Od czego zależy czy ząb należy leczyć kanałowo?

Ostatnio udałam się z bolącym zębem do dentysty, a On stwierdził, ze konieczne jest leczenie kanałowe. Od czego to zależy, ze czasem wystarczy zwykła plomba. a czasem leczenie kanałowe. Może naciąga mnie porostu na dodatkowe koszty !

wszystko opiera się na zaufaniu - często jest tak, że nawet jeżeli ząb nie boli, trzeba leczyć go kanałowo - może być bardzo głęboka próchnica( dziura) i samoistna martwica "nerwu ",albo zapalenie, może też trzeba ponownie leczyć kanał z powodu powikłań po wcześniejszym leczeniu kanałowym. Lekarz ocenia ząb w trakcie badania oraz na zdjęciu rtg. W skrócie - plomba wystarczy gdy dziura jest mała, albo ząb martwy ma prawidłowo wyleczony kanał.

Jeśli ząb boli samoistnie (czyli cały czas bez względu na ciepło/zimno/nagryzanie) to jedynym sposobem leczenia jest leczenie kanałowe. Czasem leczenie kanałowe jest wskazane nawet jeśli ząb nie boli. W zębie w środku jest miazga czyli nerw i naczynia krwionośne. Jeśli bakterie próchnicowe zakażą miazgę, ząb trzeba leczyć kanałowo. Jeśli próchnica w zębie nie dochodzi do miazgi wystarczy wypełnienie (plomba).

Witam!
Założenie plomby na wizycie zależy od tego,z jakimi dolegliwościami pacjent się zgłasza! Pisze Pan,że udał się do dentysty z bolącym zębem...Dentysta na pewno pytał Pana, od kiedy ząb boli,jak często,na jakie bodźce reaguje itd...Na tej podstawie zostaje postawiona diagnoza i podjęte leczenie! Jeśli objawy są mało nasilone można zastosować lek do ubytku i odczekać jakiś czas,czy objawy ustąpią. Jeśli tak się stanie po kilku dniach lub tygodniach można założyć plombę! Jeśli objawy są mocno nasilone można a czasem wręcz trzeba od razu podjąć leczenie kanałowe... Pozdrawiam.

Lecznie kanałowe jest potrzebne jeżeli dochodzi do uszkodzenia miazgi , wtedy kiedy próchnica na tyle głęboko uszkodziła ząb ,że miazga w zębie ulega zakażeniu , jest to tkanka ,która nie ma zdolności regeneracji - wtedy nalęzy ją usunąć , zdezynfekować i oczyścić system korzeniowy zęba i go wypełnić - to jest leczenie kanałowe.
Ból zęba prawie w większości przypadków świadczy o nieodwracalnym uszkodzeniu miazgi więc i konieczności leczenia kanałowego.
Tylko w niewielkim procencie przypadków , zazwyczaj wtedy kiedy ból pojawia się incydentalnie i szybko przechodzi można spróbować ząb leczyć zachowawczo