Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 4 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ortodoncja: Pytania do specjalistów

Co mam robić ze skrzywionymi zębami?

Dzień dobry! Mam wrażenie, że ostatnio lekko skrzywiły mi się zęby - górne jedynki (jakby jedna wysunęła się delikatnie przed drugą). Mam 31 lat. Czy to możliwe w takim wieku? Czy ew. przyczyną może być nocne zgrzytanie zębami (sporadyczne) lub nieusunięte górne ósemki? Pozdrawiam serdecznie
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co znaczy ten problem z domykaniem zębów?

Dzień dobry, Mam spory problem ponieważ o góry po prawej stronie od 2 do 5 nie domykają mi się zęby. Z tego co pamiętam problem zaczął się gdy na 6 miałem zakladane plombę, jednak w tym czasie też zaczęły... Dzień dobry, Mam spory problem ponieważ o góry po prawej stronie od 2 do 5 nie domykają mi się zęby. Z tego co pamiętam problem zaczął się gdy na 6 miałem zakladane plombę, jednak w tym czasie też zaczęły mi się wyżynać ósemki. Teraz się zastanawiam czy to niedomykanie się jest spowodowane wyrośnięciem ósemek czy też za dużą plombą na 6'stce, ponieważ na 7 i 8'ce także mam szparę, jednak nie aż taką dużą jak na przednich zębach. Byłem u dentysty to nie potrafił stwierdzić co to może być. Nastepnie udałem się do ortodonty to powiedział, że jest to wada zgryzu bocznego i jedyną opcja na naprawę tego będzie aparat ortodontyczny. Jednak dla mnie wydaje się to na prawdę dziwne, ponieważ jeszcze 6 msc wcześniej domykały mi się wszystkie zęby i jakoś wierzyć mi się nie chce, że w tak szybkim czasie dostałem wady zgryzu bocznego. Jakiś tydzień temu byłem u chirurga szczękowego żeby wyrwać ósemki to on także uważał, że to po prostu może być plomba. Proszę o jakieś rady ponieważ już sam nie wiem co się stało z tym moim zgryzem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy w związku z tym założenie aparatu staje się niemożliwe?

Witam, jutro mam zaplanowaną wizytę u ortodonty gdzie ma być zakładany aparat carriere motion jednak zauważyłam na dolnych zębach kamień nazębny, czy jest to sytuacja w której założenie aparatu staje się niemożliwe? Nie wiem czy odwoływać wizytę Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jaka to wada zgryzu?

mam niedługo wizytę ortodontyczną i mam pytanie dotyczące mojej wady zgryzy, otóż mój dolny łuk zębów (tylko po bokach) jest przesunięty do środka w stronę języka i gdy zamykam szczeke to mam wrazenie ze nie zmiesci sie tam aparat ortodontyczny. Jaka to wada zgryzu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy istnieje powód, aby nie wyrywać takiego zęba?

Czy istnieje jakikolwiek powód aby nie wyrywać zęba mądrości z próchnicą? Czy ząb mądrości zapobiega rozchwianiu innych zębów lub ich oddaleniu od siebie nawzajem? Mam duże przerwy między zębami i nie chciałbym aby te przerwy się powiększyły. Chirurg stwierdził,... Czy istnieje jakikolwiek powód aby nie wyrywać zęba mądrości z próchnicą? Czy ząb mądrości zapobiega rozchwianiu innych zębów lub ich oddaleniu od siebie nawzajem? Mam duże przerwy między zębami i nie chciałbym aby te przerwy się powiększyły. Chirurg stwierdził, że nie są zatrzymane w kości ani w dziąśle. Rosną krzywo w bok, ale ortodonta powiedział, że nie byłoby problemu jeśli chciałbym je wyprostować aparatem ortodontycznym. Co zrobić w tej sytuacji?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy aparat ortodontyczny może wywołać nasilenie AZS?

Czy założenie aparatu ortodontycznego może spowodować zaostrzenie objawów atopowego zapalenia skóry na całym ciele? Jeżeli tak, jak można to potwierdzić lub wykluczyć? Testy płatkowe, wykonane 5 lat temu, nie wykazały alergii na nikiel.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Po jakim czasie zmiany powinny być widoczne?

Od trzech miesięcy noszę aparat ortodontyczny (metalowy, cienkołukowy). Przewertowałam wiele innformacji oraz grup w Internecie. Większość osób noszących aparat stwierdziła, że widziała zmiany już po mięsiącu. Ja mam aparat 3 miesiąc i praktycznie nie zauważyłam żadnych zmian. Czy to jest normalne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy te dolegliwości po założeniu mostu powinny mnie niepokoić?

Witam, dwa tygodnie temu założono mi most protetyczny na cyrkonie, czteropunktowy na górnej szczęce. Filarami są jedynka i trójka/czwórka. Mam wadę polegająca na tym, że miedzy jedynką a trójka zostały mi dwa mleczaki. Protetyk przerobił trójkę na czwórkę i... Witam, dwa tygodnie temu założono mi most protetyczny na cyrkonie, czteropunktowy na górnej szczęce. Filarami są jedynka i trójka/czwórka. Mam wadę polegająca na tym, że miedzy jedynką a trójka zostały mi dwa mleczaki. Protetyk przerobił trójkę na czwórkę i wstawił dwa dodatkowe sztuczne zęby. Przeleczona kanałowo jest tylko jedynka, która dość mocno została opiłowana. Jednak po założeniu mostu czuje bolesność na dziąśle i w stawie skroniowo-zuchwowym. Do tego jedynka ociera się o nieco wysunięty ząb pzreciwstawny w żuchwie. Był już dwa razy podpiłowywany, ale nic to nie daje. Do tego ortodonta jak twierdzi "poprawił zgryz", bo rzekomo był on zły i teraz czuję duży dyskomfort w jamie ustnej - zęby sa mocno wysunięte do przodu. Od wewnętrznej strony mam przerobioną trójkę na przedtrzonowca (czwórkę) co daje odczucie jakiegoś guza, a od strony wargi mam wrażenie jakbym miał nałożony jakiś cement na zęby. Mam tez wrażenie jakby most był zbyt ciężki. Ciągle mi to przeszkadza. Najbardziej jednak obawiam się tej bolesności. Nie jest super intensywna ani pulsująca, ale jednak doskwiera dość mocno i mam wrażenie ze ból rozchodzi się od zębów filarowych, w tym również od jedynki przeleczonej kanałowo (choć nie wiem czy to możliwe). Wiem, że to krótki okres od nałożenia mostu, ale czy te dolegliwości powinny mnie niepokoić? Ortodonta twierdzi ze most jest wykonany prawidłowo, ale ja czuję się bardzo niekomfortowo i od dwóch tygodni jestem na środkach przeciwbólowych. Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam zrobić z moimi zębami w tej sytuacji?

Od 14 lat jestem pod opieką ortodonty. Po 3 latach zdjęto mi aparat łuk górny. Nosiłam retajner dobre 6 lat. Musieliśmy go zredukować gdyż w tym czasie usunięto mi 4. Założono mi retajner od 4 do 3 podklejany. Mój problem... Od 14 lat jestem pod opieką ortodonty. Po 3 latach zdjęto mi aparat łuk górny. Nosiłam retajner dobre 6 lat. Musieliśmy go zredukować gdyż w tym czasie usunięto mi 4. Założono mi retajner od 4 do 3 podklejany. Mój problem polegał na tym że dwójka była bardzo w tyle. Jednak cały czas ząb się cofał. Poza tym odklejal się raz w miesiącu..czasem nawet kilka dni po wizycie. Zapewniam że nie gryzlam niczego. Klejono mi drut co chwila,klej na kleju. Dr powiedziała że jeszcze nie miała pacjenta którego leczy 15 lat. Zmieniłam dr . Nowy lekarz kazał zdjąć stary aparat,usunął klej. Założył nowy od 2 do 2-. Koszt z usuwaniem kleju plus aparat 1600 zl.Po tygodniu odpadł. Potem po miesiącu... Potem na drugi dzień po doklejeniu. Gdy pojechałam do dr mówiła że wszystko dobrze,jednak pokazałam że językiem mi haczy i się rusza. Dr nie przykleiła go aż do momentu kiedy zrobię 4. Niestety nie stać mnie na implant. A most wiem że może uszkodzić zęby. Prosiłam o doklejenie niestety dr się nie zgodziła. Przyniosłam stary retajner czy można nosić go zamiast stałej płytki. Nosiłam dwa miesiące wiszący retajner aż w końcu pękł..widzę że 2 znów się cofa i robi się przerwa między 1 a2.. Zamierzam iść do trzeciego lekarza ale już się boje. Gdy zmieniłam lekarz mówił że stary aparat był klejony źle,poza tym za dużo kleju. Zdjęcie kleju 50 zł za ząb a było ich 8. a mam jeszcze retencję na dole która też założono mi nową. Ona się trzyma. Nie wiem co zrobić z górą. Znów mi lekarz założy płytkę która ponoszę jak ostatnio pół roku. Wiem że muszę uzupełnić brak zęba,czy wystarczy jakiś ruchomy wkład lub retajner zdejmowany Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jakie jest postępowanie po zdjęciu aparatu na zęby?

Dzień dobry, mam pytanie, po zdjęciu aparatu stałego, ortodonta zalecił mi aparat retencyjny stały oraz w formie nakładek. Czy potrzebne są dwie formy retencji?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jakie są zalecenia przed zrobieniem mostu?

Witam. Czy przed zrobieniem mostu lepiej jest zrobić zdjęcie pantonograficzne szczęki i/lub przeleczyc żeby kanałowo czy nie jest to koniecznie. Po konsultacji z dwoma stomatologami dostałam dwa odmienne zdania na ten temat i nie wiem co o tym myśleć. Filarami... Witam. Czy przed zrobieniem mostu lepiej jest zrobić zdjęcie pantonograficzne szczęki i/lub przeleczyc żeby kanałowo czy nie jest to koniecznie. Po konsultacji z dwoma stomatologami dostałam dwa odmienne zdania na ten temat i nie wiem co o tym myśleć. Filarami mostu miałyby być obie jedynki i czwórki górne (brak dwójek i trójek)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy tak wygląda leczenie aparatem stałym?

Noszę aparat stały, metalowy. Czy wymiana zamka w 3 miesiącu w jedynce (bez żadnej awarii), aby zmienić jego nachylenie, to normalna część leczenia? Oraz czy zęby również się 'krzywia' podczas leczenia? Nie przestawiają się tak jak od razu powinny?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czy w czasie noszenia aparatu ortodontycznego można skorygować cofniętą brodę?

Dobry wieczór, czy w czasie noszenia aparatu ortodontycznego (początek leczenia) można skorygować cofnięta brodę preparatem Radiesse albo kwas hialuronowym? Czy jest to uzależnione od rodzaju aparatu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Czy separatory muszą zostać do tego czasu?

Witam, mam pytanie, poniewaz tydzien temu zalozono mi seperatory między zębowe do stripptingu, ktory mialam miec dzisiaj na wizycie. Niestety moja Pani ortodontka sie rozchorowala i dopiero termin mam na 9 grudnia.. i moje pytanie brzmi czy mam miec nadal... Witam, mam pytanie, poniewaz tydzien temu zalozono mi seperatory między zębowe do stripptingu, ktory mialam miec dzisiaj na wizycie. Niestety moja Pani ortodontka sie rozchorowala i dopiero termin mam na 9 grudnia.. i moje pytanie brzmi czy mam miec nadal te seperatory przez miesiac? albo gdy same wypadna to nic sie nie stanie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można wykonać radiofrekwncję przy aparacie ortodontycznym?

Radiofrekwencja mikroigłowa przeciwwskazania Czy metalowy aparat ortodontyczny jest przeciwwskazaniem do dokonania zabiegu w obrębie twarzy?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy zęby się skrzywiły przez brak retencji?

dzień dobry, pod koniec grudnia 2022 roku zdjęłam stały aparat na zęby, podczas świąt nie nosiłam retencji cały dzień jednak noc już tak, zaleceniem ortodonty było noszenie aparatu rentencyjnego dwie godziny w ciagu dnia oraz na noc. tydzień temu... dzień dobry, pod koniec grudnia 2022 roku zdjęłam stały aparat na zęby, podczas świąt nie nosiłam retencji cały dzień jednak noc już tak, zaleceniem ortodonty było noszenie aparatu rentencyjnego dwie godziny w ciagu dnia oraz na noc. tydzień temu nie założyłąm go na noc czy to możliwe że przez ten czas zęby się skrzywiły?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Dotyczy: Ortodoncja Ząb

Czy są jakieś inne metody leczenia moich zębów?

Witam. Mam problem z zębami. Mam 30 lat i rok temu usunęłam ostatni mleczny ząb. Nie mam zawiązków stałych dwójek i piętki na górze przez co łuk dolny jest większy i cofnięty nieco. Byłam u dwóch ortodontów. Jeden proponował... Witam. Mam problem z zębami. Mam 30 lat i rok temu usunęłam ostatni mleczny ząb. Nie mam zawiązków stałych dwójek i piętki na górze przez co łuk dolny jest większy i cofnięty nieco. Byłam u dwóch ortodontów. Jeden proponował nakładki co jak później do mnie dotarło byłoby zwykłym oszustwem ponieważ w moim przypadku nie zdałoby egzaminu a jedynie aparat stały metalowy. Drugi zaś proponował aparat stały ale metada usunięcia ekstrakcji dwóch dolnych zębów aby nie poszerzać chirurgicznie szczęki górnej. Ta metoda jednak mnie przeraża. Czy są jakieś inne metody leczenia poza usuwaniem lub poszerzaniem szczęki? Mniej inwazyjne. Proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co zrobić w sytuacji gdy nie jestem zadowolony z efektów?

Witam, za kilka dni mam ściągnąć aparat ortodontyczny. Nie jestem zadowolony z efektów nie wiem czy słusznie ale wydaje mi się że jednak słusznie. Jak zacisnę zęby to lewa strona jest okej tzn górne zęby zachodzą na dolne ok.... Witam, za kilka dni mam ściągnąć aparat ortodontyczny. Nie jestem zadowolony z efektów nie wiem czy słusznie ale wydaje mi się że jednak słusznie. Jak zacisnę zęby to lewa strona jest okej tzn górne zęby zachodzą na dolne ok. 2mm a z drugiej strony zachodzą tak samo ale aż o 6mm wygląda to źle, zęby generalnie są proste ale ta wada zgryzu jest ogromna. To samo jak np lekko otworze usta, to z jednej strony jest duża różnica w stosunku do drugiej. Pani doktor coś tam niby porobiła ale żadnej zmiany nie widze. Chętnie prześlę zdjęcia lepiej zobrazuje to moje pytanie. Na ostatniej wizycie widziałem zakłopotanie pani doktor szeptanie z asystentką itd. chyba same nie wiedzą do końca co robić.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mając takie implanty można założyć aparat ortodontyczny?

Czy mając implanty po dwóch stronach żuchwy na miejscu 6 i 7 można założyć aparat ortodontyczny? Dolne zęby są proste, jednak góra jest lekko stłoczona i dodatkowo mam tyłozgryz z przesuniętą linią pośrodkową. Dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy po ekstrakcji zęba zgryz się zmieni?

12 lat temu nosiłam aparat ortodontyczny - górny łuk, nosiłam go 2 lata a potem po ściągnięciu jeszcze niecały rok na noc ten zakładany. Teraz niestety górna 7 jest do leczenia kanałowego, ale ząb się kruszy i chyba będę... 12 lat temu nosiłam aparat ortodontyczny - górny łuk, nosiłam go 2 lata a potem po ściągnięciu jeszcze niecały rok na noc ten zakładany. Teraz niestety górna 7 jest do leczenia kanałowego, ale ząb się kruszy i chyba będę musiała ta 7 usunąć. Jak to wplynie na mój zgryz, czy zeby się rozejdą. ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty