Co może znaczyć guzek pod prawą żuchwą?

Dzień dobry, wyczułam guzek pod prawą żuchwą. Bardzo mnie to boli. Są to nagłe, rwące, nasilające się bóle po kilkanaście razy dziennie. Mam wrażenie, że boli mnie również w środku jamy ustnej na końcu prawej strony języka. Warto dodać, że miałam po tej samej stronie porażenie nerwu twarzowego,, bella". Zdążało mi się to już wcześniej, ale nie bolało mnie to tak bardzo. Boli przy połykaniu śliny.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Analizując Pani objaw, można by stwierdzić, że przyczyną takich dolegliwości bólowych może być powiększony węzeł chłonny.

Nie wspomniała Pani, czy w ostatnim czasie pojawiła się pewna infekcja wirusowa lub bakteryjna, która mogłaby spowodować obniżenie odporności. Istotnym jest również fakt, czy stosowane są na stałe pewne leki, które wpływają na organizm.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze patogeny. Zlokalizowane są praktycznie na całym ciele, ale ich największe skupiska występują pod żuchwą, pachami, między pachwinami i za szyi.

Z racji pewnej odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Możliwe, że wyczuwalny guzek jest pozostałością po ostatniej niedoleczonej infekcji. Zalecamy zatem wizytę u lekarza internisty, który po badaniu przedmiotowym, zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu. Warto by było wykonać USG szyi, aby ocenić aktualny guzek.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/usg-szyi-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-przygotowanie-do-badania-i-opis-badania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.