Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 6 , 6 8 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Węzły chłonne: Pytania do specjalistów

Dlaczego ciągle czuję ból gardła?

Witam. Od 9/10 dni boli mnie gardło. Wieczorami ból jest lekko mocniejszy, nie mogę przełykać śliny. Na tylnej ścianie gardła widać jakby grona pęcherzyków, to samo na łukach, zdarzają się też większe pojedyńcze (bez białego nalotu.) Nie mam gorączki... Witam. Od 9/10 dni boli mnie gardło. Wieczorami ból jest lekko mocniejszy, nie mogę przełykać śliny. Na tylnej ścianie gardła widać jakby grona pęcherzyków, to samo na łukach, zdarzają się też większe pojedyńcze (bez białego nalotu.) Nie mam gorączki, żadnego kaszlu, odksztuszania, kataru, nic.. Byłem u lekarza bo miałem powiększony węzeł chłonny z jeden strony i dał antybiotyk na 7 dni było trochę lepiej ale po 7 dniach zrobiło się gorzej, ponieważ ból się wzmocnił znowu wyszedł (chyba kamień migdałkowy) przekrwione gardło z pęcherzykami. Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co mi dolega skoro leczenie nie pomaga?

Mam 19 lat od soboty jakoś zle się czuje byłem u lekarza przepisała mi na poczatek leki przeciwbólowe i stosowałem je od soboty i nic, dzisiaj podjąłem leczenie antybiotyku, lecz mam ból gardła angina, powiększone i bolące węzły... Mam 19 lat od soboty jakoś zle się czuje byłem u lekarza przepisała mi na poczatek leki przeciwbólowe i stosowałem je od soboty i nic, dzisiaj podjąłem leczenie antybiotyku, lecz mam ból gardła angina, powiększone i bolące węzły chłonne szyjne, ból głowy gorączka, ogólne słabe samopoczucie, i cały czas mi zimno co to oznacza?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza wynik RTG płuc u 58-latka?

Proszę o wyjaśnienie tk klatki piersiowej, mężczyzna l.58, były palacz. Pojedyncze guzki i zwapnienia do 3mm. Powiekszony wezel chlonny 12×20mm w prawej wnęce płuca prawego, w 2019 r. 11mm, pozostałe węzły niepowiekszone. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Proszę o odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co zrobić z tą torbielą podżuchwową?

Dzień dobry. 4 lata temu miałem operacyjnie wycinana ,,torbiel podżuchwową”. Badanie histopatologiczne wykazało ze jest to odczynowy węzeł chłonny. Dziś, po 4 latach mam dokładnie to samo. Co z tym robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy wysokie CRP świadczy też o infekcji wirusowej?

Witam. U mojego syna 2 latka wystąpiła gorączka 39 stopni i crp 154. Brak innych objawów, badanie moczu w porządku, osłuchowo czysto, gardło czyste, węzły chłonne ok. W tym miesiącu miał już dwie inne infekcje w odstępach około 2 tygodni... Witam. U mojego syna 2 latka wystąpiła gorączka 39 stopni i crp 154. Brak innych objawów, badanie moczu w porządku, osłuchowo czysto, gardło czyste, węzły chłonne ok. W tym miesiącu miał już dwie inne infekcje w odstępach około 2 tygodni od siebie. Pierwszą to zapalenie gardła skończyło się dwoma antybiotykami potem jelitówka z wykluczeniem rota i adenowirusów z leczeniem tylko objawowym. Każda infekcja nawet wirusowa objawia się wysoką temperaturą i crp w granicach 100. Czy to możliwe że jego organizm odpowiada na infekcje wirusowe tak wysokimi crp?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy infekcja zęba przeniosła się do jamy ustnej?

Witam, jakiś czas temu, z rok lub dwa wypadła mi plomba z dolnego zęba. Ostatnimi tygodniami zaczął doskwierać mi ból. Z racji, że mieszkam i pracuję za granicą, czekałam z wizytą na mój urlop w Polsce. Ból doskwierał... Witam, jakiś czas temu, z rok lub dwa wypadła mi plomba z dolnego zęba. Ostatnimi tygodniami zaczął doskwierać mi ból. Z racji, że mieszkam i pracuję za granicą, czekałam z wizytą na mój urlop w Polsce. Ból doskwierał mi głównie w nocy, aż od tamtego tygodnia również za dnia. Aby uśmieżyć go zażywam ibuprofen i paracetamol, o wiele za dużo niż się powinno. Kilka dni temu obudziłam się z całą spuchnietą twarzą. Dwa dni później udało mi się dostać na pogotowie stomatologiczne. Pani dentystka wykonała zabieg leczenia kanałowego, czyszczenie i założenie ochronnej warstwy. Wdała się infekcja. Był ostry stan zapalny, ale nic więcej się nie dowiedziałam. Z tego powodu miałam tak powiększone węzły chłonne. Dostałam antybiotyk amoksycylinę, stosuje go od trzech dni, 3 tabletki dziennie, dostałam ją na 5 dni, ale ani nie mija ból zęba, co prawda mniejszy niż wcześniej, ale podobno to jest normalne po takim zabiegu, tkanki muszą się zregenerować. Natomiast opuchlizna nie maleje. Węzły są jeszcze w gorszym stanie niż wcześniej. Twarde, zbite i bolesne, w nocy nie mogę spać z bólu. Czy możliwe jest ze zabieg został źle wykonany, tj mogła pominąć jakiś kanał? Było robione rtg, cały zabieg wydawał się dobrze wykonany, pod miskroskopem. Czy możliwe jest, że infekcja przeniosła się na inne zęby? Np, stykający się z nim górny? I dlaczego antybiotyk nie działa. Staram się zrozumieć trochę tą sytuację. Oczywiście jutro ponownie zamierzam się tam zgłosić. Chciałabym wiedzieć na czym mniej więcej stoję i na czym się skupić na jutrzejszej rozmowie. I ile tak powiekszone wezly chlonne mogą wracać do normalnego wygladu? Czym grozi taki długotrwały stan?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co oznacza ten opis USG tarczycy?

Czy mogę prosić o interpretację następującego badania USG tarczycy?( mężczyzna lat 40) Płat prawy: 25 x 23 x 55mm, objętość: 15.8ml Płat lewy: 19 x 20 x 54 mm, objętość: 10,3ml Cieśń: 6-7mm Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogenuczności i strukturze,... Czy mogę prosić o interpretację następującego badania USG tarczycy?( mężczyzna lat 40) Płat prawy: 25 x 23 x 55mm, objętość: 15.8ml Płat lewy: 19 x 20 x 54 mm, objętość: 10,3ml Cieśń: 6-7mm Miąższ tarczycy o niejednorodnej echogenuczności i strukturze, w obu płatach obszary hypochogeniczne/nacieki koloidowe do 2mm. W płacie lewym największy 4 x 2-3mm bez zmian ogniskowych-do obserwacji AZT. Przepływy miąższowe nieznamienne, nie są wzmożone. Okoliczne węzły chłonne bez zmian. Wynik TSH 2,180 mU/L Bardzo dziękuję!
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinnam w tej sytuacji zrobić biopsję?

Moje wyniki z usg piersi Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej dość liczne torbiele - największa torbiel na godz. 7 przy otoczce o wym. 14x6,7mm. W PP przybrodawkowo na godz. 12 skupisko torbieli wym. 16x7mm W PL kilka torbieli... Moje wyniki z usg piersi Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej dość liczne torbiele - największa torbiel na godz. 7 przy otoczce o wym. 14x6,7mm. W PP przybrodawkowo na godz. 12 skupisko torbieli wym. 16x7mm W PL kilka torbieli sr. do 6mm. W PL na godz. 3 obwodowo skupisko torbieli wym. 9x3mm. Innych zmian ogniskowych litych i torbielowatych nie uwidoczniono. W dołach pachowych obustronnie obecne owalne węzły chłonne z zat. tł. , najwiekszy po lewej ma wym. 18x6,6mm. Kategoria US- BIRADS:3 Moje pytanie - czy powinnam zrobić biopsje czy powtórzyć badanie po pół roku ? Z góry dziękuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy skutkiem mogą być powiększone węzły chłonne?

