Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 2 , 4 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Powiększone węzły chłonne: Pytania do specjalistów

Co oznacza taka narośl w obrębie gardła?

Dzień dobry. Od ok. 3 tygodni borykam się z bólem podczas połykania z prawej strony (uczucie kulki w gardle ból), brałam ibuprofen myśląc, że to jakiś stan zapalny. Ból nie ustępuje mimo wszystko, a 3 dni temu zauważyłam w... Dzień dobry. Od ok. 3 tygodni borykam się z bólem podczas połykania z prawej strony (uczucie kulki w gardle ból), brałam ibuprofen myśląc, że to jakiś stan zapalny. Ból nie ustępuje mimo wszystko, a 3 dni temu zauważyłam w gardle jakąś dziwną narośl i zaczynam się martwić co to może być. Nie miałam jak się udać do lekarza zewzględu na święta i dopiero teraz mam wizyte w poniedziałek. Poza bólem gardła są powiększone cały czas węzły chłonne. Żadnyc dodatkowych objawów nie mam. Chociaż fakt, że od dłuższego czasu mam napadowy ból głowy w okolicy czołowej, ale tutaj bardziej stawiałam na stres. Mam wykonane zdjęcie gardła i narośl widoczna na zdjęciu, kolor jej na moje oko nie wyróżnia się od reszty gardła. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy Hashimoto ma wpływ na węzły chłonne?

Witam. Choruję na Hashimoto. Czy to może powodować powiększone węzły chłonne. Wyczuwam przy uchu od strony policzka twardy mały guzek. Badanie krwi w normie. Ob i crp w normie. Mam też węzły chłonne podżuchwowe, przesuwalne.
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy mam powtórzyć testy na HIV?

Witam! Odbyłem stosunek z nieznaną mi osobą w zabezpieczeniu które nie uszkodziło się. Po dwóch tygodniach nastąpiły objawy grypy. Gorączka 38 stopni, powiększone węzły chłonne szyjne ,kaszel i poty. Zapobiegawczo po 6 tygodniach od zbliżenia wykonałem test na HIV... Witam! Odbyłem stosunek z nieznaną mi osobą w zabezpieczeniu które nie uszkodziło się. Po dwóch tygodniach nastąpiły objawy grypy. Gorączka 38 stopni, powiększone węzły chłonne szyjne ,kaszel i poty. Zapobiegawczo po 6 tygodniach od zbliżenia wykonałem test na HIV III oraz IV generacji w punkcie konultacyjnym AIDS obydwa wyszły negatywne. Z zapewnień konsultantów z doradztwa HIV otrzymałem informację że test IV generacji po 6 tyg wyklucza zakażenie HIV i mogę zaprzestać dalszego badania w tym kierunku. Martwią mnie natomiast dalsze dziwne objawy. Powiększone lekko węzły pachwinowe z bólem oraz pieczeniem a także wysypka skórna na tułowiu. A także zmęczenie. Czy szukać innej przyczyny objawów ,czy powtórzyć test na HIV po 12 tyg? Przypuszczając że objawy na 100% są spowodowane zakażeniem HIV. Nie wiem jakie kroki dalej podejmować. Nerwy wyprowadzają mnie z równowagi. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Dlaczego migdały są dalej powiększone?

Witam , jakoś tydzień temu dostałem zapalenie gardła, miałem powiększone migdałki, węzły chłonne ,gorączkę ,bóle głowy, trudności z przełykaniem czegokolwiek ,bardzo zaczerwienione migdałki, dziś jednak kilka z tych objawów mineło migdałki przestały być tak bardzo czerwone.... Witam , jakoś tydzień temu dostałem zapalenie gardła, miałem powiększone migdałki, węzły chłonne ,gorączkę ,bóle głowy, trudności z przełykaniem czegokolwiek ,bardzo zaczerwienione migdałki, dziś jednak kilka z tych objawów mineło migdałki przestały być tak bardzo czerwone. Nie bolą już tak lecz mam wrażenie jakby dalej były takie samej wielkości a może nawet większe, jak zmieniają kolor na swój normalny i ból ustępuje to jest dobry znak? choroba się kończy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co robić z taką naroślą na policzku?

