Dlaczego mam to powiększenie węzła chłonnego i ból głowy?

Witam. Od 2tyg mam powiększony węzeł chłonny za uchem i na szyi. Dochodzi do tego lekki ból głowy który czasami trwa kilkadziesiąt minut i sam mija. Ból występuje w różnych miejscach głowy płat potyliczny skroniowy i czołowy nie zawsze we wszystkich miejscach w tym samym czasie. W ostatnich dniach miałem też lekki katar który nie minął i ból gardła który trwał przez ok 2 dni. Węzły chłonne powiększyły się dzień po tym jak zapaliłem marihuanę (tego samego wieczoru piekło mnie mocno gardło). Dodam że 4tyg przed powiększeniem węzłów odbyłem stosunek seksualny (oralny bez zabezpieczenia i waginalny w przerwatywie). Jaka jest szansa że jest to HIV? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być wiele i nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Oczywiście należy odnaleźć przyczynę takiego stanu, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Węzły chłonne są integralną częścią układu odpornościowego, biorąc udział w wychwytywaniu chorobotwórczych patogenów. Ich powiększenie następuje pod wpływem infekcji o różnym podłożu, przy chorobach zakaźnych, autoimmunologicznych, a także przy niedoborach odporności.

Możliwe, że powiększone węzły wystąpiły u Pana na skutek przebytej infekcji, gdyż taki stan może się utrzymywać przez dłuższy czas.

Odnośnie możliwości zarażenia wirusem HIV, może Pan wykonać test na przeciwciała w wybranym przez siebie laboratorium, ale nie wcześniej niż sześć tygodni od ewentualnego kontaktu.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu konsultację z lekarzem internistą lub specjalistą od chorób zakaźnych, który na pewno oceni ryzyko zakażenia i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.