć tak poważnych schorzeń, jak białaczka, czy tak błahych w porównaniu z nowotworem, jak anemia. Mimo iż panicznie się Pani boi badań, jak sama Pani to deklaruje, to niestety bez nich trudno domniemywać przyczyny powstawania siniaków. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-siniaki-przy-podejrzeniu-bialaczki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-pojawianie-sie-siniakow-na-nogach-u-24-latki.

Siniaki to nic innego jak mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych. W przypadku gdy pojawiają się bez wyraźnego powodu można m.in. domniemywać kruchość naczyń krwionośnych, które są bardziej podatne na urazy. W takim wypadku warto suplementować witaminy C i K – może Pani także stosować preparaty zawierające rutynę czy wyciąg z kasztanowca. Mają działanie uszczelniające i uelastyczniające naczynia krwionośne.

Inną przyczyną powstawania siniaków jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w dłuższej perspektywie – ibuprofenu czy diklofenaku. Proszę zapoznać się z tą infografiką, odnajdzie Pani w niej więcej hipotetycznych przyczyn nadmiernego tworzenia się na skórze siniaków: https://portal.abczdrowie.pl/samoistnie-pojawiajace-sie-siniaki-moga-byc-grozne-sprawdz-o-czym-swiadcza.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-siniaki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy