Czy będę musiała przejść leczenie kanałowe?

Witam, wczoraj miałam robione już 3 wypełnienie w zębie dolnym szóstka, próchnica była głęboko 3mm do miazgi, wedlug dentysty podczas wiercenia i oczyszczania zęba obejdzie sie bez kanałowego, zaplombował zęba. Ja nie jestem przekonana czy to był dobry pomysł , po wypełnieniu ząb pobolewał ale wydawało mi sie to normalne po wizycie bo głęboka próchnica (dwie styczne i środek) dzisiaj dostałam jakiegoś szczękościsku, nie mogę szeroko otworzyć buzi bo czuję jakby to całe wypełnienie, ząb lekko pobolewa, jednak trzeba zrobić kanałowe? Na marne wydane pieniądze i jestem lekko załamana że lekarz zamiast od razu zrobić kanałowe uparł sie na wypełnienie..
KOBIETA, 26 LAT około miesiąca temu

Leczenie kanałowe pogarsza "jakość" zęba i nie wykonujemy go jeśli nie jest to konieczne. Na konieczność leczenia kanałowego wskazują objawy samoistne np.ból powyżej 20 minut albo taki, na który słabo działają leki p/bólowe. Głęboka próchnica nie jest wskazaniem do leczenia kanałowego, 3mm od miazgi to baaardzo daleko :) Objawy z otwieraniem powinny przejść, być może są efektem znieczulenia i zmęczenia mięśni po leczeniu.