Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 7 , 6 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Węzły chłonne: Pytania do specjalistów

Czy konieczne jest wykonanie ponownej biopsji?

Witam, mam powiekszone wezly chłonne pachwinowe, nadobojczykowe, w śródpiersiu martwiczy węzeł. Jedna biopsja nic nie wykazała. Czy jest konieczna kolejna, bez badań na np. wirusy.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza obecność elementów morfotycznych węzła chłonnego?

Dzień dobry Wykryto u mnie nowotwór piersi ICD10 PL48.6. Miała wykonaną biopsje grubo igłową piersi oraz cienko igłową węzłów chłonnych. Z biopsji cienko igłowej otrzymałam opis: W wykonanych rozmazach cytologicznych, wśród elementów morfotycznych krwi obecne są elementy morfotyczne węzła... Dzień dobry Wykryto u mnie nowotwór piersi ICD10 PL48.6. Miała wykonaną biopsje grubo igłową piersi oraz cienko igłową węzłów chłonnych. Z biopsji cienko igłowej otrzymałam opis: W wykonanych rozmazach cytologicznych, wśród elementów morfotycznych krwi obecne są elementy morfotyczne węzła chłonnego. Komórek o morfologii przerzutu raka nie stwierdzono. Co oznacza zapis o obecności elementów morfotycznych węzła chłonnego. Dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Jak długo może być powiększony węzeł chłonny?

Witam. Mój nastolatek choruje . Boję się, że to może być chłoniak. Zaczęło się 1 listopada. Powiększył się węzeł z prawej strony do widocznych rozmiarów. Szyja była tak bolesna że kręcenie nią powodowało ból. Bardzo bolesne też przy... Witam. Mój nastolatek choruje . Boję się, że to może być chłoniak. Zaczęło się 1 listopada. Powiększył się węzeł z prawej strony do widocznych rozmiarów. Szyja była tak bolesna że kręcenie nią powodowało ból. Bardzo bolesne też przy dotyku. Do tego gorączka, osłabienie i ból gardła. Leczenie objawowe nie dało rezultatów. 6 listopada odwiedziliśmy lekarza. On zajrzał w gardło i powiedział że po tej stronie gdzie ten spory węzeł gardło źle wygląda. Przepisał zinnat. Dziś właśnie go zakończył. Gorączki już nie ma. Jednak ból gardła i powiększony bolący węzeł nadal się utrzymują. Gardło boli jednak dużo mniej i bardziej z rana. Do tego brak apetytu. Osłabienia już nie ma. Badanie krwi wykazało lekko podwyższone limfocyty. Ob 3 a CRP 34. Co mnie bardzo zaniepokoiło to płytki krwi na pograniczu normy. Boję się że to np białaczka. Jak długo może być powiększony węzeł chłonny? Dlaczego antybiotyk nie pomógł?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy powinienem się zwrócić do lekarza endokrynologa?

Witam, chciałbym się zapytać o wyniki badań. Od dłuższego czasu, pare lat, czuje ciagle zmęczenie. Ile bym nie spał - i tak się nie wyspie, rano jest mi strasznie ciężko wstać. Mam tez mały problem z zasypianiem. Bezdechu nie mam,... Witam, chciałbym się zapytać o wyniki badań. Od dłuższego czasu, pare lat, czuje ciagle zmęczenie. Ile bym nie spał - i tak się nie wyspie, rano jest mi strasznie ciężko wstać. Mam tez mały problem z zasypianiem. Bezdechu nie mam, bo badałem. Badania krwi zazwyczaj mam dobre - ale przez pare lat badam TSH. Pare lat temu miałem około 4, rok temu 2,9 a teraz około 1.6. Ponadto, mam ciagle wyraźnie powiększone węzły chłonne tez już od dłuższego czasu - ponad 2 lata. Dosyć dawno robiłem usg, ale ponoć wszystko Ok. FT3 3,08 norma 1.58-3.91 FT4 0.97 norma 0.7-1.48 ATPO 9.70 norma <5.7 ATGO 2.60<4.11 Czy powinienem się zwrócić do lekarza endokrynologa?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Co może oznaczać to zgrubienie w obrębie pachwiny?

Witam, jestem rok po operacji przepukliny pachwinowej niestety nie poszło wszystko pomyśli, zrobiona musiała być poprawka w ten sam dzień i już cięcie na 40 szwów. Usunięty został kawałek jelita cienkiego bo była martwica i pęknięta tętnica nadbrzuszna. Od paru... Witam, jestem rok po operacji przepukliny pachwinowej niestety nie poszło wszystko pomyśli, zrobiona musiała być poprawka w ten sam dzień i już cięcie na 40 szwów. Usunięty został kawałek jelita cienkiego bo była martwica i pęknięta tętnica nadbrzuszna. Od paru dni odczuwam dyskomfort w prawej pachwinie tam gdzie była przepuklina. 5 dni czułem jakby coś rosło i zmniejszało się, cały dzień na zmianę. Pare dni ciszy a dziś zaczęło mnie boleć bez znaczenia czy chodzę czy siedze. Wzdłuż pachwiny czuć duże zgrubienie. Idzie to od strony moszny wzdłuż pachwiny prawie do podbrzusza. Czy to może być przepuklina czy węzły chłonne? Jest dosyć bolesne przy dotyku i twarde.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Czy taka swędząca wysypka może być objawem jakiejś choroby?

Około dwa tygodnie temu odbyłam ryzykowny stosunek (partner nie skończył w środku) kilka dni później powiększyły mi się węzły chłonne pachwinowe i pojawiła się wysypka na wzgórku łonowym która bardzo swędzi później doszedł lekki ból podbrzusza Czy to mogą być... Około dwa tygodnie temu odbyłam ryzykowny stosunek (partner nie skończył w środku) kilka dni później powiększyły mi się węzły chłonne pachwinowe i pojawiła się wysypka na wzgórku łonowym która bardzo swędzi później doszedł lekki ból podbrzusza Czy to mogą być objawy jakieś choroby ? Jeśli tak proszę o odpowiedź jakiej Dziękuje
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy taki obraz może jednoznacznie wskazywać na zmianę złośliwą?

Dzień dobry, Miesiąc temu w badaniu usg w śliniance podżuchowej uwidoczniono zmianę. Mimo 3-krotnego pobrania biopsji pod kontrolą usg nie udało się prawidłowo pobrać materiału (materiał zbyt ubogokomórkowy). Dnia 21.08 br wykonano TK. Badanie TK twarzoczaszki i szyji wykomane dwufazowo... Dzień dobry, Miesiąc temu w badaniu usg w śliniance podżuchowej uwidoczniono zmianę. Mimo 3-krotnego pobrania biopsji pod kontrolą usg nie udało się prawidłowo pobrać materiału (materiał zbyt ubogokomórkowy). Dnia 21.08 br wykonano TK. Badanie TK twarzoczaszki i szyji wykomane dwufazowo uwidoczniło: -W dolnym biegunie ślinianki podżuchwowej lewej nieregularną zmianę ogniskową hipodensyją ze słabym wzmocnieniem kontrastowym o wymiarach r- l 9mm, c-c 7mm, a-p 6mm odpowiadającą diagnozowanej w usg zmianie npl do weryfikacji klinicznej - zmiany przerostowe migdałka gardłowego ze zmianami torbielowatymi - węzły chłonne regionu II i III obustronnie, nielicziczne w osi długiej do 11 mm bez cech procesu patologicznego Poza tym obraz tomograficzny bez innych istotnych cech patologicznych. Mimo wyrobienia karty dilo terminy wizyt bardzo odległe. Czy taki obraz może jednoznacznie wskazywać na zmianę złośliwą?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co robić z krwawieniem z odbytu i powiększeniem węzła chłonnego?

Dzień dobry, mam 24 lata. Od kilku lat zmagam się z problemem jakim jest stolec z krwią, bądź sama krew podczas wypróżniania oraz posiadam powiększony węzeł chłonny na szyi. Z czym może być to związane?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak radzić sobie z uczuciem gulki w gardle?

Dzień dobry, od ok. 2-3 tygodni nieprzerwanie odczuwam gulę w gardle. Czuję przez nią ucisk na gardło i struny głosowe. Badałam się pod kątem tarczycy oraz miałam konsultacje z endokrynolog - mam guzek, natomiast jest on całkowicie niegroźny. Dodatkowo... Dzień dobry, od ok. 2-3 tygodni nieprzerwanie odczuwam gulę w gardle. Czuję przez nią ucisk na gardło i struny głosowe. Badałam się pod kątem tarczycy oraz miałam konsultacje z endokrynolog - mam guzek, natomiast jest on całkowicie niegroźny. Dodatkowo powiedziała, że nie mam prawa odczuwać przez niego takiego ucisku. Nie mam powiększonych węzłów chłonnych. Gula natomiast jest nieprzerwanie, nie boli mnie przełyk przy połykaniu, nie mam aż takiej zgagi po jedzeniu, natomiast czuję czasem lekkie kłucie w okolicy szyi. Ucisk towarzyszy mi cały czas i nasila się gdy próbuję głośniej coś powiedzieć, co drażni mi gardło. Pod jakim kątem powinnam zrobić badania? Czy jest to na tle nerwowym?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Dlaczego mam powiększone węzły i na co wskazują te wyniki?

Witam, mam 25 lat od czerwca mam powiększone węzły chłonne , miałam robioną biopsie cienkoiglowa jednego węzła który pojawił się jako pierwszy po miesiącu zrobiłam USG wszystkich i dalej są dość powiększone i są wyczuwalne. Dostałam skierowanie do hematologa .... Witam, mam 25 lat od czerwca mam powiększone węzły chłonne , miałam robioną biopsie cienkoiglowa jednego węzła który pojawił się jako pierwszy po miesiącu zrobiłam USG wszystkich i dalej są dość powiększone i są wyczuwalne. Dostałam skierowanie do hematologa . Hematolog stwierdził że trzeba pobrać całego węzła do biopsji bo ma podejrzenie chloniaka , w dniu w którym miały być pobrane węzły lekarz chirurg stwierdził że są mniejsze niż 2 tygodnie temu i odmówił mi pobrania z zaleceniem powrócenia do hematologa stwierdził że to są węzły odczynowe . Robiłam również USG jamy brzusznej , RTG klatki piersiowej i badania krwi. Morfologia wyszła ok oprócz: Limfocyty 47 norma 20-45 Monocyty 2 norma 3-8 Witamina B12 1229 norma 197-771 Witamina D 25,40 Kwas foliowy 4,60 norma 3,10-20,50 Wynik biopsji cienkoigłowej: Materiał odpowiedni do oceny mikroskopowej. Zmiana niezłosliwa: w aspiracie z guzka śliniance przyusznej prawej stwierdza się komórki szeregu limfoidalnego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Co robić z tym stanem zapalnym zapalnym dziąsła?

Cztery dni temu spuchło mi lewe górne dziąsło z przodu. Od tego czasu praktycznie wszystkie dziąsła zaczęły puchnąć i być bardzo wrażliwe na temperaturę i twarde jedzenie. Część dziąseł wydaje się, że wróciła do stanu wyjściowego, jednak pozostałe nadal... Cztery dni temu spuchło mi lewe górne dziąsło z przodu. Od tego czasu praktycznie wszystkie dziąsła zaczęły puchnąć i być bardzo wrażliwe na temperaturę i twarde jedzenie. Część dziąseł wydaje się, że wróciła do stanu wyjściowego, jednak pozostałe nadal są spuchnięte. Odniosłem wrażenie, że stan zapalny przenosił się w kółko - od jednego do drugiego dziąsła, także tych wewnętrznych. Dodatkowo od paru dni mam powiększony prawy węzeł chłonny na szyi jak przy przeziębieniu. Jednak poza odrobinę podniesioną temperaturą - 37 stopni, nie mam żadnych innych objawów, żadnego osłabienia, żadnego bólu (poza dziąsłami). Czy jeśli ten stan przejdzie samoistnie, to czy nadal powinienem odwiedzić stomatologa? Po jakim czasie powinienem zacząć się martwić i absolutnie odwiedzić lekarza jeśli objawy nie ustąpią lub nawet pogorszą się?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. dent. Tomasz Bobek
Lek. dent. Tomasz Bobek

Z czym mogą być powiązane te problemy z wypróżnianiem i powiększony węzeł chłonny za uchem?

Dzień dobry, mam 24 lata. Od około dwóch lat mam powiększony węzeł chłonny na szyi za uchem. Od kilku lat zmagam się również z problemem jakim jest stolec z krwią, bądź sama krew podczas wypróżniania. Z czym może być to związane?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Czy ta kulka i osłabienie mogą sugerować przerzut nowotworu?

Dzień dobry. Mija już 4 rok odkąd wykryto u mnie powiększony węzeł chłonny. W 2020 roku wykryłem powiększony węzeł pod uchem, pojechałem na badanie USG. Wyszło że mam dwa powiększone węzły odczynowe a lekarz stwierdził że nie... Dzień dobry. Mija już 4 rok odkąd wykryto u mnie powiększony węzeł chłonny. W 2020 roku wykryłem powiększony węzeł pod uchem, pojechałem na badanie USG. Wyszło że mam dwa powiększone węzły odczynowe a lekarz stwierdził że nie ma powodu do niepokoju. Po roku sytuacja się nie zmieniła. Znów pojechałem na usg, i znów wyszło że mam powiększone węzły chłonne odczynowe, lekarz stwierdził brak zmian nowotworowych na usg, jednak ilość powiększonych węzłów zwiększyła się. Zaraz minie 4 rok od pierwszego badania węzłów. Te które były powiększone nie zwiększają swojego rozmiaru bardziej, czasami go zmniejszają, i bolą przy dotyku lub jakiejkolwiek chorobie. Ostatnio wykryłem na prawym obojczyku kulkę. Twarda, mniej więcej 0,5 cm. Do tego doszło ogólne osłabienie (mieszkam od 3 miesięcy we Włoszech, słabo jem, dużo pracuję). Czy ta kulka i osłabienie może sugerować przerzut nowotworu? Wcześniej badania usg nie sugerowały aby powiększone węzły były nowotworowe. Dodam że mam wadę zębów, wychodzące ósemki naciskające na kość szczęki, refluks żołądkowo-krtaniowy i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co robić z zatkanym uchem i bólem pod żuchwą?

Witam pod koniec sierpnia byłam u laryngologa ponieważ uczulam zatkanie w uchu i miałam białą plamę na migdale dostałam antybiotyk objawy trochę przeszły jednak nadal czuję zatkane ucho, dziwne uczucie pod żuchwą i spuchnięte węzły chlonne
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

O czym informuje taki wynik tomografii komputerowej klaki piersiowej ?

Witam, proszę o interpretację wyniku badania tomografii komputerowej. TK- klatka piersiowa be kontrastu.Zmiany włókniste w obu szczytach.Stan po przebytych złamaniach żeber 9-11 po stronie prawej.Na wysokosci przebytego złamania żebra 10, w obrębie PS , widoczne odcinkowe zgrubienie opłucnej ściennej... Witam, proszę o interpretację wyniku badania tomografii komputerowej. TK- klatka piersiowa be kontrastu.Zmiany włókniste w obu szczytach.Stan po przebytych złamaniach żeber 9-11 po stronie prawej.Na wysokosci przebytego złamania żebra 10, w obrębie PS , widoczne odcinkowe zgrubienie opłucnej ściennej o wymiarach poprzecznych 21x10 mam z widocznym zwłóknieniem nadprzeponowym.Na przebiegu zwłóknienia guzek 9 mm. Drobne zwłóknienia nadprzeponowo w segmentach 10 obustronnie i w dolnej części PS2.Pasma zwłóknień w dolnej części języczka. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń i wyodrębniający się zmian ogniskowych.Płynu w jamach opłucnej nie stwierdza się.Drzewo oskrzelowe drożne.Węzeł chłonny wnęk i śródpiersia niepowiększone, dość liczne,o wymiarach krótkich do 8 mm.Duże naczynia śródpiersia nieposzerzone.Blaszki miażdżycowe przyścienne w aorcie piersiowej. Serce niepowiększone.Bez zwiększonej ilośći płynu w osierdziu.Przełyk bez widocznych pogrubień ściany.Tarczyca niepowiększona, jednorodna.Na skanach brzusznych: zmiana hypodensyjna, najpewniej torbielowata,8 mam w segmencie 3 wątroby.Kościec bez ognisk patologicznych.Zmiany zwyrodnieniowe w środkowym i dolnym odcinku kręgosłupa Th. /
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mam zapalenie węzłów chłonnych?

Zapalenie węzłów chłonnych w pachwinie oraz pod pachą? Często , lecz nie codziennie nawet nie tyle, że boli, a piecze i ciągnie np. do stopy czy pachowe do piersi. CRP lekko podwyższone, mórg w normie Do jakiego specjalisty udać się? Czy ktoś ma podobne objawy?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy ten węzeł chłonny może taki zostać?

Witam. Od 5 miesięcy mam powiekszony wezel chlonny nadobojczykowy, obok szyi. W ciąg tego roku bralam 5 antybiotyków, bo ciągle mam jakies problemy z gardlem. Wezel ten pojawił się w lipcu gdy mnie "przewiało", wtedy mialam także powiekszone dwa... Witam. Od 5 miesięcy mam powiekszony wezel chlonny nadobojczykowy, obok szyi. W ciąg tego roku bralam 5 antybiotyków, bo ciągle mam jakies problemy z gardlem. Wezel ten pojawił się w lipcu gdy mnie "przewiało", wtedy mialam także powiekszone dwa inne wezly (na szyi i w dole nadobojczykowym) jednak one znacznie się zmniejszyły i są wyczuwalne jako małe grudki. Jeden wezel pozostał, lekko się zmniejszył i pozostaje w takiej samej postaci. Gdy mierzę go "ręcznie" dotykając palcem ma ok 0.9 - 1 cm. Morfologia wychodzi dobrze. Wezel jest sprężysty i łatwo przesuwalny. Laryngolog powiedział, że może już tak zostać. Lekarz rodzinny nie widzi problemu... Mam także aparat na zębach, czasami bolą mnie jakieś zęby, jeden ząb jest do leczenia. Czy ten wezel moze taki zostać, czy po prostu za dużo lęków było brane w tym okresie czasu i organizm się broni, czy jednak isc gdzies dalej?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata Mariusz Bek
Naturopata Mariusz Bek

Jak zdiagnozować ból lewego ucha?

