Czy konieczna jest dalsza diagnostyka tego węzła chłonnego?

Od kilku miesięcy mam wyczuwalny węzeł chłonny na szyji na wysokości płatka ucha. Dotknięty od przodu jest on jakby miękki i można go delikatnie przesunąć natomiast dotykając go od boku jest on jakby bardzo twardy i nie da się go przesunąć. Miałem dwukrotnie usg i radiolodzy mówili że nie ma powodu do niepokoju, ponieważ te węzły są o prawidłowej morfologii. Czy na pewno można odpuścić dalszą diagnostykę? Czy lekarze mogli popełnić błąd podczas badania? Tak mnie to stresuje że nie mogę przestać dotykać tego węzła. Czy takie ciągłe dotykanie może powodować to, że ten węzeł nie chce się zmniejszyć?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że już zasięgnął Pan opinii lekarskiej i wykonał potrzebne badania. Węzły chłonne mogą się powiększać z różnych powodów, takich jak infekcje, stany zapalne czy reakcje na urazy. Jeśli radiolodzy stwierdzili, że węzły mają prawidłową morfologię na podstawie USG, jest to dobry znak, sugerujący, że węzły nie mają cech charakterystycznych dla nowotworów czy innych poważnych schorzeń.

Niemniej jednak z relacji zawartej w pytaniu wynika, że jest Pan dosyć mocno zaniepokojony tym stanem i ma wątpliwości czy nie jest potrzebna dalsza diagnostyka. Wydaje się, że skoro niepokój jest na tyle duży, to warto może zasięgnąć drugiej opinii i wówczas podjąć decyzję co do dalszego postępowania. W swoim zakresie może Pan obserwować węzeł, jego rozmiary i w razie niepokojącego wzrostu czy bolesności udać się do lekarza. Warto także zaprzestać drażnienia tego miejsca dotykiem, aby węzeł mógł zmniejszyć się naturalnie. Zachęcamy zatem do obserwacji tego miejsca i podjęcia konsultacji lekarskiej, jeśli uzna to Pan za konieczne. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-szyi-przyczyny-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/usg-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-wezla-chlonnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.