Co może oznaczać taka zmiana w okolicy łokcia?

3tyg mam powiększone węzły chlonne w z dloz szyji i podżuchwowe po dwóch stronach największy ma 22mm i po jednej stronie Mostkowo obojczykowo sutkowy . Po usg radiolog powiedziała że to nie są węzły nowotworowe . Dzisiaj na na ręce bliżej łokcia po tej stronie miękkiej wyczułam gulke zaraz pod skórą nie da się jej przesuwać . Nie boli . Co to może być . Morfologia z rozmazem ok crp 9 . Jeden dzień dopiero biore antybiotyk .

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana obawy o stan swojego zdrowia. Prawidłowo również, że konsultował się Pan już ze specjalistą oraz wykonał badanie profilaktyczne.

Węzły chłonne są bardzo ważnym elementem układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze patogeny, jak: wirusy, bakterie i grzyby. Zlokalizowane są na całym ciele, a ich największe skupiska występują na szyi, pod pachami, żuchwą oraz między pachwinami. Do ich powiększenie dochodzi zazwyczaj podczas infekcji, głównie wirusowych i bakteryjnych, a także przy chorobach zakaźnych, jak na przykład: odra, świnka, różyczka i szkarlatyna. Powiększone węzły chłonne mogą również występować przy chorobach autoimmunologicznych, jak i nowotworowych.

Niepokojącym objawem może być występowanie węzłów twardych, nieprzesuwalnych o dużych rozmiarach.

W Pana przypadku, podczas badania ultrasonograficznego, prawdopodobnie nie stwierdzono procesu zezłośliwienia, więc możliwe, że przyczyną takich węzłów są przebyte lub obecne stany zapalne lub pewne schorzenia na tle autoimmunologicznym.

Zalecamy Panu kontrolną wizytę u lekarza internisty, który zapewne zdecyduje o dalszej diagnostyce lub ponownej kontroli w niedalekiej przyszłości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.