Co oznacza ten ból zęba?

W poniedziałek byłam u dentysty z bólem zęba. - 7 dolna z ubytkiem - NIE bolał przy gryzieniu, NIE reagował na temp itp - bolało dziąsło, żuchwa, staw aż po ucho Zrobiony pantomogram, ubytek wyczyszczony, założone wypełnienie tymczasowe. Po 2 dniach ból znowu się pojawił. Po 4 dniach ból okropny, policzek od środka spuchnięty, ból stawu, żuchwy az po ucho. Sam ząb NIE boli, jem normalnie, zero bólu na ucisk i nagryzanie. A wszystko dookoła ból okropny. Przeciwbólowe niedziałają. Brak bólu w nocy. Nienasila sie leżąc, nie pulsuje ani nic. Co to moze byc?
KOBIETA, 39 LAT 10 miesięcy temu

Opisane dolegliwości najczęściej są związane z przeciążeniam mięśni i stawu skroniowo-żuchwowego. Przyczyn może być wiele, konieczna wizyta u lekarza zajmującego się problemami stawowymi.

Opisane przez Ciebie objawy, takie jak ból dziąsła, żuchwy, stawu oraz opuchnięty policzek, mogą wskazywać na stan zapalny w okolicy zęba. Istnieje kilka możliwych przyczyn tych objawów. Oto kilka z nich:

Infekcja: Pomimo wyczyszczenia ubytku i założenia wypełnienia tymczasowego, istnieje możliwość, że infekcja nadal się rozwija wokół zęba. Infekcja może powodować opuchliznę, ból i dyskomfort.

Choroba przyzębia: Zaawansowana choroba przyzębia (parodontopatia) może powodować ból dziąseł, stawu żuchwy i otaczających tkanek. To wynika z niszczenia tkanki przyzębia i zapalenia dziąseł.

Reakcja na leczenie: Istnieje również możliwość, że objawy, takie jak opuchlizna i ból, są reakcją na samo leczenie i będą stopniowo ustępować w ciągu kilku dni.

Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który będzie w stanie dokładnie ocenić Twoją sytuację. Mogą być konieczne dodatkowe badania, takie jak badanie palpacyjne stawu żuchwy czy badanie pod mikroskopem, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę bólu i podjąć odpowiednie kroki lecznicze.

Jeśli ból jest bardzo silny i nieustępujący, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem stomatologiem lub udać się na pogotowie stomatologiczne.

Stomatologia dr Stefan Sobaniec