Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

RTG pantomograficzne: Pytania do specjalistów

Co robić z nawracaniem zapalenia dziąsła?

Rok temu odbudowano mi górną lewą piątkę na ćwieku. Ząb był po leczeniu kanałowym, po którym złamał się i w połowie go straciłam. Odbudowany jest dobrze, trzyma się i spełnia funkcję, natomiast nie wypełnia całej przestrzeni, która została po... Rok temu odbudowano mi górną lewą piątkę na ćwieku. Ząb był po leczeniu kanałowym, po którym złamał się i w połowie go straciłam. Odbudowany jest dobrze, trzyma się i spełnia funkcję, natomiast nie wypełnia całej przestrzeni, która została po naturalnym zębie. Co jakiś czas pojawia się tam ostry ból, dentysta po wykonaniu pantomogramu, stwierdził, że ząb na pewno jest martwy i musi mnie boleć dziąsło. Podobno jest tam kieszonka, która nie została wypełniona i tam dochodzi do stanów zapalnych. Dbam o higienę, myję zęby, płuczę Dentoseptem, Gimbaxem, smaruję dziąsła Sacholem ale stan zapaleny co jakiś czas powraca. Co jeszcze mogę zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jaka jest przyczyna tego zgrubienia na policzku?

Witam serdecznie. Mam 24 lata, od 4 miesięcy wyczuwam na policzku podłużne zgrubienie na wysokości górnych zębów, jest ono wzdłuż slinianki przyusznej. Miałam robione zdjęcie pantomogramu, rezonans twarzoczaszki i usg slinianek. Wszystko wyszło dobrze, w usg i w rezonansie... Witam serdecznie. Mam 24 lata, od 4 miesięcy wyczuwam na policzku podłużne zgrubienie na wysokości górnych zębów, jest ono wzdłuż slinianki przyusznej. Miałam robione zdjęcie pantomogramu, rezonans twarzoczaszki i usg slinianek. Wszystko wyszło dobrze, w usg i w rezonansie widoczne tylko drobne węzły chłonne które są wbudowane w slinianki i są nie powiększone. Od jakiegoś czasu pobolewa mnie cała szczęka i żuchwa, czasami ból jest kłujący, a przeważnie taki przeszywający który idzie przez całą szczęnkę aż do ucha, czasami bolą policzki jak się na nich opre ręką, jest to ból uciążliwy.. Bolą mnie kości obok ucha. Bolą mnie kości pod brodą? Do tego piecze mnie język i mam przewlekły ból gardła. Byłam u laryngologa powiedział że nigdzie nic złego nie widzi tylko właśnie to że ta slinianka jest taka spulchniona i nos wygląda na alergiczny. U chirurga szczękowego również byłam, obejrzał usg slinianki i pantomogram i nic więcej nie poradził. Z innych objawów to straszny ból kręgosłupa, czasami ból kości. Leczę się u neurologa na tężyczke, suplementuje magnez. Oprócz tego leczę się u endokrynologa na niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemie i insulinoopornosc. Hormony wyrównane, ostatnio usg tarczycy wszystko dobrze. Robiłam również usg szyi ponieważ mam przewlekły ból gardła, czasami czuję jakbym miała coś w szyji z lewej strony przy przełykaniu lub przy ruchach szyją. Usg nic nie wykazało. Laryngolog podejrzewał refluks ale jeszcze nie robiłam gastroskopii. Bardzo mnie martwią te bóle szczęki, żuchwy, czasami policzka przy górnych zębach czasami przy dolnych.. Stomatolog mówi że zęby zdrowe. OB - 10, morfologia: HCT- 41,2 RBC - 4,50 WBC-8,2 MCV-91,6 MCHC-35 MCH-32 RDW-CV - 13,5 PLT - 205 MPV-12,2^ PDW - 15,6 PLCR - 44,2^ LYM- 3,2 LYM(%) - 38,9 MXD - 0,2 MXD(%) - 3,0 NEUT - 4,8 NEUT(%) - 58,1 morfologia z rozmazem ręcznym podzielone-47% kwasochłonne 3% limfocyty - 47% (norma do 45%) monocyty - 2% limfocyty pobudzone 1%. LDH - 134,7% Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Np. Tomografię? Czy jeżeli jest to coś złego to mogło nie wyjść w rezonansie? Ostatnio żyje ciągle w stresie bo nie wiem do kogo się z tym udać. Naczytałam się o nowotworach szczęki, żuchwy i szyji i już mam wrażenie że to na pewno to. Każdy mnie odsyła gdzie indziej. Proszę o porady..
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza ten wynik pantomogramu?

