Czy jest konieczne zdjęcie aparatu ortodontycznego przed założeniem implantu?

Witam, Aktualnie leczę swoje zęby aparatem stałym (oba łuki), jestem także przed zabiegiem wysunięcia żuchwy. Ortodonta który prowadzi leczenie moich zębów zalecił mi wstawienie już implantów dwóch brakujących 6 dolnych. Śruby implantowe wstawiłem w innej klinice ze względu na korzystniejszą cenę, po zabiegu wstawiania implantów zostałem poproszony o zdjęcie dolnego łuku aparatu aby wykonać wysciski protetyczne i wstawić korony. Problem w tym że mój ortodonta nie zgadza się na zdjęcie aparatu tymczasowo i twierdzi że się tego nie robi, a chirurg właśnie o to mnie poprosił. Czy to normalne że trzeba ściągnąć aparat przed wyciskami pod implanty? Dodatkowo ortodonta zakazał mi wstawiania koron końcowych, ponieważ po operacji mają one być zniszczone i zapłaciłbym podwójnie. - Nie bardzo rozumiem dlaczego mają być zniszczone, prosiłbym o rozwinięcie tego tematu i odpowiedź na wcześniejsze pytanie.

Pański ortodonta ma rację. Nie zdejmuje się aparatu ortodontycznego tymczasowo. Ponowne naklejenie aparatu oznacza praktycznie leczenie od początku. Może ono być minimalnie krótsze, ale konieczne będzie powtórzenie sekwencji wielu łuków, które były już przez Pana noszone. Spowoduje to wysokie koszty i przedłużenie czasu leczenia, przed czym chce uchronić Pana pański ortodonta. W naszej klinice ściągamy aparat tymczasowo tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia, do rozległych operacji, rezonansu twarzy itd. Również w przypadku koron zgadzam się z Pana ortodontą. Najlepiej jest w trakcie trwającego leczenia zrobić korony tymczasowe długoczasowe, które pozostaną na implantach do końca leczenia ortodontycznego. Wycisk można wykonać bez zdejmowania aparatu, jedynie zdjąć łuki ortodontyczne. Po operacji żuchwy najczęściej konieczne jest dalsze leczenie ortodontyczne w celu dokładnego ustawienia zębów. Nie wszystko można ustawić chirurgicznie i takie końcowe dopasowanie i dokładne wyregulowanie pozycji zębów w stosunku do siebie jest bardzo ważne. Implantu nie można przesuwać tak jak zębów, co oznacza, że również korona na implancie musi pozostać w tym samym miejscu, nawet jeżeli nie pasuje do przeciwnego zęba. Dlatego rozsądniej jest wykonać wszystkie ostateczne korony protetyczne po zakończeniu całego leczenia ortodontycznego i chirurgicznego.