Na co wskazuje ten wynik badania USG?

Witam, mam pytanie odnośnie USG. Mianowicie : w kącie żuchwy po lewej stronie i pod mięśniem mos (gr1b i gr 2) kilka odczynowo powiększonych węzłów 7-9mm z poszerzonymi zatokami i zatartą strukturą. Na co to może wskazywać? Dodam że mam nocne poty i często łapię infekcje.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że była już wykonana diagnostyka obrazowa węzłów chłonnych szyi, aby móc wyeliminować poważniejsze schorzenia.

Nie wspomniała Pani, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. To dość istotna informacja, gdyż wiele preparatów może obniżać odporność i zwiększać podatność na infekcje.

Na podstawie wskazanego wyniku badania USG, można by stwierdzić, że wyodrębnione węzły chłonne o charakterze odczynowym mogą być efektem przebytych lub trwających infekcji. Są one rodzajem węzłów zapalnych, które powiększają się pod wpływem spadku odporności.

Dodatkowo warto byłoby wykonać pełną morfologię krwi wraz z CRP, a także poziom ferrytyny, żelaza, witaminy D3, kreatyniny oraz prób wątrobowych w surowicy krwi.

Zalecamy również wizytę stacjonarną u lekarza internisty lub hematologa, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/obnizona-odpornosc

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.