Leczenie próchnicy górnej szóstki

Witam. Mam założony opatrunek w górnej szóstce - próchnica była głęboka, schodziła na korzeniu dużo poniżej linii dziąsła. Przedtem ząb był zaplombowany nie bolał. Teraz już kilka dni po zabiegu. Nie odczuwam bólu tylko pewien dyskomfort i pulsowanie. Te stany są zmienne był nawet taki dzień że nie odczuwałem nic. Mój lekarz jest akurat na urlopie więc nie mogę się z nim skonsultować. Czy taka reakcją świadczy raczej o nieuchronnym leczeniu kanałowym czy też ząb tak reaguje na leczenie??
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Pulsowanie i dyskomfort po leczeniu głębokiej próchnicy w zębie, zwłaszcza gdy próchnica schodziła poniżej linii dziąsła, mogą być normalnymi reakcjami na leczenie, ale również mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego. Po głębokim opracowaniu próchnicy i oczyszczeniu zęba, tkanki zęba mogą reagować na ten proces w sposób, który wywołuje ból lub pulsowanie.



Pulsowanie, które zmienia się w czasie i ustępuje, może być wynikiem podrażnienia nerwów w miazdze zęba. W niektórych przypadkach, jeśli ząb nie reaguje na leczenie, miazga może się ukoić, a objawy ustąpią. Jednak w przypadkach, gdy reakcje są bardziej intensywne lub utrzymują się, może to sugerować, że miazga została uszkodzona i wymaga leczenia kanałowego, aby zapobiec dalszym komplikacjom, takim jak infekcja czy martwica miazgi.



To, że nie odczuwasz bólu, a jedynie dyskomfort i pulsowanie, może wskazywać na to, że ząb jeszcze nie wymaga leczenia kanałowego, ale powinieneś uważnie monitorować objawy. Jeśli ból lub dyskomfort nasili się, a pulsowanie stanie się bardziej intensywne, może to oznaczać, że miazga zęba jest zagrożona i leczenie kanałowe będzie konieczne.



W przypadku braku możliwości skonsultowania się z lekarzem, jeśli objawy będą się utrzymywać lub nasilać, warto jak najszybciej udać się do innego dentysty lub na wizytę kontrolną, aby ocenić stan zęba. Może być także zalecane dalsze leczenie, takie jak zastosowanie lekarstwa na miazgę lub dalsze opracowanie kanałów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty