Na co wskazują te wyniki biopsji tarczycy?
Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację badań. Wynik biopsji tarczycy: liczne tyreocyty o nieco polimorficznych jądrach tworzące układy pęcherzykowe oraz grupy i płaty. Wg systemu Bethesda kategoria III (AUS-N) Usg tarczycy: Prawy płat wymiary 10x12x40mm zawiera w górnej części ognisko hipoechogeniczne o nieregularnych kształtach wymiary 8x4x10mm (BACC) Cieśń: 4mm Tarczyca w całości o wybitnie niejednorodnej strkturze. Cechy AITD. Węzły chłonne szyji niepowiększone. Czy konieczna jest operacja i usunięcie tarczycy, czy można to jeszcze leczyć? Dziękuję bardzo i pozdrawiam

KOBIETA, 69 LAT 7 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
wynik biopsji, sklasyfikowany jako kategoria III według systemu Bethesda, oznacza, że obecne są zmiany komórkowe, które mogą, ale nie muszą wskazywać na nowotwór. Taka kategoria oznacza niepewność i wskazuje, że zmiany są podejrzane, ale nie dają jednoznacznej diagnozy.
W USG tarczycy opisano hipoechogeniczne ognisko o nieregularnych kształtach w prawym płacie tarczycy, co również może być znakiem zmian patologicznych. Dodatkowo obecność cech autoimmunologicznej choroby tarczycy oraz niejednorodna struktura całej tarczycy mogą wskazywać na przewlekły proces zapalny lub inną patologię.
Co do dalszego postępowania, w przypadku wyniku AUS często zaleca się powtórzenie biopsji za jakiś czas, aby uzyskać bardziej jednoznaczny wynik. Czasami, w zależności od ryzyka i preferencji pacjenta, można rozważyć również bardziej inwazyjne metody diagnostyczne lub nawet częściowe usunięcie tarczycy, aby dokładniej zbadać tkankę i wykluczyć obecność nowotworu.
Decyzja o ewentualnej operacji powinna być podjęta po konsultacji z endokrynologiem, na podstawie pełnej oceny ryzyka i korzyści związanych z różnymi opcjami leczenia. Warto również skonsultować się z kilkoma specjalistami, aby uzyskać pełniejszy obraz możliwych opcji i wybrać najbardziej odpowiednią ścieżkę leczenia.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taki-wynik-biopsji-tarczycy-jest-powodem-do-zmartwien