wszystko opiera się na zaufaniu - często jest tak, że nawet jeżeli ząb nie boli, trzeba leczyć go kanałowo - może być bardzo głęboka próchnica( dziura) i samoistna martwica "nerwu ",albo zapalenie, może też trzeba ponownie leczyć kanał z powodu powikłań po wcześniejszym leczeniu kanałowym. Lekarz ocenia ząb w trakcie badania oraz na zdjęciu rtg. W skrócie - plomba wystarczy gdy dziura jest mała, albo ząb martwy ma prawidłowo wyleczony kanał.
Jeśli ząb boli samoistnie (czyli cały czas bez względu na ciepło/zimno/nagryzanie) to jedynym sposobem leczenia jest leczenie kanałowe. Czasem leczenie kanałowe jest wskazane nawet jeśli ząb nie boli. W zębie w środku jest miazga czyli nerw i naczynia krwionośne. Jeśli bakterie próchnicowe zakażą miazgę, ząb trzeba leczyć kanałowo. Jeśli próchnica w zębie nie dochodzi do miazgi wystarczy wypełnienie (plomba).
Witam!
Założenie plomby na wizycie zależy od tego,z jakimi dolegliwościami pacjent się zgłasza! Pisze Pan,że udał się do dentysty z bolącym zębem...Dentysta na pewno pytał Pana, od kiedy ząb boli,jak często,na jakie bodźce reaguje itd...Na tej podstawie zostaje postawiona diagnoza i podjęte leczenie! Jeśli objawy są mało nasilone można zastosować lek do ubytku i odczekać jakiś czas,czy objawy ustąpią. Jeśli tak się stanie po kilku dniach lub tygodniach można założyć plombę! Jeśli objawy są mocno nasilone można a czasem wręcz trzeba od razu podjąć leczenie kanałowe... Pozdrawiam.
Witam. Jeśli proces chorobowy dotyczy tylko twardych tkanek zęba wystarczy założyć wypełnienie, jeśli obejmuje również miazgę - trzeba leczyć kanałowo.
Lecznie kanałowe jest potrzebne jeżeli dochodzi do uszkodzenia miazgi , wtedy kiedy próchnica na tyle głęboko uszkodziła ząb ,że miazga w zębie ulega zakażeniu , jest to tkanka ,która nie ma zdolności regeneracji - wtedy nalęzy ją usunąć , zdezynfekować i oczyścić system korzeniowy zęba i go wypełnić - to jest leczenie kanałowe.
Ból zęba prawie w większości przypadków świadczy o nieodwracalnym uszkodzeniu miazgi więc i konieczności leczenia kanałowego.
Tylko w niewielkim procencie przypadków , zazwyczaj wtedy kiedy ból pojawia się incydentalnie i szybko przechodzi można spróbować ząb leczyć zachowawczo
Jeżeli próchnica jest za głęboko w zębie i bakterie dotarły do miazgi, ząb wymaga leczenia kanałowego. Nowoczesne leczenie kanałowe odbywa się na jednej wizycie w powiększeniu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ząb bez ubytku trzeba leczyć kanałowo? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy ząb, który nie boli może być leczony kanałowo? – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik
- Czy ząb po nałożeniu plomby się zregeneruje? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Ból zęba po ponownym leczeniu kanałowym – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Czy będę musiała przejść leczenie kanałowe? – odpowiada Lek. dent. Marta Kędzierska
- Czy wystarczy założenie nowej plomby czy trzeba będzie leczyć kanałowo? – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Jakim sposobem ząb może kwalifikować się do leczenia kanałowego? – odpowiada Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
- Ząb na granicy leczenia kanałowego – odpowiada Lek. dent. Agnieszka Jackowska
- Czy będę musiała leczyć ząb kanałowo? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Wypadnięcie plomby z zęba leczonego kanałowo – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Kochańczyk
artykuły
Dziura w zębie - czym jest, leczenie, zapobieganie
Dziura w zębie to nic innego jak próchnica tworząc
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifi
Ropa w zębie - czym jest, przyczyny powstawania, objawy, leczenie
Ropa w zębie jest dolegliwością bardzo bolesną, al