Od dłuższego czasu (conajmniej półtora roku, ale możliwe, ze dluzej) mam powiększone węzły chłonne po lewej stornie szyi i pod uchem. Od 4 lat zmagam się z nawracającym zapaleniem zatok. Tak naprawdę przez większość czasu borykam się z... Od dłuższego czasu (conajmniej półtora roku, ale możliwe, ze dluzej) mam powiększone węzły chłonne po lewej stornie szyi i pod uchem. Od 4 lat zmagam się z nawracającym zapaleniem zatok. Tak naprawdę przez większość czasu borykam się z zatkaną lewą dziurką w nosie oraz spływającą po gardle wydzieliną. Jestem chora mniej więcej co 3-4 miesiące. Zatyka mi także lewe ucho. Mam skrzywioną przegrodę nosową. W dzieciństwie miałam nawracające anginy i zapalenia uszu. Mam również stale powiększone migdałki (obecnie mniejsze niż dzieciństwie). Coroczna morfologia w normie. Laryngolog powiedział, ze nie wyleczę zatok dopóki nie zoperuję przegrody. Po ostatniej chorobie dostałam od lekarza rodzinnego skierowanie na szerokie badania krwi i usg węzłów chłonnych, ponieważ powiedziałam, ze martwi mnie ich stan. Czekam na wizytę u laryngologa i pozostałe badania, ale bardzo stresuje mnie ta sytuacja. Czy niezmniejszające się węzły mogą być skutkiem ciągłych chorób i skrzywionej przegrody nosowej?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy można wykonać USG węzłów chłonnych przy przeziębieniu?

Witam, na jutro mam umówione USG węzłów chłonnych szyjnych. Od trzech dni jestem przeziębiona ( ból mięśni, gorączka, ból gardła, katar) lekarz przepisał mi octeangin na gardło i stosuje również Nurofen. Czy przeziębienie wypłynie na wyniki... Witam, na jutro mam umówione USG węzłów chłonnych szyjnych. Od trzech dni jestem przeziębiona ( ból mięśni, gorączka, ból gardła, katar) lekarz przepisał mi octeangin na gardło i stosuje również Nurofen. Czy przeziębienie wypłynie na wyniki USG? Robiłam je jakieś 3 miesiące temu z tarczycą i wyszły jakieś nieprawidłowości więc powtarzam. Lepiej przełożyć USG czy normalnie iść?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z powiększonym węzłem chłonnym pod pachą?

Na co może wskazywać lekko powiększony węzeł chłonny pod lewą pachą? Jest tak od około tygodnia, powiększenie jest podłużne, miękkie, niebolesne. Można wyczuć dopiero przy dotyku, na pierwszy rzut oka nic nie widać. Niepokoi mnie fakt, że jest tylko pod... Na co może wskazywać lekko powiększony węzeł chłonny pod lewą pachą? Jest tak od około tygodnia, powiększenie jest podłużne, miękkie, niebolesne. Można wyczuć dopiero przy dotyku, na pierwszy rzut oka nic nie widać. Niepokoi mnie fakt, że jest tylko pod jedną pachą - chciałabym poznać wszystkie możliwe przyczyny. Wiem, że wskazana jest wizyta u lekarza.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego ciężko mi przełykać?

Witam, Od wczoraj mam problem z przełykaniem śliny, jadłam wszystko normalnie i wczoraj i dziś. Czuję ucisk w gardle i ciężko mi się oddycha. Nie mogę za wiele jeść bo ciężko mi się przełyka czuje jakby mi coś stanęło w... Witam, Od wczoraj mam problem z przełykaniem śliny, jadłam wszystko normalnie i wczoraj i dziś. Czuję ucisk w gardle i ciężko mi się oddycha. Nie mogę za wiele jeść bo ciężko mi się przełyka czuje jakby mi coś stanęło w tym gardle dodatkowo węzły chłonne są delikatne powiększone. Czy to zadławienie czy raczej zapalenie gardła. Dodam że przebywam we Włoszech w hotelu w którym cały czas jest włączona klimatyzacja. Tylko te objawy opuchnięte gardło i problemy z przełykaniem śliny? Z góry dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak leczyć te infekcje dróg oddechowych?

Dzień dobry! Doświadczałam w ostatnim czasie wielu infekcji górnych dróg oddechowych, co sprawiło ze zaczęłam panicznie bac się o swoje zdrowie i je kontrolować. Wizyta u laryngologa, usg. W przyszłym roku będę miała usuwane migdałki, gardło czerwone a węzły chlonnne... Dzień dobry! Doświadczałam w ostatnim czasie wielu infekcji górnych dróg oddechowych, co sprawiło ze zaczęłam panicznie bac się o swoje zdrowie i je kontrolować. Wizyta u laryngologa, usg. W przyszłym roku będę miała usuwane migdałki, gardło czerwone a węzły chlonnne powiększone hypoechogeniczne. Badania krwi idealne. Od jakiegoś czasu czuje się słabo, ucisk w głowie i szczęce, kilka dni straszny bol glowy, ciagle mruganie oczami i zaciskanie ich wywołując „wibrowanie” w głowie. Dodam, ze od dawna leczę się na zaburzenia lękowe i objawy takie jak mruganie pojawiały się gdy byłam jeszcze mała. Przez to wszystko panicznie boje się poważnych schorzeń. Non stop dotykam węzły chłonne i czuje że wariuję. W zeszłym tygodniu byłam u lekarza i do sedivalu który biorę już jakiś czas została mi dorzucona pregabalina, orizon i doraźnie alpragen. Nie wiem po jakim czasie leki zaczynają działać , na ten moment nie czuje żadnej poprawy. Czy takie objawy mogą pochodzić od strony psychiki? Sama nie wiem co mam myśleć, ciagle boje się o swoje zdrowie.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego spuchło mi dziąsło i mam ból gardła?

Spuchło mi dziąsło z tylu za siódemka (nie wyrasta mi 8). Do tego powiększyły się węzły chłonne oraz ogromny ból gardła. Przez napuchniete dziąsło nie moge nic zjeść , bardzo boli. Czego może być to przyczyna i jak moge zadziałać.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

O czym świadczą takie wyniki TK z kontrastem?

Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm... Dzień dobry, tata lat 69, choruje na cukrzycę. W ostatnich 4 m-cach schudł 5 kg, z badań krwi widoczna anemia. Proszę o analizę opisu TK z kontrastem. Zwłóknienia w szczytach płuc.W płucu prawym zwalniały guzek 2mm w PS2. W dolnym płacie płuca prawego na granicy segmunetu 6i8 guzek o nieregularnych brzegach wielkości 5mm - niewidoczny w oknie miekknotkankowym. W PS6 guzek 3mm. Poza tym miąższ płucny bez zmian ogniskowych o prawidłowej strukturze. Drzewo oskrzelowe bez uchwytnaj patologii. Opłucna bez cech pogrubienia i bez obecności zmian guzkowych. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk oraz nadobojczykowe i podobojczykowe niepowiększone.nie stwierdza się obecności płynu w jamach opłucnej. Aorta, pień płucny nieposzerzone. Zwapnienia w scianie aorty i tętnicach wieńcowych. Drobne zmiany ogniskowej w obu płatach tarczycy. Wn. Niespecyficzne drobne guzki w miazszu płuca prawego. Tk zlecono ponieważ RTG wykazało zacienienie wielkości 24 mam.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Co robić z tym bólem gardła u 30-latka?

Witam. Mam 30 lat. Od około 3-4 tygodni mam problem z gardłem. Problem pojawił się w momencie przyjścia upałów, być może kiedy zacząłem używac intensywnie klimatyzacji w aucie. Mianowicie, od 3-4 tygodni odczuwam drapanie, kłucie w gardle. Do tego... Witam. Mam 30 lat. Od około 3-4 tygodni mam problem z gardłem. Problem pojawił się w momencie przyjścia upałów, być może kiedy zacząłem używac intensywnie klimatyzacji w aucie. Mianowicie, od 3-4 tygodni odczuwam drapanie, kłucie w gardle. Do tego dochodzi suchy kaszel. Nie palę, nie paliłem. Papierosów ani tym podobnych. Raczej jestem typem sportowca. Po konsultacji z lekarzem POZ dostałem antybiotyk sumamed ale niestety nie podziałał. Lekarz stwierdził tylko, że mam zaczerwienione migdałki i gardło i dał skierowanie do laryngologa. Laryngolog na wizycie spojrzał w ucho, nos i gardło. W uchu było wszystko w porządku, w nosi zaś okazało się, że mam skrzywioną przegrodę a w gardle nie znalazł niby nic. Ja natomiast na migdałkach zauważam takie małe białe plamki, do tego miałem bóle węzłów chłonnych. Laryngolog uznał, że można wyciąć migdałki.w miedzyczasie Zrobiłem sobie RTG zębów i okazuje się, że wyrasta mi ósemka dolna. Do tego wszystkiego mam zatkany nos. Czy w takim wypadku powinienem zrobić sobie wymaz z gardła czy szukać problemu gdzie indziej ? Dlaczego więc żaden lekarz nie zlecił mi zrobienia wymazu ? Z góry dziękuję za pomoc. Jestem już trochę zmęczony tym problemem więc szukam odpowiedzi i pomocy wszędzie.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznaczają te krostki obok sutka?

Dzień dobry, Tydzień temu na mojej prawej piersi pojawily się czerwone krosty obok sutka. Sa to dwa skupiska krost w formie okręgu, ktore leżą tuż przy sutku. Wyglądają trochę jak krosty na twarzy tuż przed okresem. Krosty nie swędzą, ale... Dzień dobry, Tydzień temu na mojej prawej piersi pojawily się czerwone krosty obok sutka. Sa to dwa skupiska krost w formie okręgu, ktore leżą tuż przy sutku. Wyglądają trochę jak krosty na twarzy tuż przed okresem. Krosty nie swędzą, ale boli mnie pierś. W samobadaniu nie wyczułam żadnych guzów, węzły chłonne nie są powiększone. Oprocz krost nie ma żadnych innych zmian na piersi. Dodam, że zazwyczaj śpię na brzuchu i od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne w długich cyklach. Wcześniej nigdy nie miałam takich problemów. Chcialabym sie dowiedzieć, co to może być oraz co stosować, aby szybciej pozbyć się tych krost? Z góry dziękuje za odpowiedź! Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza powiększony węzeł chłonny okolicy żuchwy?

Witam. Od około 6 miesięcy mam powiększony węzeł chłonny przy żuchwie z prawej strony. Nie jest on duży, ma około 1–1,5cm. Lekarz zalecił wykonanie badania krwi, ale wszystkie wyniki są w normie. Czy może być to spowodowane nie wyleczonym zębem ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza takie powiększenie węzłów chłonnych u 23-latka?

Witam. Zauważyłam powiększone węzły chłonne oraz obrzęk pod pachami. Dodatkowo drętwieje mi lewa ręka oraz mam ból brzucha. Węzły chłonne na szyi również są powiększone i bolesne. wczoraj przyjechałam do Holandii i nie mam możliwości narazie powrotu do Polski aby udać się do lekarza
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten wynik badania obrazowego płuc?

Dwa guzki w. S pl 6mm i5mm, obustronnie kilka guzków. 3,4mmna obwodzie. Obustronnie zgrubienia podpłucnowe do 4,5mm-zwłóknienia/węzły chłonne? Zmiany włókniste w obu szczytach. Niewielkie zmiany włóknisto nie odmowę w. S5 PP przy sródpiersiu. Pasmowate zwłóknienia nadorzeponowo obustronnie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Patronaty