Czy taki węzeł chłonny może oznaczać chłoniaka?

Wyczuwam z boku szyi węzła chłonnego jest trochę twardy ruchomy jak wygne szyje w bok widać lekkie wybrzuszenie ale nie boli w wieku 11 lat przeszłam chorobe kociego pazura ale bylo to z prawej strony teraz zgrubienie na szyi i pod pachą czuje po lewej morfologia jest dobra wynik ob 5 a wynik usg to niepatologiczne węzły chłonne szyjne i pachowe do 15x5mm z wyraźną wnęką lekarz usg mówi ze wszystko dobrze jednak ja sie martwie o chloniaka nie mam innych objawów ale czy powinnam się martwić?
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w treści pytania pisze Pani, o swoich obawach odnośnie funkcjonowania węzłów chłonnych i możliwości wystąpienia chłoniaka. Jednak poza wybrzuszeniem na szyi, które zostało zbadane w USG szyi jako niepatologiczny węzeł chłonny nie ma innych zmian. Pani obawy są zapewne częściowo powiązane z chorobą kociego pazura, którą przeszła w dzieciństwie. Jednak ani obecne badania krwi, ani USG nie wskazują na obecność tej choroby czy innych. USG wskazuje, że węzły chłonne są niepatologiczne, z wyraźną wnęką, co zazwyczaj sugeruje, że są one zdrowe. Lekarz, który przeprowadził USG, stwierdził, że wszystko jest w porządku, co jest uspokajające.

Chłoniak często daje dodatkowe objawy, takie jak utrata masy ciała, nocne poty, przewlekłe zmęczenie czy gorączka. Brak takich objawów oraz normalne wyniki badań dodatkowo zmniejszają prawdopodobieństwo chłoniaka. Ponadto w przebiegu chłoniaka mocno wyrażone są nieprawidłowości w morfologii krwi oraz OB przeważnie jest trzycyfrowe. Wydaje się więc, że wyniki badań oraz brak wymienionych objawów powinny raczej Panią uspokoić.

Jeśli jednak obawy oraz lęk przed chorobą są bardzo silne to zachęcamy do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-szyi-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/usg-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/chloniaki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.