Co oznacza to powiększenie węzłów chłonnych u dziecka?

Zauważyłam przez przypadek u mojej 14 miesięcznej córki powiększone węzły chłonne. Udaliśmy sie na usg - dodaje opis: Po obu str, szyi ku przodowi i tytowi od wtokien miesnia mos widozne sa bardzo liczne, hypoechogeniczne, jednorodne wezly chlonne, najwiekszy przy lewym Kacie zuchwy 11/8 mm. Obustronnie tworza niewielkie pakiety do 23 mm. Widoezne sa pojedyncze, jednorodne do 6,5 mm wezly chtonne podzuchwowe. Widoczne sa jednorodne nieznacznie powiekszone do 6,5 mm wezty chtonne karkowe. Wyniki krwi, wszystkie sa prawidłowe poza: PCT 0,5% norma 0,2-0,4. Limfocyty 60,4 norma 40-60. Monocyty 7,9 norma 1-6. Co to moze oznaczać? Węzły powiększone od 3 tygodni. Infekcja ostatnia w czerwcu. 4 tygodnie temu szczepiona MMR.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka. Bardzo dobrze, że wykonała Pani już wstępną diagnostykę, która mogła wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Na podstawie przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że wystąpiły u dziecka liczne powiększone węzły chłonne o różnej wielkości. Przyczyn takiego stanu może być wiele i nie zawsze są powodem do niepokoju.

W przypadku wyników morfologii krwi, wskazane podwyższone parametry nie powinny mieć większego znaczenia diagnostycznego.

Istnieje przypuszczenie, że ostatnie wykonane szczepienie mogło wpłynąć na powiększenie węzłów chłonnych i być traktowana czasami jako niepożądany odczyn poszczepienny. Taką sytuację należałoby zgłosić lekarzowi pediatrze, aby zdecydował o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie będzie to tylko do dalszej kontroli w określonej przyszłości.

Reakcja organizmu po szczepieniu może być różna, a powiększone węzły chłonne są odpowiedzią immunologiczną na przyjęcie preparatu, zwłaszcza takiego, jakim jest żywa szczepionka przeciw odrze, śwince oraz różyczce.

Po pewnym czasie węzły powinny wracać do swojej wielkości, jednak w przypadku braku poprawy wskazany będzie kontakt ze specjalistą.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/powiekszone-wezly-chlonne-swiadcza-o-chorobach-sprawdz-niepokojace-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.