Dlaczego węzły chłonne szyi są powiększone?

Jaki może być powód powiększonych węzłów chłonnych na szyi? Żadnej infekcji gardła nie było, żeby są poleczone, laryngolog nic nie widzi, endokrynolog także. Co tylko to od jakiegoś czasu na głowie szyi pojawiają się ropne wypryski. W usg radiolog stwierdził odczynowe owalne węzły z zachowana zatoka tłuszczową o najwielkości największy ok 7mm w okolicach kątów żuchwy, w okolicach karkowej po stronie prawej w osi krótkiej do ok 5mm.W nadobojczu prawym pojedynczy owlany węzeł o wym 7,5x4,5. CRP i Ob w normie więc gdzie szukać przyczyny tych powieszonych węzłów

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Węzły chłonne są elementem układu limfatycznego. Zlokalizowane są na całym ciele, ale największe ich skupiska występują w okolicach szyi, w pachwinach oraz pod pachami. Ich główna rola polega na oczyszczaniu limfy oraz produkcja komórek odpowiedzialnych za zwalczanie bakterii, wirusów i komórek nowotworowych.

Powiększone węzły chłonne zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Są wyczuwalne przy dotyku często w sposób przypadkowy. Niekiedy przy tym schorzeniu mogą występować takie objawy jak: podwyższona temperatura ciała, ból gardła, szyi, katar, potliwość i osłabienie.

Głównymi przyczynami powiększenia węzłów chłonnych są infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby odzwierzęce oraz schorzenia autoimmunologiczne.

Bardzo ważna jest diagnostyka, aby ocenić stopień powiększenia węzłów chłonnych. W Pana przypadku w badaniu obrazowym wielkość poszczególnych węzłów nie przekroczyła 1cm, więc nie powinno być powodów do niepokoju.

Zachęcamy, aby skonsultował się Pan z lekarzem, aby dokładnie omówić wynik badania USG. Prawdopodobnym jest, że będzie Panu zalecone powtórzenie badania za pewien czas.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.