Witam! Zrobiłam pantomogram z powodu bólu zęba tj.lewej siódemki dolnej, Na zdjęciu jest zaciemnienie pod zębem tj. pod lewą szóstką dolną.Wydaje mi się,że i z ósemką po tej stronie nie jest najlepiej. Czy to zaciemnienie to stan zapalny. to zaciemnienie nachodzi na kość i do wewnętrznej części zęva.Poproszę o odp.Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy to może być spowodowane wyrastającą ósemka?

Witam. Proszę o odczytanie pantomogramu. https://ibb.co/fDpp5c4 Od dłuższego czasu mam opuchnięte dziąsło od strony języka przy wyrastającej ósemce. Czasami ząb lekko boli, mam powiększone węzły chłonne pod żuchwa po obu stronach, boli mnie gardło, podniebienie i szczęka. Proszę o radę, czy to może być spowodowane wyrastająca ósemka?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Marta Kędzierska
Lek. dent. Marta Kędzierska
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co robić z tym drętwieniem dziąseł?

Mam górne 1i 2 leczone kanałowo po resekcji.od 2 lat zmagam się z dretwieniem dziąseł,bólem przy dotyku i opuchnięciem.Zrobiłam Tomografie i Pantomogram szczeki,Odwiedziłam kilku stomatologów , Zęby podobno wporzadku,stanu zapalnego nie ma uzywałam Dalacin,byłam u neorologa,laryngologa i nic.Uzywałam... Mam górne 1i 2 leczone kanałowo po resekcji.od 2 lat zmagam się z dretwieniem dziąseł,bólem przy dotyku i opuchnięciem.Zrobiłam Tomografie i Pantomogram szczeki,Odwiedziłam kilku stomatologów , Zęby podobno wporzadku,stanu zapalnego nie ma uzywałam Dalacin,byłam u neorologa,laryngologa i nic.Uzywałam sachol,dentosept,elugel,płukałam szałwią.Nic nie działaNie wiem co mam juz robić,lekarze mowia aby czekac.Co to może być ?czym smarowac?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jakie zdjęcie zęba wykonać?

Dzień dobry. Jakie zdjęcie wykonać najlepiej do diagnozy próchnicy górnej piątki leczonej około 3 lata temu kanałowo? Miejscowe RTG czy pantomograficzne? Zęba od pewnego czasu czuje nieco inaczej głównie przy zagryzaniu i jedzeniu, i bardzo lekko bez. Zrobiła się... Dzień dobry. Jakie zdjęcie wykonać najlepiej do diagnozy próchnicy górnej piątki leczonej około 3 lata temu kanałowo? Miejscowe RTG czy pantomograficzne? Zęba od pewnego czasu czuje nieco inaczej głównie przy zagryzaniu i jedzeniu, i bardzo lekko bez. Zrobiła się też mała szpara w plombie użytej przy odbudowie korony zęba do której wchodzi jedzenie. Korona zęba z paru stron zrobiła się szaro-czarna. Lecz jest jej jeszcze dobre około 2/3. Lekarz oznajmił że widzi zaawansowaną próchnicę i że gdy zacznie przewiercać ząb może się on rozpaść. Zaproponował zdjęcie pantomografem oraz założenie wkładu i implantu korony zęba całość kosztowałaby około 1100 zł. Odnoszę wrażenie że chce mnie naciągnąć na zabieg. Chcę narazie wykonać zdjęcie RTG w celu określenia tej próchnicy. Który typ zdjęcia najlepiej wykonać? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam zrobić aby wyleczyć ten ząb?

