Badania krwi - potas

Potas jest głównym elektrolitem wnętrza komórkowego w ludzkim organizmie. Jego największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych i jest niezbędnym składnikiem do utrzymywania stałych warunków wewnątrz organizmu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój, spowodowany tą opisaną dolegliwością. Problem z powiększonymi węzłami chłonnymi jest dość częsty, zarówno wśród dorosłych, jaki dzieci, gdzie nie musi oznaczać niczego groźnego. Aczkolwiek wszelkie tego typu zmiany powinno się skonsultować z lekarzem.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze patogeny, jak wirusy, bakterie i grzyby. Zlokalizowane są na całym ciele, ale ich największe skupiska występują pod pachami, żuchwą, na szyi i pachwinach.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być bardzo dużo, a ważna jest ich konsystencja, wielkość oraz przesuwalność.

Węzły miękkie, owalne i łatwo przesuwalne nie powinny stanowić powodów do niepokoju, gdzie powinny samoistnie znikać. Na pewno szybszej konsultacji wymagałyby wyczuwalne węzły duże o twardym i nieprzesuwalnym charakterze oraz nierównych brzegach.

Problem z powiększonymi węzłami może występować przy infekcjach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Bardzo często powiększają się na skutek chorób zakaźnych, jak: odra, świnka, mononukleoza, czy szkarlatyna. Powiększone węzły chłonne występują często przy chorobach autoimmunologicznych, a także przy rozwiniętej próchnicy zębów.

Ze względu na odległość, trudno jest określić przyczynę takiego stanu. Zalecamy konsultację z lekarzem internistą, aby zdecydował o dalszej diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu. Przydatne może okazać się badanie USG piersi i dołów pachowych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty