Co oznacza ten wynik USG węzła chłonnego?

Dzień dobry dzisiaj wykonałam usg ślinianek w trakcie usg radiolog zauważył iż podżuchwowo po lewej stronie węzeł chłonny 10x9x5mm i po otrzymaniu wyniku dodał ze powinnam usg powtórzyć za jakieś 2-3 miesiące. Moje pytanie brzmi co to oznacza? Czy faktycznie owy wynik ma coś wspólnego z moim problemem z zatokami, jakie kolejne badania powinnam wykonać by poznać przyczyny. Chce zaznaczyć ze w rodzinie był przypadek chlonniaka. Jak można zinterpretować ów wynik usg?
KOBIETA, 37 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie obrazowe ślinianek, uwzględniając przy tym węzły chłonne.

Uchwycony w badaniu powiększony węzeł podżuchwowy nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Może mieć on charakter odczynowy i być związany z przebytą infekcją wirusową lub bakteryjną.

Częste stany zapalne zatok również mogą mieć wpływ na powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza w okolicy żuchwy lub szyi.

Niezbędne mogłoby się okazać rozszerzenie diagnostyki o takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, oznaczenie poziomu prób wątrobowych oraz TSH.

Zalecamy jednak stacjonarną wizytę u lekarza internisty, który po analizie wyniku badania, jak i przeprowadzonego badania przedmiotowego i podmiotowego będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszone-wezly-chlonne-szyi-przyczyny-leczenie

https://parenting.pl/powiekszone-wezly-chlonne-swiadcza-o-chorobach-sprawdz-niepokojace-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.