Co oznacza powiększenie węzłów chłonnych żuchwy?

Od jakiś dwóch miesięcy wyczuwam pod rzuchwami z obu stron tak jakby powiększone węzły chłonne, są one przy dotyku ruchliwe i trochę mnie bolą, Piza tym nie mam żadnych dolegliwości. Zastanawiam się czy przyczyną tego powiększenia może być praca nocna, która wykonuje już ponad rok?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tryb pracy nie powinien mieć wpływu na powiększenie węzłów chłonnych pod żuchwą.

Najczęściej powiększone węzły chłonne mają związek z różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, pierwotniakowymi lub grzybiczymi. W związku z tym najlepiej byłoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni węzły chłonne i w razie potrzeby skieruje Panią na badania diagnostyczne.

Warto to sprawdzić, ponieważ powiększone węzły chłonne podżuchwowe mogą również występować w przypadku chorób nowotworowych.

Temat ten został szerzej opisany w jednym z naszych artykułów, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszony-wezel-chlonny-charakterystyka-infekcje-choroby-autoimmunologiczne-leki-inne-choroby.

O tym, kiedy warto skonsultować ten objaw ze specjalistą przeczyta Pani poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.