Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 2 , 9 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stomatologia: Pytania do specjalistów

Czy są jakieś sposoby na zahamowanie postępu zaniku kości w górnej części szczęki?

Dobry wieczór, Mam 38 lat od 22 roku życia zmuszona jestem do korzystania z protezy górnej szczęki. W zeszłym roku robiłam nową protezę. Na początku była dobra lecz po około czterech miesiącach bez użycia kremu do protez nie byłam... Dobry wieczór, Mam 38 lat od 22 roku życia zmuszona jestem do korzystania z protezy górnej szczęki. W zeszłym roku robiłam nową protezę. Na początku była dobra lecz po około czterech miesiącach bez użycia kremu do protez nie byłam w stanie utrzymać protezy w ustach przy mówieniu po prostu opadała. Po rozmowie z protetykiem usłyszałam że bardzo wcześnie straciłam uzębienie i mam duży ubytek kości szczęki. Trochę załamała mnie ta informacja bo aktualnie odczuwam bardzo dużo komfort skorzystania z protezy gdyż pomimo dużej ilości odpowiednich preparatów do mocowania protez wytrzymuje niestety zbyt krótko. Czy są jakieś sposoby na zahamowanie postępu zaniku kości w górnej części szczęki? Obawiam się że jeśli tak dalej pójdzie mogę mieć problem nawet funkcjonowaniem całkowitej protezie bo nie będzie się miała na czym trzymać. Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy ząb może być tak długo otwarty?

Witam, Na ostatniej wizycie lekarz z powodu strasznego bólu zęba i opuchlizny leczonego kanałowo wypilował mi całą plombę i igiełka przebił mi chyba ropnia. Kazał płukać zęba, brać antybiotyk i przyjść za tydzień. Mam pytanie czy ząb może być tak długo otwarty? Jak z nim jeść?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co mam robić z tym silnym bólem zęba po skalingu?

Miałem wypełniany głębszy ubytek w górnej szóstce, bylo tam usunięte tzw dzikie dziąsło skaling i piaskowanie, mija 6 dni, wystąpił ból szóstki, ale od wczoraj osłabł, czy to normalne? Dodam ze dolne jedynki również maja dość spora nadwrażliwość
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy ten materiał stomatologiczny może pozostawać w zębie?

Witam Po zrobieniu tomografu szczęki okazało się , że mam przepchnięty do zatoki materiał dentystyczny. Materiał ten pochodzi z kanałowego leczenia zęba. Ząb był leczony kanałowo około 20 lat temu. Lekarz laryngolog po obejrzeniu zdjęcia orzekł, że przy tym... Witam Po zrobieniu tomografu szczęki okazało się , że mam przepchnięty do zatoki materiał dentystyczny. Materiał ten pochodzi z kanałowego leczenia zęba. Ząb był leczony kanałowo około 20 lat temu. Lekarz laryngolog po obejrzeniu zdjęcia orzekł, że przy tym ciele obcym wytworzyła się otoczka, ale poza tym nic się nie dzieje i żeby na ta chwilę nic z tym nie robić. Chciałabym się dowiedzieć, czy obecność takiego materiału może doprowadzić do powikłań lub zakażenia i czy można taki materiał zostawić czy należy go usunąć? Nadmieniam, że nie odczuwam bólu ani innych oznak obecności ciała obcego w zatoce.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Jak dalej leczyć tego zęba?

Witam, 2 tyg. temu pojawił się silny ból zęba leczonego rok temu kanałowo. Na pogotowiu stomatologicznym zrobiono rtg i okazało się, że są nie wypełnione do końca kanały. Dostałam na 5 dni Dalacin i ból znacznie się zmniejszył. Mój stomatolog... Witam, 2 tyg. temu pojawił się silny ból zęba leczonego rok temu kanałowo. Na pogotowiu stomatologicznym zrobiono rtg i okazało się, że są nie wypełnione do końca kanały. Dostałam na 5 dni Dalacin i ból znacznie się zmniejszył. Mój stomatolog na wizycie stwierdził że kanały są tak krzywe że nie da się ich wypełnić do końca. Spróbował re endo, usunął częściowo materiał z kanału i założył lekarstwo, twierdząc że nie powinno już boleć. Niestety boli nadal, z tym że teraz już czuje ze to nie ząb ale tkanki za nim. Ząb boli tylko przy nacisku, tkanki za zębem cały czas i jest tam jakby obrzęk. Za 3 tyg mam wizytę aby dokończyć re endo. Moje pytanie dlaczego wciąż jest stan zapalny? Czy dlatego że materiał został częściowo w kanale? Czy jak się usunie to pomoże? Czy może powinnam jeszcze dostać antybiotyk? Chce ratować ten ząb. Proszę o podpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy zęby mogą różnić się rozmiarem?

Witam mam pytanie odnośnie wielkości zębów. Zapytam na przykładzie zęba numer 6, czy dolna 6 pod względem wielkości tj szerokość po lewej stronie i prawej będzie taka sama czy zeby mogą się różnić szerokością? Ponieważ dolna prawa 6 mojego... Witam mam pytanie odnośnie wielkości zębów. Zapytam na przykładzie zęba numer 6, czy dolna 6 pod względem wielkości tj szerokość po lewej stronie i prawej będzie taka sama czy zeby mogą się różnić szerokością? Ponieważ dolna prawa 6 mojego dziecka jest widocznie węższa, tj nie jakoś dużo może 3 mm od dolnej lewej 6 i zastanawiam się czy to prawidlowa budowa czy coś jest nie tak?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy można brać ten lek tydzień przed chirurgicznym usuwaniem dolnej ósemki?

Czy można brać scrobolamid tydzień przed chirurgicznym usuwaniem dolnej ósemki?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taka zmiana na podbniebieniu?

Od dawna mam na srodku podniebienia twardego dziwna narosl, ma kolor biały i wydaje sie niczym nie pokryta, jest lekko twardawa i nie boli. Bylam z tym u lekarza pierwszego kontaktu oraz u dentysty kazali obserwowac jednak nic sie z... Od dawna mam na srodku podniebienia twardego dziwna narosl, ma kolor biały i wydaje sie niczym nie pokryta, jest lekko twardawa i nie boli. Bylam z tym u lekarza pierwszego kontaktu oraz u dentysty kazali obserwowac jednak nic sie z tym nie dzieje, a i tak sie martwie. Jestem ciekawa co to moze byc i gdzie sie z tym udac?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy jest szansa na odbudowanie tego zęba?

Witam. Jakiś cza temu jadłam orzecha i pękła mi połowa zeba - górna 4rka .. przy dziasle zostały takie minimalne resztki.. a druga połowa stoi .. wiem że jest osłabiony.. ale nie chce go wyrywać mi o iż lekarz powiedział... Witam. Jakiś cza temu jadłam orzecha i pękła mi połowa zeba - górna 4rka .. przy dziasle zostały takie minimalne resztki.. a druga połowa stoi .. wiem że jest osłabiony.. ale nie chce go wyrywać mi o iż lekarz powiedział że nie ma go na czym odbudowac i nic się nie da zrobić. Chciałabym poznać opinię co do mojego przypadku .. wierzę że da się uratować zeba. W tej chwili nie stać mnie na implanty czy coś takiego. Czy po wyrwaniu żeby się mocno rozchodzą.. krzywią?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Dlaczego martwe zęby się nie wybieliły?

Dzień dobry, wybielałem parę dni temu zęby martwe i nie ma absolutnie żadnego efektu wybielenia. Co może być tego przyczyną? Czy możliwy jest zwrot pieniędzy za wykonaną usługę skoro żeby ani trochę nie wybieliły się?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy przed wyrwaniem ósemki powinno się wykonać tomografię komputerową?

Dzień dobry, czy przed wyrwaniem 8 powinno się wykonać tomografię komputerową? Czy wystarczy tylko zdjęcie całej szczęki, aby lekarz mógł prawidłowo zaplanować zabieg?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Jak dalej powinno wyglądać leczenie stomatologiczne?

Miałam podwyższenie zgryzu dolnej części tzn.zuchwy kompozytem.Musze zrobić koronkę na prawidłowo kanałowo wyleczonej i opracowanej górnej czwórce.Mam założony tymczasowy materiał, trochę krótszy niż sąsiadująca moja własna trójka.Pani protetyk mówi, że tej czwórki nie da się wydłużyć i musi pozostać dużo krótsza,bo nie ma miejsca.aCo mogę zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Kiedy może minąć ból i szczękościsk?

Ból sąsiedniego zęba - usunięcie chirurgiczne zatrzymanej ósemki dolnej. Witam, Miesiąc temu miałam usuwana 8 w związku z tym, że zrobilo mi się zapalenie kieszonki a sam ząb napierał na 7. Minął praktycznie miesiąc, a 7 jest nadal bardzo wrażliwa... Ból sąsiedniego zęba - usunięcie chirurgiczne zatrzymanej ósemki dolnej. Witam, Miesiąc temu miałam usuwana 8 w związku z tym, że zrobilo mi się zapalenie kieszonki a sam ząb napierał na 7. Minął praktycznie miesiąc, a 7 jest nadal bardzo wrażliwa na dotyk, gryzienie. Mam też spory szczękościsk. Znowu dostałam antybiotyk. Kiedy może minąć wrażliwośc/ból 7 i szczękościsk?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy można wstawić korony w tej sytuacji?

Witam, Mam do wstawienia implant ząb nr 6 na dole, oraz do zrobienia korony na sąsiednich zębach - 5 i 7, czy mogę zrobić najpierw korony, czy dopiero po wstawieniu implanta można zająć się koronami na zębach obok? Chodzi mi... Witam, Mam do wstawienia implant ząb nr 6 na dole, oraz do zrobienia korony na sąsiednich zębach - 5 i 7, czy mogę zrobić najpierw korony, czy dopiero po wstawieniu implanta można zająć się koronami na zębach obok? Chodzi mi o kwestie techniczne, czy zrobienie tych koron przed implantem nie będzie przeszkadzało póżniej przy wstawianiu śruby do implanta i robieniu samego implanta i jego korony
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy mogę jeszcze zaczekać na wizytę u dentysty?

Dzień Dobry, Mam taką przypadłość z zębem (4) - mianowicie ząb ten był leczony kanałowo 3 lata temu. Niestety w ostatnim czasie pojawił się w zębie ubytek. W zeszłym tygodniu byłam u stomatologa i założono mi na niego tymczasowe lekarstwo.... Dzień Dobry, Mam taką przypadłość z zębem (4) - mianowicie ząb ten był leczony kanałowo 3 lata temu. Niestety w ostatnim czasie pojawił się w zębie ubytek. W zeszłym tygodniu byłam u stomatologa i założono mi na niego tymczasowe lekarstwo. Niestety wczoraj z zęba wypadł mały kawałek lekarstwa wraz z kawałkiem ścianki zęba po wewnętrznej stronie. Lekarstwo jest w korzeniu zęba, lecz cześć zęba została odsłonięta częściowo po wewnętrznej stronie. Mój stomatolog przebywa obecnie na urlopie. Ząb nie boli, nie jest wrażliwy na ciepło/ zimno. Czy mogę w obecnej sytuacji "przeczekać" do następnej wizyty za 1,5 tygodnia ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co zrobić z taką rysą na zębie?

Dzień dobry, chciałbym zapytać się państwa, co zrobić w moim przypadku. Z góry chciałbym zaznaczyć, że zęby mam wszystkie wyleczone i zdrowe po za tym, że wczoraj przed lustrem zauważyłem rysę na górnej jedynce biegnąca przez całego zęba. Nie wiem... Dzień dobry, chciałbym zapytać się państwa, co zrobić w moim przypadku. Z góry chciałbym zaznaczyć, że zęby mam wszystkie wyleczone i zdrowe po za tym, że wczoraj przed lustrem zauważyłem rysę na górnej jedynce biegnąca przez całego zęba. Nie wiem co w takim wypadku zrobić, czy istnieją jakieś metody, aby zabezpieczyć tą rysę, ewentualnie usunąć bez inwazyjnie, bez licówek itd? Co z wytrzymałością takiego zęba, nie złamie się na pół do czasu wizyty u stomatologa? Aktualnie znajduje się za granicą i do dentysty będę mógł podjechać za 3 tygodnie, a do tego czasu trochę zostało. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Jak dalej postępować po ekstrakcji zęba mądrości?

Jestem tydzień po usunięciu ósemki dolnej. Zwykła ekstrakcja, bez szycia, bez komplikacji. Mam biały skrzep w miejscu wyrwania. Na co muszę jeszcze uważać, czy mogę już normalnie jeść, myć to miejsce?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy pulsowanie rany i ten dyskomfort powinny mnie martwić?

Dzień dobry. Przed 3 tygodniami miałem usuwaną dolną 6ke. Rana była rozległa więc Pan Doktor zaszył dziurę po zębie. Po 10 dniach szwy zostały ściągnięte, wszystko ładnie się zagoiło. Jednak po zdjęciu szwów zacząłem odczuwać pulsowanie w miejscu po ekstrakcji... Dzień dobry. Przed 3 tygodniami miałem usuwaną dolną 6ke. Rana była rozległa więc Pan Doktor zaszył dziurę po zębie. Po 10 dniach szwy zostały ściągnięte, wszystko ładnie się zagoiło. Jednak po zdjęciu szwów zacząłem odczuwać pulsowanie w miejscu po ekstrakcji oraz delikatne swędzenie. I tak codziennie od momentu zdjęcia szwów pojawia się pulsowanie rany i ten dyskomfort. Czy to normalne? Czy może jest to efekt tego że rana wciąż się zrasta (dziura jest spora)? Nie jest to jakiś straszny ból, ale dyskomfort jednak spory. Z góry dzięki za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy taki ból zęba podczas gryzienia jest normalny?

Dzień dobry. 24 maja byłam u dentysty na leczeniu kanałowym. Została usunięta miazga, natomiast dentysta nie dokończył leczenia ponieważ zab bardzo krwawił. Włożył antybiotyk i założył opatrunek. Dziś 8 czerwca obudziłam się z bólem tego zęba ponieważ możliwe ze... Dzień dobry. 24 maja byłam u dentysty na leczeniu kanałowym. Została usunięta miazga, natomiast dentysta nie dokończył leczenia ponieważ zab bardzo krwawił. Włożył antybiotyk i założył opatrunek. Dziś 8 czerwca obudziłam się z bólem tego zęba ponieważ możliwe ze dzień wcześniej za bardzo go nadwyrężyłam gryząc twarde jedzenie po tej stronie. Ząb boli tylko przy nagryzaniu. Czy taka sytuacja jest normalna? Czy to przez to ze porostu zab jest niedokończony i dlatego tak zareagował? Idę go dokończyć w przyszłym tygodniu, ale nie ukrywam ze teraz trochę się martwie. Z góry dziękuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Co mam robić z opuchlizną dziąsła?

Witam, od paru dni mam opuchnięte dziąsło przy siódemce i za nią. Żaden ząb nie boli, dziąsło boli tylko gdy dotknę. Dodatkowo przy schylaniu głowy boli mnie tak jakby pod szczęka bliżej szyi, od paru dni również codziennie boli mnie... Witam, od paru dni mam opuchnięte dziąsło przy siódemce i za nią. Żaden ząb nie boli, dziąsło boli tylko gdy dotknę. Dodatkowo przy schylaniu głowy boli mnie tak jakby pod szczęka bliżej szyi, od paru dni również codziennie boli mnie głowa w okolicy zatok. Czy to może być wyrastajaca ósemka? Dodam, że dolne ósemki mam w pozycji leżącej. Czym może być spowodowana ta opuchlizna?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Patronaty