Jak długo mogą się utrzymywać powiększone węzły chłonne?

Dzień dobry, Mam 19 lat i od tygodnia powiększone dwa węzły chłonne po prawej stronie szyi i ogólnie lekko spuchniętą szyję. Akurat tego dnia, kiedy zaczęłam odczuwać dyskomfort byłam narażona na silny wiatr, więc lekarz rodzinny stwierdził, że mnie przewiało. Jednak na wszelki wypadek zlecił morfologię i crp, które były w normie. Od tygodnia biorę ibuprofen oraz szyję smaruję maścią i dolegliwości w większości ustąpiły, ale martwią mnie te dwa powiększone węzły. Są one dość miękkie i ruchliwe, nie towarzyszy im ból. Lekarz nie widział nic niepokojącego w wynikach badań, ale nadal się martwię, że to może być białaczka, chłoniach i niewiadomo co jeszcze. Ile czasu po przewianiu mogą się utrzymywać powiększone węzły chłonne? Czy powinnam już teraz udać się do innego lekarza? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednocześnie bardzo dobrze, że nie bagatelizuje Pani problemu i wykonała podstawowe badania krwi oraz przeprowadziła konsultację lekarską.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego, które biorą udział w wychwytywaniu chorobotwórczych patogenów. Występują one na całym ciele, ale największe ich skupiska znajdują się na szyi, pod żuchwą, pachami oraz w pachwinach.

Za niepokojącą, można by uznać sytuację, kiedy węzły są twarde, nieprzesuwalne, a ich wielkość wynosi powyżej 2cm. Ich powiększenie może wynikać z infekcji wirusowych, bakteryjnych, a także chorób zakaźnych, jak mononukleoza, cytomegalia, czy borelioza.

Biorąc pod uwagę opis Pani objawów oraz dotychczas wykonane badania, można by stwierdzić, że takie pojedyncze, powiększone węzły chłonne mogły być efektem infekcji, która powstała na skutek przewiania. W przypadku prawidłowej morfologii i CRP, prawdopodobnie można wykluczyć poważniejsze schorzenia. Jeżeli natomiast obecny stan będzie budził u Pani nadal niepokój, zalecamy wykonanie USG szyi. Taka diagnostyka potwierdzi lub wykluczy inne przyczyny powiększonych węzłów chłonnych.

W razie wątpliwości proponujemy Pani ponowną konsultację z lekarzem internistą.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.