Jednostronne problem z dziąsłami to trzeba szukać przyczyny zębopochodnej , do weryfikacji w gabinecie.
Z krwawiącymi i obrzękniętymi dziąsłami trzeba zgłosić się do stomatologa, najlepiej specjalisty periodontologii. Samo nie przejdzie. Ubytek próchnicowy może być przyczyną.
Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
www.vital-dent.pl
Witam. Prawdopodobnie jest to miejscowy stan zapalny ( jeśli dotyczy brodawki dziąsłowej )spowodowany ubytkiem ? bądź kieszonką dziąsłową ? lub zalegającym kamieniem nazębnym? Natomiast jeśli ten stan zapalny dotyczy dziąsła nad zębem - może świadczyć o chorobie samego zęba. Konieczna wizyta u dentysty. Pozdrawiam Krystyna Pikała
Proponuje wizyte u stomatologa , najlepiej w czasie gdy opisane dolegliwości wystepują. Bez zbadania trudno orzec co może być przyczyną. Może stan zapalny spowodowany obecnością kamienia nazębnego ?
Krwawienie dziąseł jest głównie spowodowane złogami kamienia nad i pod dziąsłowego. Może być również nieleczona głęboka próchnica na stycznych powierzchniach zębów. Niezbędna jest wizyta w gabinecie i odkładnia diagnostyka w powiększeniu. Kilka wizyt i dziąsła przestana krwawić.
„Dentysta online”
Opuchnięte i krwawiące dziąsło, które pojawia się cyklicznie, może mieć kilka możliwych przyczyn. Oto najczęstsze z nich:
Zapalenie dziąseł (gingivitis)
Jest to najczęstsza przyczyna takich objawów. Zapalenie dziąseł może być spowodowane nagromadzeniem płytki nazębnej lub kamienia. Gdy higiena jamy ustnej jest niewystarczająca lub nieregularna, bakterie powodują stan zapalny, co prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia i krwawienia podczas szczotkowania.
Zbyt intensywne szczotkowanie
Mocne szczotkowanie z użyciem twardej szczoteczki może mechanicznie podrażniać dziąsła, powodując ich obrzęk i krwawienie. Dziąsła potrzebują delikatnej pielęgnacji.
Niewłaściwa technika szczotkowania
Jeśli szczoteczka dociera zbyt głęboko lub naciskasz zbyt mocno, może to prowadzić do mikrouszkodzeń.
Obecność ubytku próchnicowego
Jeśli w okolicy dziąsła znajduje się ubytek, może on drażnić dziąsło i powodować miejscowy stan zapalny.
Problemy hormonalne
U niektórych osób zmiany hormonalne (np. w czasie cyklu miesiączkowego) mogą powodować większą wrażliwość dziąseł i ich cykliczne obrzęki.
Cykliczny stan zapalny
Jeśli problem powraca regularnie, może wskazywać na głębszy problem, np. przewlekłe zapalenie przyzębia lub infekcję w tej okolicy.
Co zrobić?
Higiena jamy ustnej: Używaj miękkiej szczoteczki i delikatnych ruchów. Sięgnij po pastę do wrażliwych dziąseł i nitkę dentystyczną.
Skonsultuj się ze stomatologiem: Możesz potrzebować profesjonalnego oczyszczenia zębów z kamienia lub diagnozy w kierunku próchnicy lub innych stanów.
Płukanki: Używaj płynu do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym, np. z chlorheksydyną, przez kilka dni, jeśli problem się nasila.
Unikaj drażniących czynników: Unikaj zbyt gorących, zimnych lub ostrych potraw, które mogą nasilać podrażnienie.
Jeśli problem powtarza się regularnie, koniecznie odwiedź stomatologa, aby wykluczyć przewlekłe choroby dziąseł lub inne stany wymagające leczenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Sposoby na krwawiące dziąsła – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Zielińska
- Smak krwi w ustach a krwawiące dziąsła – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jaka pasta na wrażliwe i krwawiące zęby? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Krwawiące dziąsło – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Krwawiące i opuchnięte dziąsła a leki – odpowiada Lek. dent. Maria Młyniec
- Krwawiące dziąsła podczas mycia zębów – odpowiada Lek. dent. Bartłomiej Opławski
- Krwawienie dziąseł a ryzyko paradontozy – odpowiada Lek. dent. Aleksandra Bąk
- Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- O czym mogą świadczyć krwawiące dziąsła? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała