Na co wskazuje powiększony węzeł chłonny?

Witam mam 34 lata,znalazlam powiekszony wezel chlonyy z jednej striny pod uchem za zuchwa.Lekarz skierowql mnie na badania krwi i usg,czy mam sie martwic? Nie mam innych objawow,dodam ze w zebie z tejnstriny mam dziure ktora nie boli ale to pewnie kwestia czasu.Prosze o pomoc bo bardzo zaniepokoilo mnie skierpwanie na te badania

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Jednakże warto zaznaczyć, że lekarz postąpił właściwie, kierując Panią na badania kontrolne. Takie postępowanie jest istotne, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia oraz ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniała Pani, czy dane badania zostały już wykonane oraz jakie są wyniki badań. Bez szczegółowych informacji trudno jest odnaleźć przyczynę wskazanej dolegliwości.

Dlatego też zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą po otrzymaniu wszystkich wyników. Specjalista będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnej diagnostyce oraz leczeniu.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być wiele i nie zawsze muszą oznaczać coś niepokojącego. Najczęściej występują w czasie przebiegu infekcji o różnym podłożu, a także w okresie zdrowienia. Mogą również pojawiać się przy chorobach zakaźnych i autoimmunologicznych, a nawet przy nieleczonej próchnicy zębów.

Istotne jest, aby poszczególne węzły chłonne były miękkie, o regularnych obrysach oraz przesuwalne pod skórą.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.