Bolące dziąsła po podrażnieniu szczoteczką

Czy bolące dziąsło to zawsze oznaka problemów z zębami czy może po prostu podrażniłam je podczas mycia, szczoteczką? Muszę iść z tym do dentysty?
KOBIETA ponad rok temu

Witam.
Powodów może być wiele.Podstawowym jest płytka i kamień nazębny.Kolejnym powodem to kuracja antybiotykowa,urazy mechaniczne.Jeśli dziąsło boli w jednym miejscu i znajduje się tam "ranka " to może to być afta.W aptece bez recepty można dostać Dentosept A Dezaftan Aftin. Są to preparaty do stosowania miejscowego.

0

Witam.Bolące dziąsło może być oznaką podrażnienia (szczoteczką, nową pastą czy płynem do płukania) ale również stanu zapalnego wywołanego kamieniem czy płytką nazębną . Może również oznaczać rozpoczynający się stan zapalny ozębnej któregoś z zębów. Proszę zatem nie bagatelizować problemu i zgłosić się do dentysty. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

0

Zyt agresywne szczotkowanie może uszkodzić dziąsło a nawet powierzchnię zębów. Należy udać się na dentysty w celu diagnostyki oraz edukacji higieny jamy ustnej. Stomatolog wraz z higienistką nauczą poprawnego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych.

0

Chirurgia stomatologiczna Białystok



„Chirurgia stomatologiczna Białystok”



Bolące dziąsło nie zawsze oznacza poważny problem z zębami. Czasami ból dziąsła może być wynikiem podrażnienia, np. przez zbyt intensywne szczotkowanie, użycie szczoteczki o twardym włosiu, przypadkowe uszkodzenie dziąsła, spożycie kwaśnych lub ostrych potraw. Oto kilka możliwych przyczyn bólu dziąseł i wskazówki, co robić:

Podrażnienie mechaniczne – jeśli ból pojawił się nagle po szczotkowaniu, prawdopodobnie podrażniłaś dziąsło szczoteczką. W takiej sytuacji warto używać szczoteczki z miękkim włosiem i delikatnie szczotkować zęby przez kilka dni.

Stan zapalny dziąseł – jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, może być oznaką zapalenia dziąseł (gingivitis), które wynika z nagromadzenia płytki bakteryjnej. W takim przypadku dziąsła mogą być opuchnięte, czerwone i krwawić podczas szczotkowania.

Niedobory witamin lub podrażnienie chemiczne – czasami podrażnienia są spowodowane brakiem witamin (np. witaminy C) lub stosowaniem agresywnych płukanek do ust.

Inne przyczyny – ból dziąseł może być także związany z wyrzynaniem się zęba (np. zęba mądrości) lub innych zmian w jamie ustnej, takich jak afty.

Co możesz zrobić na początek: Przez kilka dni używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Stosuj łagodny płyn do płukania ust, np. z rumiankiem lub szałwią, aby zmniejszyć podrażnienie. Unikaj ostrych lub kwaśnych potraw.

Kiedy zgłosić się do dentysty: Jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach lub się nasila. Jeśli dziąsła są opuchnięte, krwawią lub widać inne niepokojące zmiany, takie jak ropne zmiany czy cofanie się dziąseł.

Podsumowując, jeśli ból trwa krótko i wynika z podrażnienia, zwykle ustąpi sam. Jeśli jednak ból się przedłuża lub towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się z dentystą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty