Co takiego może być przyczyną powiększonych węzłów chłonnych?

Czy przewlekły katar,polip i skrzywiona przegroda nosowa mogą być przyczyną powiększonych węzłów chłonnych na szyi i pod żuchwą? Dodam jeszcze,że mam trądzik różowaty/ mam zaczerwienione, piekące policzki czoło i podbródek- to taką diagnozę wystawił dermatolog rok temu/Morfologia, OB i Crp w normie

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być wiele, i nie zawsze świadczą o poważnej i niebezpiecznej chorobie.

Z opisanych przez Pana objawów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one przyczyną powiększonych węzłów pod żuchwą i na szyi. Przedstawione wyniki badań morfologii krwi oraz wskaźników zapalnych powinny wykluczać ostry stan zapalny oraz chorobę związaną ze zmniejszeniem odporności.

Węzły chłonne są bardzo ważnym elementem układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze drobnoustroje, takie jak wirusy, bakterie i grzyby. Ulegają one powiększeniu przy wielu stanach chorobowych, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych, przy chorobach autoimmunologicznych, chorobach zakaźnych, a także niektórych nowotworach.

Istotnym jest charakter powiększonego węzła, między innymi to, jaką ma konsystencję, wielkość, a także, czy jest bolesny oraz przesuwalny.

Każdą taką zmianę należałoby skonsultować z lekarzem internistą lub laryngologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce, czyli przede wszystkim o wykonaniu USG węzłów chłonnych szyi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.