Witam. Ponad 3 tyg temu byłam rutynowo u swojego stomatologa i okazało się ze mam próchnicę w górnej siódemce, która zostawia wyleczona. Dziura nie była ponoć głęboka ale od czasu wizyty ząb zaczął mnie coraz bardziej bolec. Nie obyło się... Witam. Ponad 3 tyg temu byłam rutynowo u swojego stomatologa i okazało się ze mam próchnicę w górnej siódemce, która zostawia wyleczona. Dziura nie była ponoć głęboka ale od czasu wizyty ząb zaczął mnie coraz bardziej bolec. Nie obyło się bez środków przeciwbólowych. Ponieważ byłam na wyjeździe nie mogłam udać się do mojego stomatologa i po 10 dniach dokuczającego bólu udałam się do innego stomatologa w mieście w którym przebywałam. Pantomogram nic nie wykazał, lekarz nie otworzył uprzednio zrobionej plomby ale zauważył inna pruchnice z drugiej strony tego samego zęba i uznał ze może to było przyczyna bólu i może plomba była za wysoka. Po drugim leczeniu zęba tego samego dnia wieczorem ząb znowu zaczął bolec i tak codziennie, jakby trochę mniej niż wcześniej, ale wieczorem i w nocy ibuorom był konieczny, ból budził w nocy, ale brałam tylko 200mg i starczało. Po 5 dniach zaczęłam marzyć o leczeniu kanałowym, ale musiałam znowu wyjechać, wiec tym razem szukałam dentystów w Gdańsku. W Gdańsku ku mojemu zaskoczeniu ząb nagle przestał bolec i nie boli juz od miesiąca. Czasem jedynie jest wrażliwy na zimo. Co mam o tym teraz myśleć? Czy to była jakaś dziwna nadwrażliwość po leczeniu? Czy naruszenie miazgi która się w końcu zagoiła? Czy obumarcie miazgi i jednak trzeba robić kanałowe bo stan zapalny postępuje? Czy zmiany te mogły nie być widoczne w pantomogramie? Czy rtg pojedynczego zęba bedzie dokładniejsze? Robiłam CRP i było w normie. Dziekuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam robić z tą chorobą zęba i dziąseł?

Dzien dobry. Na początek przedstawię kilka informacji; • 3 miesiące temu udałam się do stomatologa w związku z bólem lewej dolnej 6; uczuciem rozpierania dolnej żuchwy i obrzekiem dziąseł w okolicy owej 6 •zrobiłam pantomogram • okazało się że dwie... Dzien dobry. Na początek przedstawię kilka informacji; • 3 miesiące temu udałam się do stomatologa w związku z bólem lewej dolnej 6; uczuciem rozpierania dolnej żuchwy i obrzekiem dziąseł w okolicy owej 6 •zrobiłam pantomogram • okazało się że dwie 6 w dolnym łuku "prawie" kwalifikują się do leczenia kanałowego • pierwsza Pani doktor uratowala obie 6 leczeniem dwuetapowym- ból ustąpił, uczucie rozpierania też, obrzęk dziąseł został • co do dziąseł- druga Pani doktor powiedziała że to prawdopodobnie osad nazebny i zaleciła mycie zebow zielona pasta dla dzieci- nie pomogło • trzeci Pan doktor zalecił usunięcie kamienia nazebnego - kamien usunięto dziasla w calej szczece zaczely krwawic jak nigdy • dostałam polecenie stosowania płynu eludril, żelu elmex i kremu tooth mouse- obrzęk dziąseł trochę ustąpił • po obejrzeniu pantomogramu doktor rozpoznal obsuniecie szyjek zebowych i zalecił noszenie aparatu- tak mam wade zgryzu leczona za czasow dziecinstwa,aparatem ruchomym •Od czasu do czasu pobolewaja mnie wszystkie zeby ( raz boli 5, raz 2 A innym razem 3) za każdym razem bol trwa dosłownie minutę i ustaje; zeby sa tez wrazliwe na zmiany temperatur ●dzisiaj przypadkiem " namacałam" guzek wielkości ok 1cm umiejscowiony pod skórą lekko nad zuchwa wlasnie po lewej stronie twarzy. Zmiana boli tylko podczas ucisku, jest ruchoma. • ponadto podczas zacisniecia zębów lewa strona szczęki jakby bardziej sie wybrzusza? •lewa strona zuchwy jest bardziej obrzeknieta i obła niż prawa Pytania: ▪︎ co to za zmiana pod policzkiem? ▪︎do jakiego lekarza się udać i jakie badania wykonać? ▪︎ da się wykonać ewentualne leczenie kanałowe w aparacie?- założyć go? ▪︎ z dziasłami udać się do stomatologa od chorób jamy ustnej? Proszę o pomoc bo Już nic nie wiem i jestem przerażona że nikt nie po trafi mi pomoc. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jakie są zalecenia przed zrobieniem mostu?

Witam. Czy przed zrobieniem mostu lepiej jest zrobić zdjęcie pantonograficzne szczęki i/lub przeleczyc żeby kanałowo czy nie jest to koniecznie. Po konsultacji z dwoma stomatologami dostałam dwa odmienne zdania na ten temat i nie wiem co o tym myśleć. Filarami... Witam. Czy przed zrobieniem mostu lepiej jest zrobić zdjęcie pantonograficzne szczęki i/lub przeleczyc żeby kanałowo czy nie jest to koniecznie. Po konsultacji z dwoma stomatologami dostałam dwa odmienne zdania na ten temat i nie wiem co o tym myśleć. Filarami mostu miałyby być obie jedynki i czwórki górne (brak dwójek i trójek)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Miękki guzek pod dolnymi zębami u 25-latki

Dzień dobry. Ostatnio wyczułam palcem miękki guzek pod dolnymi zębami. Miałam ostatnio robiony pantomogram w celu sprawdzenia leczenia zęba kanałowego, ale na pantomogramie nie widać nic niepokojącego, na co lekarz zwróciłby uwagę. Czy warto wykonać jeszcze jakieś badanie? Trzy... Dzień dobry. Ostatnio wyczułam palcem miękki guzek pod dolnymi zębami. Miałam ostatnio robiony pantomogram w celu sprawdzenia leczenia zęba kanałowego, ale na pantomogramie nie widać nic niepokojącego, na co lekarz zwróciłby uwagę. Czy warto wykonać jeszcze jakieś badanie? Trzy tygodnie temu miałam również robioną morfologię, ob i crp, wszystko w porządku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga
Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga

Czy do leczenia kanałowego jest potrzebny pantomogram?

Witam czy do leczenia kanałowego jest potrzebne zdjecie pantomograficzne przeglądowe ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Jaka jest przyczyna tego silnego piszczenia w uchu?

Dzień dobry, Od około 3 tygodni zmagam się z nieustającym, najczęściej ciągłym piskiem o wysokiej częstotliwości w lewym uchu. Przez większość czasu jest cicchy, co drugi lub trzeci dzień bywa wyraźni i intensywniejszy. Zauważyłm, że wzmaga się przy położeniu... Dzień dobry, Od około 3 tygodni zmagam się z nieustającym, najczęściej ciągłym piskiem o wysokiej częstotliwości w lewym uchu. Przez większość czasu jest cicchy, co drugi lub trzeci dzień bywa wyraźni i intensywniejszy. Zauważyłm, że wzmaga się przy położeniu się. Pora dnia nie ma wpływu na instensywność pisku. Przy ruchu żuchwą bardzo rzadko słyszę strzelanie (raczej pykanie) w tym uchu lub blisko niego. Jeszcze wcześniej, to jest półtora miesiąca temu, zauważyłem krótkotrwałe, kilkusekundowe pulsowanie, czy też tętnienie w tymże uchu, po prawie każdym ziewnięciu. Dodam, że pod koniec tamtego roku z pomocą pantomogramu moja stomatolog stwierdziła, że wszystkiem ósemki mam zatrzymane (korona jednej obróciła się w kierunku prawej dolnej siódemki i możliwe, że ją uciska) i poleciła udanie się do chirurga szczękowego w celu konsultacji. Z uwagi na wybuch pandemii zaniechałem i sytuację finansową jednak tego zaniechałem. Z pewnością mam też krzywą przegrodę (co swtwierdził laryngolog), lewa strona nosa wyraźnie gorzej oddycha. Czy wymienione wyżej obajwy wskazują na jakieś schorzenie? Zamierzam wybrać się prywatnie do lekarza/lekarzy w ramach prywatnego ubezpieczenia. Ze względów formalnych i z uwagi na przeziębienie będzie to możliwe od stycznia. Do jakiego specjalisty/specjalistów udać się najpierw?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Dlaczego mam ten ból podczas połykania?

Dzień dobry, Od około 2 tygodni odczuwam ból o umiarkowanym nasileniu, z lewej strony, podczas przełykania śliny, w miejscu, które trudno jednoznacznie określić - czasem wydaje się, że boli bardziej w uchu, czasem jakby w dziąśle, ale zdecydowanie nie... Dzień dobry, Od około 2 tygodni odczuwam ból o umiarkowanym nasileniu, z lewej strony, podczas przełykania śliny, w miejscu, które trudno jednoznacznie określić - czasem wydaje się, że boli bardziej w uchu, czasem jakby w dziąśle, ale zdecydowanie nie jest to ból promieniujący z gardła, jego źródło umiejscowione jest "bliżej" w szczęce. Dodam, że odczuwam go jedynie w trakcie przełykania, poza tym dolegliwość nie jest odczuwalna. Brak innych objawów, żadnej gorączki itd. Wykonałem pantomogram oraz byłem na wizycie u stomatologa, żadnych nieprawidłowości nie wykazano, ani w zębach, ani dziąsłach. Dotykowo węzły chłonne też w porządku. Stomatolog zasugerował, że być może jest to jakiś stan zapalny trudny do uchwycenia. Przez 3 dni stosowałem ibuprom max, 3 razy dziennie, ale sytuacja nie uległa żadnej zmianie. Ponieważ kiedyś miałem zapalenie ślinianki z tej samej strony, pomyślałem, że tam może tkwić problem. Opis wykonanego USG: Po lewej stronie w górnych partiach ślinianki przyusznej podłużny węzeł chłonny wewnątrzgruczołowy 5x2,2mm. Poza tym ślinianka niepowiększona, o prawidłowej echogeniczności. Brak złogów, przewody ślinowe nieposzerzone. Obustronnie kilka podłużnych hipoechogenicznych węzłów chłonnych szyjnych - największy po stronie prawej 14x5,5mm, po stronie lewej 14x6mm. Pytanie: Jakie ew. badania dalej mógłbym wykonać, do jakiego lekarza się zgłosić? Dolegliwość być może nie jest silna, ale jej niedookreślenie powoduje pewien niepokój.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co mogą znaczyć te bóle twarzy w okolicy policzków?

Witam. Proszę o pomoc. Od ponad 4 miesięcy mam bóle twarzy w okolicy policzków, który promieniuje pod oczy oraz bóle uszu i żuchwy. Byłam u 4 laryngologów i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Około dwóch miesięcy tematu usunęłam wyrzynając się... Witam. Proszę o pomoc. Od ponad 4 miesięcy mam bóle twarzy w okolicy policzków, który promieniuje pod oczy oraz bóle uszu i żuchwy. Byłam u 4 laryngologów i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Około dwóch miesięcy tematu usunęłam wyrzynając się ośemkę bo myślałam że to ona może być przyczyną jednak ból nie minął. Nie mogę normalnie funkcjonować bo ból trwa cały dzień. Zastanawiam się czy problem nie może być z powodu zgrzytania zębami w nocy(bruksizm). Zrobiłam u dentysty szynę relaksacyjna ale nadal nie ma żadnej zmiany. Dodaje link do zdjęcia pantomogramu i proszę o ocenę czy nie jest tu nic widoczne w stawie skroniowo-żuchwowym. Proszę o pomoc i radę bo nie wiem już co mam robić bo chodzę od lekarza do lekarza i nikt mi jeszcze nie pomógł. Gdzie się z tym udać, ewentualnie jakie badania wykonać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

W jakim kierunku zrobić badanie?

Witam. Mam dość nietypowe pytanie. Miesiąc temu przeszłam leczenie kanałowe zęba i od tamtej pory, gdy śpię i przykładam tę stronę policzka do poduszki to puchną mi dziąsła i u góry, i na dole w połowie twarzy. Opuchlizna znika,... Witam. Mam dość nietypowe pytanie. Miesiąc temu przeszłam leczenie kanałowe zęba i od tamtej pory, gdy śpię i przykładam tę stronę policzka do poduszki to puchną mi dziąsła i u góry, i na dole w połowie twarzy. Opuchlizna znika, gdy się prostuję lub gdy leżę na drugim policzku. Byłam u dwóch różnych pań stomatolog, wykonane zostały zdjęcia RTG (i punktowe, i pantomogram) i wszystko jest stomatologiczne w porządku. Co mogę zrobić, w jakim kierunku powinnam zrobić badania lub do jakiego lekarza się udać? Sam stan opuchnięcia nie jest bolslesny, lecz zęby są wtedy odrobinę tkliwe i ten dyskomfort przebudza mnie ze snu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co mam zrobić z tym bólem zęba?

Dzień dobry. Od kilku dni boli mnie górna ósemka. Reaguje na słodkie i kwaśne oraz na wzmożony ruch (wzrost ciśnienia?) Dzisiaj ból zrobił się tak dotkliwy że ledwo dotarłam do lekarza. Ten otworzył ząb, przeczyścił i założył... Dzień dobry. Od kilku dni boli mnie górna ósemka. Reaguje na słodkie i kwaśne oraz na wzmożony ruch (wzrost ciśnienia?) Dzisiaj ból zrobił się tak dotkliwy że ledwo dotarłam do lekarza. Ten otworzył ząb, przeczyścił i założył opatrunek. Stwierdził jednak ze martwy ząb nie powinien rtak reagować. Polecił mu zrobić pantomogram, jednak Pech chciał, że wszystkie 3 punkty w mieście były zamknięte... Jest piątek, więc najszybciej może zrobić prześwietlenie w poniedziałek. Znieczulenie przestało działać i ząb znów mocno mnie boli... Czy nie powinnam dostać antybiotyku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy to może być stan zapalny miazgi?

Dzień dobry. Miesiąc temu miałem skaling, kilka dni po tym zaczęła bolec mnie w nocy 6 prawa dolna. Z czasem zaczęły bolec mnie inne żeby po stronie prawej, dół i góra. Mój stomatolog podejrzewał nadwrażliwość, polakierował odsłonięte szyjki, ale nic... Dzień dobry. Miesiąc temu miałem skaling, kilka dni po tym zaczęła bolec mnie w nocy 6 prawa dolna. Z czasem zaczęły bolec mnie inne żeby po stronie prawej, dół i góra. Mój stomatolog podejrzewał nadwrażliwość, polakierował odsłonięte szyjki, ale nic to nie dalo. Raz bolą mnie jedne zęby, innym razem inne. Problem dotyczy tylko prawej strony. Najbardziej ta 6. Brak szczególnej reakcji 6 na opakowanie, może nieco na ucisk. Rtg po około tygodniu nic nie wykazało, pantomogram po jakichś trzech tez nic nie ujawnił. Około rok temu wymienione wypełnienie, dojść spore, ale bez leczenia kanałowego. Ból nie jest silny, ale uporczywy. Bardzo silny pod wpływem zimna, ciepło go łagodzi. Dodatkowo boli mnie ucho, laryngolog niczego się nie dopatrzył. Staw zuchwowo-skroniowy podobno Ok. Podejrzenie neuralgii, neurolog przepisał mi pregabaline, ale brak jakiejś konkretnej reakcji. Ból mija po ibupromie nawet na 8-10 godzin. Po kontakcie np z zimnym powietrzem wraca. Dodam, ze ten stomatolog leczy mi żeby od dawna, jest chyba bardzo skrupulatny. Nie wiem co dalej z tym zrobić? Usunął bym ta 6, ale nie wiem czy to jest przyczyna. Czy to możliwe żeby pantomogram po 3 tygodniach nie ujawnił stanu zapalnego miazgi?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy takie zdjęcie trzebs oddać lekarzowi?

Lekarz kazał zrobić zdjęcie pantomograficzne przeglądowe. Czy trzeba oddać zdjęcia lekarzowi dentyście?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała

Czym może być spowodowany taki stan zęba?

Dzień dobry. Miesiąc temu odbyłam wizytę stomatologiczną, na której lekarz zaproponował leczenie zęba dolnej 5tki przy nadwrażliwości zakładając plombę przy szyjce. Ząb ten nigdy wcześniej mnie nie bolał i był to zdrowy ząb (wykonano pantomogram pół roku temu przed tą... Dzień dobry. Miesiąc temu odbyłam wizytę stomatologiczną, na której lekarz zaproponował leczenie zęba dolnej 5tki przy nadwrażliwości zakładając plombę przy szyjce. Ząb ten nigdy wcześniej mnie nie bolał i był to zdrowy ząb (wykonano pantomogram pół roku temu przed tą wizytą) Lekarz uznał subiektywnie,że szyjkę zęba lepiej zaopatrzyć. Po tym leczeniu miałam ogromny ból w nocy i udałam się do innej kliniki na przelecznie kanałowo tego zęba na skutek działań z poprzedniej wizyty. Szyjka tego zęba w ocenie drugiego lekarza, który wykonał leczenie endodontyczne była bez wskazań do takiego zaopatrzenja plombą dziąsła. Ząb ten nadal pobolewa w umiarkowanym stopniu od czasu podjęcia na nim działań. Czy ból spowodowany może być od zaopatrzonej plombą szyjki czy po leczeniu kanałowym? Dodam,że zdjęcie rtg zostało wykonane. Czy uśmiercenie zęba powstało na skutek nieprawidłowości przy wykonywaniu zabiegu na nadwrażliwość? Czy zabieg taki na nadwrażliwość szyjkową , która nigdy nie dawała się we znaki objawami bólowymi jest w tym przypadku zasadny? Co mogę zrobić w dalszej kolejności by nie odczuwać dolegliwości bólowych po tych interwencjach? Czy ta plomba przy szyjce jest nieodwracalnym sposobem leczenia? Czy należy ją wymieniać już zawsze co 5lat? Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Aneta
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy pantomogram wykaże jakieś poważniejsze zmiany w zębach?

dzień dobry, byłam dziś na borowaniu zęba bez znieczulenia. Dziura po wyborowaniu była bardzo duża, ząb był głęboko borowany a zabolało mnie tylko w jednym miejscu. Została założona plomba. Stomatolog nie skomentował zęba w żaden sposób, a teraz zastanawia mnie... dzień dobry, byłam dziś na borowaniu zęba bez znieczulenia. Dziura po wyborowaniu była bardzo duża, ząb był głęboko borowany a zabolało mnie tylko w jednym miejscu. Została założona plomba. Stomatolog nie skomentował zęba w żaden sposób, a teraz zastanawia mnie ten brak bólu. Nie mam już możliwości wrócić do tego dentysty. Czy stomatolog zauważyłby gdyby to było coś poważniejszego niż próchnica? Czy może przy okazji wykonania pantomogramu coś by się pokazało?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty