Dlaczego mam to powiększenie węzłów chłonnych?

Witam Mam powiekszone wezly chlonne w prau miesjcach bylem z tym u lekarza i przepisa mi jakies leki i powiedzial ze to nic takiego. Jednak po wizycie wyczułem powiekszony wezel pod obojczykiem,co prawda jest maly i trzeba szykac zeby znalezc nie boli ani nic,rusza sie. Duzo sie naczytalem w internecie i teraz sie boje. Jestem przeziebiony. Nie mam goraczki nudnosci. CZy to moze być cos groznego ???

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Powiększone węzły chłonne to częsta dolegliwość, występująca zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Nie zawsze oznacza czegoś niepokojącego, jednakże zawsze należy sprawdzić przyczynę tego stanu.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego. Wychwytują i unieszkodliwiają chorobotwórcze patogeny: wirusy, bakterie i grzyby. Występują na całym ciele, jednakże największe ich skupiska występują na szyi, pod pachami, pachwinami i pod żuchwą.

W przypadku, kiedy wielkość węzła przekracza 10 mm, można by to uznać za niepokojący objaw. Taki stan może towarzyszyć wielu infekcjom i nie należy go bagatelizować.

Do głównych objawów towarzyszących powiększeniu węzłów chłonnych należą: osłabienie, senność, utrata apetytu, podwyższona temperatura ciała, potliwość, spadek masy ciała oraz ból gardła i szyi.

Przypadłość ta często występuje w czasie pewnych infekcji wirusowych, bakteryjnych (angina, mononukleoza), chorób autoimmunologicznych, niektórych nowotworów, a także przy zapaleniu stawów.

Zalecamy wizytę u lekarza internisty, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu. Istotnym było by wykonać USG węzłów chłonnych, a także pełną morfologię krwi z rozmazem, CRP i OB.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.