Dzień dobry. Od jakiś 2 miesięcy wyczuwam na poliku dziwne zgrubienie w okolicy 4/5 zęba górnego na poliku. Narośl ta się nie powieksza ani nie pomniejsza. Mam też dziwne białe plamki poniżej na tym samym poliku. Zmiany te mnie nie... Dzień dobry. Od jakiś 2 miesięcy wyczuwam na poliku dziwne zgrubienie w okolicy 4/5 zęba górnego na poliku. Narośl ta się nie powieksza ani nie pomniejsza. Mam też dziwne białe plamki poniżej na tym samym poliku. Zmiany te mnie nie bolą, nie mam raczej powiększonych węzłów chłonnych. Generalnie nie odczuwam żadnych dolegliwości poza tym że błona śluzowa tego polika jest większa względem polika po drugiej stronie. Na wizycie u stomatologa dentysta nie był w stanie powiedzieć co to jest. Przepisał mi leki przeciw grzybiczne ale raczej nie pomaga. Wizytę u laryngologa mam dopiero za 1.5 miesiąca. Co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co może oznaczać ten guzek na szyi u 25-latki?

dzień dobry, Ostatnio byłam u lekarza, ponieważ myślałam, ze mam jakiś guzek na szyi, okazało się, ze jest to podskórna grudka (pryszcz podskórny). Przy okazji, lekarz znalazł po tej samej stronie powiększony węzeł chłonny - ok. 2cm, średniotwardy, uciekający... dzień dobry, Ostatnio byłam u lekarza, ponieważ myślałam, ze mam jakiś guzek na szyi, okazało się, ze jest to podskórna grudka (pryszcz podskórny). Przy okazji, lekarz znalazł po tej samej stronie powiększony węzeł chłonny - ok. 2cm, średniotwardy, uciekający pod palcami. Lekarz powiedział żeby się nie przejmować, ale gdyby zaczęło cos się dziać to zgłosić się. Dodam, ze byłam chora miesiąc temu, czy stan infekcji mógłby się utrzymywać tyle czasu?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Na co wskazują te wyniki biopsji tarczycy?

Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację badań. Wynik biopsji tarczycy: liczne tyreocyty o nieco polimorficznych jądrach tworzące układy pęcherzykowe oraz grupy i płaty. Wg systemu Bethesda kategoria III (AUS-N) Usg tarczycy: Prawy płat wymiary 10x12x40mm zawiera w górnej... Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację badań. Wynik biopsji tarczycy: liczne tyreocyty o nieco polimorficznych jądrach tworzące układy pęcherzykowe oraz grupy i płaty. Wg systemu Bethesda kategoria III (AUS-N) Usg tarczycy: Prawy płat wymiary 10x12x40mm zawiera w górnej części ognisko hipoechogeniczne o nieregularnych kształtach wymiary 8x4x10mm (BACC) Cieśń: 4mm Tarczyca w całości o wybitnie niejednorodnej strkturze. Cechy AITD. Węzły chłonne szyji niepowiększone. Czy konieczna jest operacja i usunięcie tarczycy, czy można to jeszcze leczyć? Dziękuję bardzo i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznaczają takie wyniki biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej?

Witam serdecznie, bardzo proszę o interpretację tego wyniku biopsji (badanie cytologiczne) W biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej uzyskano mieszaną populację komórek limfoidalnych z przewagą małych limfocytów. W materiale ocenionym w cytometrze przepływowym obecne są limfocyty T (68%) CD3 , z przewagą... Witam serdecznie, bardzo proszę o interpretację tego wyniku biopsji (badanie cytologiczne) W biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej uzyskano mieszaną populację komórek limfoidalnych z przewagą małych limfocytów. W materiale ocenionym w cytometrze przepływowym obecne są limfocyty T (68%) CD3 , z przewagą CD4 nad CD8 , z 21% komórek T aktywowanych oraz limfocyty B (31% komórek) o cechach poliklonalnych (kappa > lambda ) Nie stwierdzono komórek wykazujących ekspresję cytokeratyn EpCAM. Obraz cytologiczny może odpowiadać zmianom odczynowym. W przypadku wątpliwości klinicznych wskazane pobranie węzła do badania histologicznego. O dalszym postępowaniu decyduje obraz kliniczny. (M-09450 T-Y0600) Dodam że węzły chłonne na szyi mam powiększone od 8 miesięcy, z czego największe mają 2cm nie bolą i skóra nie jest zaczerwieniona (nie swędzi). Nieplanowany spadek masy ciała 10 kg sporadyczne nocne poty brak gorączki bólu gardła ogólnie infekcji.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza taka zmiana po zapaleniu gardła?

Witam jestem po zapaleniu gardła, które trwało około 2 tyg. Teraz ból minął ale po jednej stronie względem języczka łuk tylny podniebienno-gardłowy jest czerwony i skurczony, oraz migdałek po tamtej stronie delikatnien większy ale niebolesny. Mam rownież powiększony węzeł... Witam jestem po zapaleniu gardła, które trwało około 2 tyg. Teraz ból minął ale po jednej stronie względem języczka łuk tylny podniebienno-gardłowy jest czerwony i skurczony, oraz migdałek po tamtej stronie delikatnien większy ale niebolesny. Mam rownież powiększony węzeł chłonny na wysokości grdyki po tej samej stronie. Czy to jest w normie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy pantomogram pokaże węzły chłonne?

Dzień dobry, czy rtg pantomograficzne zębów pokaże powiększone węzły chłonne podżuchwowe?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co oznacza ten wynik morfologii krwi u 19-latka?

Dzien dobry! Ok 3 miesiace temu zauwazylem u siebie powiekszone wezly chlonne pachwinowe po obu stronach, 1 powiekszony wezel pod pacha oraz kilka powiekszonych wezlow na szyi i pod szczęką. Poszedlem z tym do lekarza rodzinnego ktory zlecil brac... Dzien dobry! Ok 3 miesiace temu zauwazylem u siebie powiekszone wezly chlonne pachwinowe po obu stronach, 1 powiekszony wezel pod pacha oraz kilka powiekszonych wezlow na szyi i pod szczęką. Poszedlem z tym do lekarza rodzinnego ktory zlecil brac antybiotyk cefuroxime przez tydzien ktory jednak nie przyniosl skutkow, a wiec ostatnio zapisalem sie na morfologie i rtg lewej strony klatki piersiowej. Rtg nie wykazalo zadnych nieprawidlowosci jednakze w badaniu krwi wyszlo mi kilka nieprawidlowosci: Limfocyty 55% Neutrofil 32%
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co robić z takim bólem u 37-latka?

Dzien dobry, czy bol miesnia? Ścięgna? , gdzieś w okolicach biodra, kolana , promieniujacy utrzymujący się od dłuższego czasu ( 6 miesięcy) , może być to jakaś kontuzja od biegania (stan zapalny ?) , nie mogę założyć nogi na... Dzien dobry, czy bol miesnia? Ścięgna? , gdzieś w okolicach biodra, kolana , promieniujacy utrzymujący się od dłuższego czasu ( 6 miesięcy) , może być to jakaś kontuzja od biegania (stan zapalny ?) , nie mogę założyć nogi na nogę , usiąść po "turecku" moze powodowac powiekszenie wezłów chlonnych w pachwinie? Większy w bolącej nodze, dużo mniejsze w nie bolącej nodze. Dziękuję z góry za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Co może oznaczać ten wynik RTG klatki piersiowej?

Na RTG klatki piersiowej wykryto u mnie owalne zacienienie lewego płuca w dolnej części środkowej o wielkości ok 2cm.po zatym oba płuca bez zmian ,cień środkowy prawidłowy.na chwilę obecną jestem przeziębiona,mam chrypke,katar i czasami kaszle, powiększone węzły chłonne.prosze wyjaśnić co to może być? lekarz mówi, że to torbiel.czy to rak?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Na co wskazuje ten obraz gardła?

Od kilku tygodni cały czas boli mnie gardło - nie jest to silny ból, bardziej tępy. Zerknęłam sobie do gardła z latarką i zobaczyłam przy migdałkach kulki wielkości główki od szpilki w kolorze biało-żółtawym. Poszłam do lekrza, ale ta... Od kilku tygodni cały czas boli mnie gardło - nie jest to silny ból, bardziej tępy. Zerknęłam sobie do gardła z latarką i zobaczyłam przy migdałkach kulki wielkości główki od szpilki w kolorze biało-żółtawym. Poszłam do lekrza, ale ta stwierdziła, że owszem węzły chłonne są powiększone, ale nic takiego nie widzi. Nie wiem czy to możliwe, żeby ich nie zauważyła, ale są one widoczne głównie gdy pojawia się odruch wymiotny i cofa sie ta fałdka nad migdałkiem, bo tam schowana jest ta kulka. Przepisała mi ostatecznie Octeangin. Najbardziej mnie martwi czy to może być jakaś pozostałość starej anginy, na którą nie dostałam antybiotyku. Też byłam wtedy u lekarki i powiedziała, że na pewno angina, ale pewnie wywołana przez inną bakterię niż ta na którą mieli test w przychodni. Efekt był taki, że test wyszedł negatywny, więc nie mogła przepisać mi antybiotyku - dostałam więc też Octeangin. Teraz na pewno nie jest to angina, bo ból gardła nie jest tak silny, ale martwią mnie te (najpewniej) ropne kulki. Czy powinnam udać się jeszcze raz do lekarza, czy raczej samo wreszcie przejdzie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak dalej postępować z takim zębem?

Witam Ok 12 lat temu miałam usuwaną górną 6-stkę był w niej stan zapalny.Zauważyłam od paru lat pobolewanie miejsca w którym był ząb,wspomne że ząb siódemka przesunęła sie w miejsce usuniętej szóstki.Ból jest promieniujący do skroni,ucha... Witam Ok 12 lat temu miałam usuwaną górną 6-stkę był w niej stan zapalny.Zauważyłam od paru lat pobolewanie miejsca w którym był ząb,wspomne że ząb siódemka przesunęła sie w miejsce usuniętej szóstki.Ból jest promieniujący do skroni,ucha,tyłu głowy i szyji,wspomne też ze po tej stronie gdy pochylę głowe do przodu zauważyłam przy dotyku że mam powiększone to miejsce z tyłu karku.Ból występuje przy zmianie pogody czy ciężkim przepracowanym dniu.Byłam u dentysty i wszystkim opowiedziałam.Dentystka zrobiła zdjęcie,po obejrzeniu zdjęciu wyjaśniła że zęby mają swoje jakby kieszonki w kości tutaj po tym czasie usunięcia tej szóstki doszło do efektu Godona.Powiedziała że po usunięciu zęba powinien być wstawiony implant i dziwne że stomatolog nie wspomniał o tym bo jest to bardzo ważne.Ból może niestety występowac i wierzy że jest to uciążliwe i nie przyjemne.Na karku może bym powiększony węzeł chłonny który może już taki zostać,gdy kiedys był w zębie stan zapalny.Rozwiązanie jest takie,usunąc ósemkę którą mam po drugiej stronie i założyc aparat.Wspomniała również że ząb lubi towarzysto i wielu pacjentów mysli że pozbędą się chorego zęba i po problemie a taka prawda że dopiero problem może się zacząć.Co o tym myślicie? Czy to dobra diagnoza czy pójść jeszcze do innego stomatologa?Wspomne że zbam o zęby,nie potrzebuje aktualnie żadnego leczenia.Kiedyś zaniedbałam tą szóstkę byłam młoda i nie odpowiedzialna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy powinnam się martwić taką sytuacją?

Witam. Rok temu poroniłam w 6 tygodniu. W tym roku ostatnią miesiączkę miałam 22.03. O parę dni (4-5 dni) przesunęła mi się owulacja. Czytałam, że to możliwe i stało się mi to pierwszy raz. Przed zrobieniem testu przez jeden dzień... Witam. Rok temu poroniłam w 6 tygodniu. W tym roku ostatnią miesiączkę miałam 22.03. O parę dni (4-5 dni) przesunęła mi się owulacja. Czytałam, że to możliwe i stało się mi to pierwszy raz. Przed zrobieniem testu przez jeden dzień miałam powiększone węzły chłonne szyjne. Test ciążowy pozytywny. Beta hcg 230. USG wykazało białą plamkę o wielkości 2mm a ciałko wokół 12mm (Ginekolog powiedziała, że 12 mm to mało bo powinno być z 18 ale jest na granicy)Wizytę mam we wtorek ale denerwuję sie, że sytuacja z poprzedniego roku może się powtórzyć.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to mogą być jednak objawy chłoniaka?

