Ból zęba po ponownym leczeniu kanałowym

Witam. Miesiąc temu miałam leczoną dolną 6 (leczoną 6 lat wcześniej), ponieważ stara plomba się uszczelniła i próchnica choć nieduża była bardzo głęboka. Po leczeniu niebolący ząb zaczął boleć podczas ucisku-gryzienia pokarmu-teraz miesiąc później nadal boli z tym że troszkę mniej jednak jest wrażliwy na bardzo słodkie napoje typu cola. Czy udać się do lekarza? czy ząb wymaga niestety kanałowego leczenia czy potrzebuje czasu? Dodam że na rtg po leczeniu nic nie wyszło. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

ból zęba na bodźce słodkie świadczy o próchnicy.
Leczenie kanałowe jest konieczne przy bólu samoistnym, na ciepło, narastającym, bólu przy nagryzaniu(mocnym, który nie ustępuje z czasem).
Ból po leczeniu zęba z bardzo głęboką próchnicą czasem może się zdarzyć- choć nie powinien występować.
Radziłabym udać się jeszcze raz do dentysty aby ocenił wypełnienie i zbadał zęba na żywotność( na wszelki wypadek)

0

Witam. Proszę poprosić dentystę by sprawdził sytuację zgryzową ( być może wypełnienie jest zbyt wysokie i stąd te objawy). Oczywiście czas też jest potrzebny.

0

Dentysta Białystok



„Dentysta Białystok”



Ból zęba po leczeniu, szczególnie przy ucisku, gryzieniu oraz wrażliwość na słodkie pokarmy, może wskazywać na kilka potencjalnych problemów, które warto rozważyć:



Po wypełnieniu ubytku, szczególnie gdy próchnica była głęboka, miazga zęba mogła zostać podrażniona. Taki stan (reversible pulpitis) często ustępuje samoistnie po kilku tygodniach, ale może trwać nawet dłużej. Ból zmniejszający się z czasem jest pozytywnym sygnałem, wskazującym na to, że miazga może się regenerować.



Jeśli ząb jest bolesny przy gryzieniu, przyczyną może być niewielkie przeciążenie wypełnienia. Plomba może być zbyt wysoka, co powoduje nacisk na ząb podczas zgryzu. W takim przypadku stomatolog może delikatnie skorygować wypełnienie, co powinno przynieść ulgę.



Wrażliwość na słodkie może wynikać z odsłoniętej zębiny (np. jeśli wypełnienie nie przylega idealnie do zęba) lub podrażnienia miazgi. Jeśli objawy stopniowo ustępują, ząb może nie wymagać dalszego leczenia.



Jeżeli jednak ból się utrzymuje, a ząb jest stale wrażliwy, istnieje ryzyko, że miazga zęba nie regeneruje się prawidłowo, co może prowadzić do jej obumierania i konieczności leczenia kanałowego. Brak widocznych zmian na zdjęciu RTG nie zawsze wyklucza problemy z miazgą, szczególnie w początkowych stadiach.



Zalecam udać się do stomatologa na kontrolę, szczególnie jeśli ból nie ustępuje w ciągu kilku tygodni. Lekarz może ponownie ocenić stan wypełnienia, wykonać dodatkowe testy diagnostyczne (np. test żywotności zęba) i zdecydować, czy dalsze leczenie jest konieczne. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większa szansa na zachowanie zęba bez leczenia kanałowego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty