Leczenie próchnicy górnej szóstki

Witam. Mam założony opatrunek w górnej szóstce - próchnica była głęboka, schodziła na korzeniu dużo poniżej linii dziąsła. Przedtem ząb był zaplombowany nie bolał. Teraz już kilka dni po zabiegu. Nie odczuwam bólu tylko pewien dyskomfort i pulsowanie. Te stany są zmienne był nawet taki dzień że nie odczuwałem nic. Mój lekarz jest akurat na urlopie więc nie mogę się z nim skonsultować. Czy taka reakcją świadczy raczej o nieuchronnym leczeniu kanałowym czy też ząb tak reaguje na leczenie??
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Pulsowanie i dyskomfort po leczeniu głębokiej próchnicy w zębie, zwłaszcza gdy próchnica schodziła poniżej linii dziąsła, mogą być normalnymi reakcjami na leczenie, ale również mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego. Po głębokim opracowaniu próchnicy i oczyszczeniu zęba, tkanki zęba mogą reagować na ten proces w sposób, który wywołuje ból lub pulsowanie.



Pulsowanie, które zmienia się w czasie i ustępuje, może być wynikiem podrażnienia nerwów w miazdze zęba. W niektórych przypadkach, jeśli ząb nie reaguje na leczenie, miazga może się ukoić, a objawy ustąpią. Jednak w przypadkach, gdy reakcje są bardziej intensywne lub utrzymują się, może to sugerować, że miazga została uszkodzona i wymaga leczenia kanałowego, aby zapobiec dalszym komplikacjom, takim jak infekcja czy martwica miazgi.



To, że nie odczuwasz bólu, a jedynie dyskomfort i pulsowanie, może wskazywać na to, że ząb jeszcze nie wymaga leczenia kanałowego, ale powinieneś uważnie monitorować objawy. Jeśli ból lub dyskomfort nasili się, a pulsowanie stanie się bardziej intensywne, może to oznaczać, że miazga zęba jest zagrożona i leczenie kanałowe będzie konieczne.



W przypadku braku możliwości skonsultowania się z lekarzem, jeśli objawy będą się utrzymywać lub nasilać, warto jak najszybciej udać się do innego dentysty lub na wizytę kontrolną, aby ocenić stan zęba. Może być także zalecane dalsze leczenie, takie jak zastosowanie lekarstwa na miazgę lub dalsze opracowanie kanałów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Leczenie kanałowe górnej szóstki

Leczę drugi raza szótkę górna kanałowo dwa kanały zostały od razu zrobiony a trzeci na trudny dostep na rok czasu zostawiony ze sie sam w sobie zamnkie w przeswietleniu wszyszla ciemna plama w zebie trzeci kanal zostal zrobioby a zab bolał po 1.6 roku został znaleziony czwarty kanał jest trudny dostep do tego kanalu jestem po antbiotyko terapi i dwóch zabiegach czyszcznia z osadu lewej strony gdzie jest zab nadal boli naj gorzej jest noca zeba rozrywa po drugim czyszczeni zeba jest jescze gorzej
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Konieczne jest badanie lekarskie aby móc coś więcej powiedzieć. Proszę koniecznie udać się do lekarza stomatologa, po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Niedokończone leczenie kanałowe górnej szóstki

Witam mam nie dończone leczenie kanałowe górnej szóstki dwa kanały całkowicie opracowane a trzeci częściowo a czwarty kanał nie jest wogóle zrobiony ząb ma nie typową budowę anatomicza leczenie zastoło zakończone 4 miesiące temu zab został wypełniony tymczasowo i nad budowany i znowu zaczynam odczówac dolegliwości bólowe z tego zęba boli tez na nacisk i nadgryzanie czy może być jakiś stan zapalny w tym zębie czy tak musi byc jestem pod kontrola dentystyczna
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Opisane objawy jak najbardziej mogą być wynikiem stanu zapalnego. Proszę nie bagatelizować objawów, tylko udać się na wizytę do lekarza dentysty.

0

Najbardziej prawdopodobne jest powikłanie nieprawidłowo wykonanego leczenia kanałowego , resztki martwej miazgi zalegające w nieopracowanych kanałach sa doskonała pożywką dla bakterii, rozwijając swoją kolnie niszczą tkanki okołowierzchołkowe eskalując toczący się proces zapalny.Można poiwdzieć ,że ma Pani szczęście bo często proces zapalny nie ulega zaostrzeni i nie daję żadnych dolegliwości a postępują doprowadza do znacznych zniszczeń kości w postaci torbieli czy ziarniny zapalnej niszczącej kość.
Jak najszybciej wznowić proces leczenia , najlepiej u lekarza posiadającego odpowiedni sprzęt ( w tym wypadku mikroskop wydaję się być niezbędny) i wiedzę.
Może pomocna będzie strona
http://www.endodoncja.pl/adresy_warminskomazurskie.html

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty