Leczenie szarzejącego zęba

Dwa tyg.temu udałam się do dentysty z szarzejącą górną czwórką, przy borowaniu zęba lekarz stwierdził, że ubytek jest dość głęboki i ząb borowany jest b.blisko miazgi(ząb został rozwiercony do połowy) po kilku dniach od zaplombowania przy nagryzieniu poczułam silny ból jakby prąd. Udałam się do lekarza, który stwierdził, że zęba trzeba doszlifować, zagryzłam plasterek i nic nie bolało w domu przy jedzeniu znów poczułam ten sam ból i czy to normalne, że przy jedzeniu np. czekolady ten ząb bolał ?

Prawdopodobnie ubytek był rzeczywiście głęboki,jeśli jeszcze było lekkie przeciążenie po założeniu wypełnienia,to takie dolegliwości są normalne.Oznacza to jednak podrażnienie miazgi.Jeśli dolegliwości nie ustąpią,konieczne będzie usunięcie "plomby" i zastosowanie opatrunku biologicznego celem "uspokojenia" miazgi lub,jej zatrucia i leczenia endodontycznego.Jeśli ząb przed leczeniem nie dawał żadnych dolegliwości,to rokowanie jest dobre,ale jeśli te objawy w chwili obecnej będą się nasilać,musi Pani jak najszybciej wrócić do stomatologa celem wymiany wypełnienia na opatrunek,dziękuję i pozdrawiam.

Zmiana koloru zęba wiąże się bardzo często z martwicą miazgi. Ból na nagryzanie potwierdzałby tę diagnozę. Trudno napisać cos konkretnego bez obejrzenia zdjęcia RTG, bez klinicznych objawów w trakcie wizyty (reakcja zęba na różne bodźce). Jeśli dotychczas nie było robione RTG, należy je wykonać. Bardzo prawdopodobne, że czeka Panią leczenie endodontyczne.

Jeśli natomiast przebarwienie było skutkiem np. starego wypełnienia amalgamatowego (srebrne), czy próchnicy pod starą plombą, a ząb jest żywy, miazga zdrowa- przyczyn nadwrazliwości nalezy upatrywać w procedurach, wykonywanych w czasie zakładania wypełnienia światłoutwardzalnego (choć nawet nie wiemy, jakie było zakładane).

Ogólnie -za mało danych, żeby podać bardziej precyzyjną odpowiedź.
Pozdr.

Jest jeszcze 3 mozliwość. Czyli wypełnienie jest założone bardzo blisko rogu miazgi i silne nagryzanie twardych pokarmów powoduje, że nacisk kompozytu na cienka ścianę zębiny powoduje bardzo charakterystyczny rwący ból. W objawów opisanych przez Panią ząb prawdopodobnie będzie trzeba przeleczyć kanałowo.