Dzień dobry Nie wiem już do kogo mam się zwrócić że swoim problemem. Przeszło 1,5 roku temu zaczęło boleć mnie LEWE ucho (tak myslalam) wizyta u 3 lekarzy-rodzinny i dwóch laryngologow uznało że nie ma zapalenia w uchu. Ciągle spływa... Dzień dobry Nie wiem już do kogo mam się zwrócić że swoim problemem. Przeszło 1,5 roku temu zaczęło boleć mnie LEWE ucho (tak myslalam) wizyta u 3 lekarzy-rodzinny i dwóch laryngologow uznało że nie ma zapalenia w uchu. Ciągle spływa mi flegma i mam katar wodnisty, który jak jestem trochę podziębiona produkuje się w takich ilościach że nie nadążam wydmuchiwac nosa. Lekarze nie widzieli flemgmy w gardle. Zrobilam pantomogram bo myslalam ze to zęby - ósemki caly komplet - jednak stomatolog mowil ze ból nie przez zęby a larybgolodzy zdania że jednak przez zęby. Na pantomogram ie zatoki szczękowe wolne. Za jakiś miesiąc rtg zatok i wyszla lewą zatoka zapełniona. Po antybiotyku amoksiklav i kontrolnym rtg zatoka czysta. Jeszcze zapomnialam dodać że od tego czasu czyli od 1,5r bolą mnie węzły chłonne podżuchwowe i te na dole ucha w kącie żuchwy. Przez ten czas już 3 razy usg robilam i węzły powiększone odczynowo/ infekcyjnie. Budowa prawidłowa. Wyniki krwi ok, crp nieobecne. Czy ktoś może mnie naprowadzić dlaczego bolą mnie węzły tej okolicy od tak długiego czasu? Wyrwałam górna lewą osemke, górna piątkę przeleczylam kanałowo i nie ma poprawy. Dolna siódemka włożony lek by uchronić przed leczeniem kanałowym. Dolna lewa osemka trochę krzywo rośnie - wyrwanie na wrzesień. Narazie zero poprawy. Miałam antybiotyk amoksiklav do wyrywanej ósemki i jeśli chodzi o ból, tkliwość i powiększenie węzłów nie ma różnicy. BARDZO PROSZĘ O POMOC i wyjaśnienie co może mi dolegać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co oznacza taki opis USG pachwiny?

W okolicy pachwiny powstała spora opuchlizna, na USG wykazano "dobrze ograniczone ognisko bezechowe o wymiarach 50x34 mam niejednoznaczne - torbiel? patologiczny węzeł chlonny?". Później miałam również tomografię, gdzie widoczny był "węzeł chlonny o wymiarach 37x20 mam bez zachowanej zatoki... W okolicy pachwiny powstała spora opuchlizna, na USG wykazano "dobrze ograniczone ognisko bezechowe o wymiarach 50x34 mam niejednoznaczne - torbiel? patologiczny węzeł chlonny?". Później miałam również tomografię, gdzie widoczny był "węzeł chlonny o wymiarach 37x20 mam bez zachowanej zatoki tłuszczowej", przy czym w momencie wykonywania TK opuchlizna znacznie już zeszła, wtedy guzek był niewielki. Przy innych narządach nie wykazano nieprawidłowości. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę stosować Heviran w 9 tygodniu ciąży?

Witam. Jestem w 9 tygodniu ciąży i jestem przeziębiona. Mam powiększony lewy węzeł chłonny na szyji i do tego od kataru wyskoczyła mi opryszczka w nosie .. strasznie boli mam ranę w nosie i nos opuchnięty . Czy mogę zażyć... Witam. Jestem w 9 tygodniu ciąży i jestem przeziębiona. Mam powiększony lewy węzeł chłonny na szyji i do tego od kataru wyskoczyła mi opryszczka w nosie .. strasznie boli mam ranę w nosie i nos opuchnięty . Czy mogę zażyć heviran pro w tabletkach? Jakimi lekami się ratować aby było bezpiecznie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty