Dlaczego mam te samoistne siniaki?

Witam mam 31 lat. Zauważyłam że pojawiają mi się od czasu do czasu samoistne siniaki. Oprócz tego zauważyłam na klatce piersiowej czerwone lub czarne (trudno stwierdzić) kropeczki takie jak od igły naprawdę minimalne. Czytałam że to objaw białaczki i się teraz stresuję. Czy jakieś inne przyczyny takich dolegliwości są możliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

istnieje wiele potencjalnych przyczyn samoistnego pojawiania się siniaków, trudno jednak na tym etapie domniemywać białaczkę. Jeżeli jest Pani zaniepokojona swoim stanem zdrowia, to warto skierować się do internisty z przychodni POZ, który po badaniu fizykalnym i obejrzeniu zmian będzie w stanie zadecydować o diagnostyce. Na początek na pewno warto wykluczyć najbardziej powszechne schorzenia związane z powstawaniem na ciele wybroczyn.

Morfologia krwi wraz z oznaczeniem poziomu żelaza i ferrytyny wskaże, czy nie doskwiera Pani anemia. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anemii. Inne choroby związane z krwią i układem krzepnięcia to hemofilia, zaburzenia krzepnięcia czy małopłytkowośćbadanie krwi wykaże, czy zbyt niska ilość trombocytów nie oznacza tego zaburzenia. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-interpretacja.

Następnie warto wykonać USG jamy brzusznej, by ocenić stan takich narządów jak nerki czy wątroba, bowiem nieprawidłowości w ich pracy również mogą manifestować się przez samoistnie pojawiające się siniaki. Przy okazji morfologii krwi może Pani wykonać także tzw. próby wątrobowe. Jeśli jest Pani zainteresowana, tutaj znajdzie Pani więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Proszę pamiętać, że skłonność do pękania naczyń krwionośnych i tworzenia się siniaków może mieć także ścisły związek z niedoborami witaminowymi – zwłaszcza brak witaminy C oraz K w diecie może powodować kruchość naczyń krwionośnych, dlatego warto zastanowić się nad swoją dietą. Więcej na temat siniaków w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/siniec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.