Dzień dobry, ostatnią infekcję gardła (ból, duże zaczerwienienie) miałam w listopadzie 2023 r. Wtedy po prawej stronie szyi powiększyły mi się węzły chłonne powodując bolesność podczas dotyku (nawet bolało kiedy kładłam się na tej stronie do snu).... Dzień dobry, ostatnią infekcję gardła (ból, duże zaczerwienienie) miałam w listopadzie 2023 r. Wtedy po prawej stronie szyi powiększyły mi się węzły chłonne powodując bolesność podczas dotyku (nawet bolało kiedy kładłam się na tej stronie do snu). Wyzdrowiałam, węzeł przestał boleć ale stale był lekko powiększony. Kilka dni temu (początek 2024 r.) znów infekcja. Ból gardła, zaczerwienienie, katar, lekki ból ucha i POWIĘKSZENIE węzłów chłonnych. Bolą. Boję się że to chłoniak. Czy to możliwe? Ostatnia morfologia w 2023 r. w marcu, Crp i wszystko było ok.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy węzły chłonne są powiększone z powodu przegrody nosa?

Witam. Czy znaczne skrzywienie przegrody nosa z ostrogą kostną sięgającą małżowiny nosowej może być przyczyną powiększonych węzłów chłonnych szyjnych? Największy węzeł 37mm długości i 13 mm w osi krótkiej - dane z wyniku RM. Morfologia, OB, CRP w normie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Z czym może być związnany problem z przełykaniem śliny?

Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem przełykania śliny. Problem pojawia się nawet gdy spokojnie siedzę sama i mam tak jakby brak śliny do połknięcia, muszę pierw ją nagromadzić aby połknąć ślinę. Wcześniej podejrzewałam u siebie refluks ale wyniki... Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem przełykania śliny. Problem pojawia się nawet gdy spokojnie siedzę sama i mam tak jakby brak śliny do połknięcia, muszę pierw ją nagromadzić aby połknąć ślinę. Wcześniej podejrzewałam u siebie refluks ale wyniki krwi mam dobre a poza tym tylko mi się odbija po jedzeniu i nie mam żadnych bólów żołądka nawet jak zjem coś przypalonego. Miałam ostatnio bardzo dużo przeżyć i stresów i właśnie po nich pojawił się problem z przełykaniem śliny. Ale dodatkowo mam dosyć często zapalenie zatok. Mam też w tej chwili utrzymujący się katar i zalegającą wydzielinę, która spływa do gardła plus powiększony węzeł chłonny z tyłu szyi. Zastanawiam sie do jakiego lekarza się udać. Mam również skierowanie na gastroskopie ale panicznie sie jej boję jak mam problem z przełykaniem. Proszę o poradę, gdyż sama nie wiem czy to po prostu na tle nerwowym, czy potrzeba laryngologa. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy to może być jednak węzeł chłonny?

Dzień dobry. Czy węzeł chłonny może zostać powiększony? Pod płatkiem ucha po lewej stronie mam takiego jakby guzka, ale jest on twardy i nieprzesuwalny. Po drugiej stronie mam wrażenie że też jest ale mniejszy. Nigdzie indziej w żadnym miejscu na... Dzień dobry. Czy węzeł chłonny może zostać powiększony? Pod płatkiem ucha po lewej stronie mam takiego jakby guzka, ale jest on twardy i nieprzesuwalny. Po drugiej stronie mam wrażenie że też jest ale mniejszy. Nigdzie indziej w żadnym miejscu na szyi nie mam innych guzków. Czasami pobolewa mnie ucho lub zęby, ale ten guzek jest już od bardzo długiego czasu. Kiedyś miałam spore problemy z zębami, czy taki węzeł mógł pozostać powiększony od tego? Bardzo się boję że to chłoniak albo coś innego poważnego. Może to w ogóle nie jest węzeł chłonny? Ale jeśli nie to co innego mogłoby się znajdować pod płatkiem ucha?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty