Zapalenie dziąsła po podkręceniu aparatu ortodontycznego

Witam, mam aparat ortodontyczny. Po przedostatnim podkręcaniu wdało się zapalenie dziąsła za 8 dolna z prawa (dodam,że nie mam 6 dolnej prawej ). Został wtedy wycięte kawałek dziąsła i dostałam antybiotyk. Przy kolejnym podkręcaniu, ponownie miałam zapalenie dziąsła. Byłam u ortodonty, został dany opatrunek ziołowy, przepisany antybiotyk. Opuchlizna zeszła jednak po kilku dniach wieczorem pojawił się ból w okolicy tego dziąsła.drugi wieczór również. Płuczę szałwią. Czy ściągnąć dolny aparat?

Dzień dobry,
nie radzę przerywać leczenia ortodontycznego w takim przypadku. Należy poszukać przyczyny powtarzającego się stanu zapalnego. Najczęściej winny jest brak miejsca dla ósemki i zapewne aparat ma pomóc to miejsce uzyskać. Ortodonta może najwyżej rozważyć czy na jakiś czas nie zdjąć tylko części aparatu przy ósemce. Niestety taki zabieg przedłuży tylko leczenie.