Co robić z tą opuchlizną węzłów chłonnych u 26-latka?

Dzień dobry. Od około 2 tygodni mam spuchniete wezly chlonne za zuchwa. Zaczelo sie to tak, ze zaczely mnie strasznie bolec gdy sie powiekszaly, po okolo tygodniu zrobily sie juz twarde. Poszedlem do lekarza, pani przepisala mi antybiotyk i leki przeciwzapalne. Nie ma nadal poprawy, przestaly mnie bolec, ale nadal sa bardzo twarde. Do jakiego lekarza powinienem sie z tym udac? Dodam, ze od okolo tygodnia towarzyszy mi dosc mocne zmeczenie. (Spie po 10 godzin i nie mam zbytnio sił)

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiły u Pana takie nieprzyjemne dolegliwości związane z powiększeniem węzłów chłonnych. Najważniejszym krokiem byłoby odnalezienie źródła takiego stanu.

Węzły chłonne są istotnym elementem układu odpornościowego i pełnią bardzo ważna rolę w mechanizmach obronnych organizmu poprzez wychwytywanie chorobotwórczych patogenów.

Zlokalizowane są one na całym ciele, a największe ich skupiska występują na szyi, pod żuchwą, pachami oraz między pachwinami.

Powiększone węzły chłonne nie muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Zazwyczaj są obecne przy infekcjach wirusowych, bakteryjnych, chorobach zakaźnych, czy spadkach odporności.

Pewien niepokój powinny budzić węzły niebolesne, twarde, zbite oraz nieprzesuwalne.

Zalecamy Panu wykonanie badania USG węzłów chłonnych oraz pełnej morfologii krwi wraz z OB oraz CRP. Z racji odległości też proponujemy konsultację z lekarzem internistą lub hematologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszych krokach.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.