Używanie szczoteczki elektrycznej przy odsłoniętych szyjkach zębowych

Czy w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych wskazane jest używanie elektrycznej szczoteczki do zębów, czy jednak pozostać przy tradycyjnej?
ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Szczoteczka elektryczna może być stosowana ale pod penym warunkiem -musi być to szczoteczka z prawidłowo dobraną końcówką (np. do masażu dziąseł). Należy tu zwracać szczególną uwagę na to aby nie używać zbyt wiele siły - niektóre szczoteczki elektryczne mają czujnik nacisku - nie należy tu przesadzać. Przydatny jest tu też program do wrażliwych dziąseł dostępny w niektórych szczoteczkach.
Proponuję szczoteczkę z miękkim włosiem. A pasta np. Sensodyne lub Elmex zielony - na nadwrażliwe szyjki, lub np. Meridol na regenerację dziąseł.

0

Witam
W tym przypadku lepiej pozostać przy tradycyjnej szczoteczce ale należy pamiętać o szczotkowaniu ruchem wymiatającym układając włosie szczoteczki na dziąśle w kierunku korzenia zęba ok. 45 stopni i wykonać ruch obrotowo-wymiatający w kierunku szczytu korony. W przypadku znajomości tej metody można zastosować szczoteczkę elektryczną pamiętając o właściwym poprowadzeniu szczoteczki zawsze z powierzchni dziąsłowej w kierunku korony zęba. Na początek ok. 3 miesięcy użyć szczoteczki o włosiu miękkim celem opanowania techniki szczotkowania.
Pozdrawiam

0

Bezpieczniejsza jest szczoteczka elektryczna. Szczotka manualna ,niewłaściwie stosowana) powoduje recesję dziasła i nadwrazliwosc szyjek zębowych. Zazwyczaj pacjenci wykonują ruchy szorowania szczotką manualna i wycierają sobie szyjki zębów. Należy pamiętać by nie myć zębów bezposrednio po coca coli i stokach owocowych gdyż nadwrazliwosc będzie rosła.

0

Na początku trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu odsłoniętych szyjek. Oczyszczona i gładka powierzchnia wypełnienia powoduje mniejszą kumulację płytki bakteryjnej co zabezpieczy przed mocniejszym odsłanianiem szyjek.
Najbezpieczniejsza w takim przypadku będzie szczoteczka soniczna. Badania pokazują że szczoteczki ręczne są znacznie mocniej dociskane do zębów bez względu na twardość dobranej szczoteczki. Ważnym czynnikiem jest także odpowiednia technika szczotkowania co wielu osobom stwarza pewne trudności.

0

Leczenie paradontozy Białystok



„Leczenie paradontozy Białystok”



W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych elektryczna szczoteczka może być bardzo pomocna, ale kluczowe jest odpowiednie jej stosowanie i wybór odpowiedniej końcówki. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc przy podjęciu decyzji:



Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku – nowoczesne szczoteczki elektryczne często mają czujnik nacisku, który zapobiega zbyt mocnemu przyciskaniu szczoteczki do zębów. To ważne, ponieważ nadmierny nacisk przy odsłoniętych szyjkach zębowych może prowadzić do dalszego ich uszkodzenia i podrażnienia dziąseł.



Miękkie końcówki – wybierając szczoteczkę elektryczną, warto wybrać końcówki z miękkimi włóknami, które są delikatne dla odsłoniętych szyjek i dziąseł. Twarde włókna mogą z czasem pogłębiać problem odsłoniętych szyjek.



Okrągłe główki w szczoteczkach rotacyjnych – elektryczne szczoteczki rotacyjne z okrągłą główką często są skuteczne i delikatne. Okrągła główka umożliwia precyzyjne czyszczenie zębów, bez nadmiernego nacisku na szyjki.



Technika szczotkowania – niezależnie od tego, czy wybierzesz szczoteczkę elektryczną, czy manualną, pamiętaj o delikatnym szczotkowaniu. Przy odsłoniętych szyjkach zaleca się czyszczenie pod kątem 45 stopni, wykonując lekkie, okrężne ruchy, aby nie naciskać bezpośrednio na dziąsła.



Tradycyjna szczoteczka – jeśli wolisz szczoteczkę manualną, wybierz taką z bardzo miękkim włosiem. Manualna szczoteczka wymaga jednak precyzyjniejszej techniki, aby nie podrażniać odsłoniętych szyjek.



Podsumowując, szczoteczka elektryczna może być bezpiecznym i skutecznym wyborem przy odsłoniętych szyjkach, o ile jest używana prawidłowo, z miękką końcówką i kontrolą nacisku.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty