Jaka jest szansa, że jest to rak dziąsła?

Witam, Od około 9 miesięcy nosze aparat ortodontyczny. Na początku nie miałem problemów lecz po około 9 miesiącach na zębie, gdzie jest dolny zamek aparatu spuchło mi dziąsło jakby pod zamkiem widać że jest opuchnięte. Boli jak mocno np. ugryze piętke chleba, ale jak dotykam czy jem inne rzeczy to nie boli. Jest szansa ze u 18- latka moze to byc rak dziasła jezeli jest tylko opuchlizna nic więcej? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opuchnięte dziąsło wokół zamka aparatu ortodontycznego może być spowodowane kilkoma rzeczami, ale najprawdopodobniej jest to po prostu podrażnienie lub infekcja dziąsła, a niekoniecznie nowotwór. Rak dziąsła jest bardzo rzadki wśród młodych ludzi i zazwyczaj manifestuje się innymi objawami.

W przypadku aparatów ortodontycznych taka opuchlizna może wynikać z nagromadzenia płytki nazębnej, reakcji alergicznej lub podrażnienia mechanicznego.

W tej sytuacji zalecamy najpierw wizytę u ortodonty, który sprawdzi, czy aparat jest prawidłowo dopasowany, a następnie, jeśli problem dalej będzie występował, wizytę u dentysty.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nowotwory-jamy-ustnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.