Czy to oznacza, że pojawiły się komplikacje?

Tydzień temu byłam u dentysty, z powodu ukruszenia się zęba. Dentystka po wykonaniu zdjęcia stwierdziła, że nadaję się on do leczenia kanałowego. Założyła opatrunek a następnie umówiła na wizytę na leczenie kanałowe za miesiąc. Po tygodniu, w którym wszystko było w porządku pojawił się nieprzyjemny posmak w ustach oraz ból tego zęba. Następnego dnia ból znikł jednak pojawił się obrzęk policzka. Czy dopiero teraz pojawiły się jakieś komplikacje i czy należy zgłosić się jak najszybciej do tej dentystki?
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Leczenie kanałowe powinno być wykonane od razu. Nowoczesne procedury są bezbolesne w znieczuleniu miejscowym a samo leczenie odbywa się pod mikroskopem. Proszę jak najszybciej znaleźć stomatologa zajmującego się leczeniem endodontycznym.

0
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanej przez Pana sytuacji należy ponownie jak najszybciej udać się do dentysty. Ból zęba, jak i opuchlizna policzka przy założonym opatrunku to objawy, których nie można zignorować. Mogło dojść do podrażnienia tkanek i rozwoju stanu zapalnego. Poza tym opatrunek mógł być nie do końca szczelny. Być może konieczne będzie wykonanie rtg tego zęba.

Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, aby jak najszybciej ustalić źródło problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie - tym bardziej, jeśli dolegliwości nie będą ustępowały lub wręcz przybierały na sile, a do tego pojawi się gorączka lub inne niepokojące objawy. Do czasu wizyty u stomatologa proszę uważać na tego zęba, nie podrażniać bolących okolic ciepłymi lub zimnymi napojami. Lepiej zachować również ostrożność podczas jedzenia.

Jeżeli objawy faktycznie będą dotkliwe, tymczasową ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe oraz przeciwobrzękowe dostępne w aptekach. Można zastosować także płukanki, np. z rumianku lub szałwii lub specjalne płyny przeznaczone do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej oraz dziąseł.

Z pytania wynika, że w związku z ukruszonym zębem czeka Pana za miesiąc leczenie kanałowe. Jeżeli chciałby Pan uzyskać więcej informacji na jego temat, zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kanalowe

Być może pomocne okażą się też dla Pana odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania o zbliżonej tematyce zadane przez innych użytkowników serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-i-ukruszenie-sie-zeba-po-zatruciu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-miedzyczasie-nalezy-zmieniac-opatrunek-na-zebie-u-stomatologa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty