Czy mam powtórzyć usg węzłów?

Pół roku temu wykonywałam badanie USG węzłów chłonnych w związku z ich powiększeniem w okolicy żuchwy. Badanie wykazało niewielkie ich powiększenie, zupełnie naturalny i nie budzący niepokoju kształt, opis sugeruje, że powodem była reakcja na wirusa. Węzły te jednak nie zmalały, wciąż pozostają powiększone i bezbolesne. Ich powiększeniu nie towarzyszy złe samopoczucie czy inne niepokojące objawy. Czy powinnam powtórzyć badanie USG czy nie przejmować się nimi już dłużej i zaakceptować taki stan rzeczy, a może wykonać kontrolne badanie krwi?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

jeśli obecny stan węzłów chłonnych Panią niepokoi, warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem rodzinnym. Jak Pani wspomina, powiększenie węzłów chłonnych może być spowodowane przebytą infekcją. Jednak przyczyny obecnego stanu rzeczy mogą być inne, bowiem powiększenie węzłów często wynika z chorób przyzębia, zmiana może mieć też podłoże grzybicze albo pasożytnicze. W tym artykule szeroko odnosimy się do tematu: https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne.

Niewątpliwie regularne badanie krwi jest wskazane co roku u każdej zdrowej osoby. Tym bardziej trzeba przebadać krew, jeśli zgłasza Pani niewyjaśniony objaw ze strony układu limfatycznego. Warto wykonać dodatkowe USG węzłów chłonnych; jest to badanie bezpieczne i niewymagające szczególnych przygotowań. Więcej na temat samego badania: https://portal.abczdrowie.pl/usg-wezlow-chlonnych.

Proszę też zapoznać się z podobnymi pytaniami naszych czytelników:

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/powiekszone-wezly-chlonne-u-27-latki,

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/obustronnie-powiekszone-wezly-chlonne.Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty