Co myśleć o tych węzłach chłonnych?
Witam Od kilku lat mam powiększone węzły chłonne pod żuchwą i wzdłuż szyji. Też za żuchwą jest twardy i nie znika od już kilku lat. Zrobiłem usg i wykazało że : Są normoechogeniczne Bez cech rozpadu, nie tworzą pakietów chłonnych Największy ma wymiar 7,4x2,6mm W bad. Dopplerowskim ukrwienie centralne Węzły chłonne podżuchwowe normoechogeniczne o zachowanych zatokach, największy 15x4,8mm Czy to nie jest takowe a jeśli nie to czemu węzły chłonne zostały twarde?

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Przykro nam, że towarzyszy Panu ta przewlekła dolegliwość, która na pewno w pewnym stopniu może niepokoić. Prawidłowo, że wykonał Pan badanie kontrolne USG węzłów chłonnych, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.
Powiększone węzły chłonne występują dość często zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Mogą pojawiać się bez powodów, ale także wskazywać na pewne choroby, toczące się w organizmie. Zlokalizowane są one na całym ciele, ale największe ich skupiska występują na szyi, pod żuchwą, pachami i między pachwinami.
Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze patogeny, jak bakterie, wirusy i grzyby. Ich powiększenie wynika zazwyczaj z obniżenia odporności poprzez infekcje bakteryjne lub wirusowe, rzadziej grzybicze.
Często powiększone węzły są związane z chorobami autoimmunologicznymi oraz zakaźnymi, jak mononukleoza, odra, świnka, czy szkarlatyna.
Niepokój powinny wzbudzić powiększone węzły o nieregularnych brzegach, twarde i nieprzesuwalne, a także stale zwiększające swoje rozmiary.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie, dlatego też proponujemy wizytę u lekarza internisty. Prawdopodobnie, specjalista może zadecydować o pogłębieniu diagnostyki o tomografię szyi, a także wykonanie pełnej morfologii krwi wraz z CRP oraz OB.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych
https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne