Co myśleć o tych węzłach chłonnych?

Witam Od kilku lat mam powiększone węzły chłonne pod żuchwą i wzdłuż szyji. Też za żuchwą jest twardy i nie znika od już kilku lat. Zrobiłem usg i wykazało że : Są normoechogeniczne Bez cech rozpadu, nie tworzą pakietów chłonnych Największy ma wymiar 7,4x2,6mm W bad. Dopplerowskim ukrwienie centralne Węzły chłonne podżuchwowe normoechogeniczne o zachowanych zatokach, największy 15x4,8mm Czy to nie jest takowe a jeśli nie to czemu węzły chłonne zostały twarde?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przykro nam, że towarzyszy Panu ta przewlekła dolegliwość, która na pewno w pewnym stopniu może niepokoić. Prawidłowo, że wykonał Pan badanie kontrolne USG węzłów chłonnych, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Powiększone węzły chłonne występują dość często zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Mogą pojawiać się bez powodów, ale także wskazywać na pewne choroby, toczące się w organizmie. Zlokalizowane są one na całym ciele, ale największe ich skupiska występują na szyi, pod żuchwą, pachami i między pachwinami.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze patogeny, jak bakterie, wirusy i grzyby. Ich powiększenie wynika zazwyczaj z obniżenia odporności poprzez infekcje bakteryjne lub wirusowe, rzadziej grzybicze.

Często powiększone węzły są związane z chorobami autoimmunologicznymi oraz zakaźnymi, jak mononukleoza, odra, świnka, czy szkarlatyna.

Niepokój powinny wzbudzić powiększone węzły o nieregularnych brzegach, twarde i nieprzesuwalne, a także stale zwiększające swoje rozmiary.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie, dlatego też proponujemy wizytę u lekarza internisty. Prawdopodobnie, specjalista może zadecydować o pogłębieniu diagnostyki o tomografię szyi, a także wykonanie pełnej morfologii krwi wraz z CRP oraz OB.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.